הקרב על ההגדרה - נקמה או פשע שנאה?

מעצר החשודים ברצח בברנוער ופרסום פרטים מחקירת המשטרה גורר מחלוקת בציבור – פשע שנאה או נקמה על רקע אישי? בסטטוס שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו שואל יו"ר מועצת יש"ע לשעבר: "האם ייתכן שחלק מחברי הקהילה מפתים בני נוער?". בעימות בתכנית שש עונה לו יו"ר אגודת הלהט"ב שי דויטש: "אנחנו לא כת משיחית"

לצד הקרב בצווי איסור הפרסום בפרשת הרצח בברנוער, מתנהל בימים האחרונים גם קרב על הנרטיב - האם מדובר בפשע שנאה או במניע אישי של נקמה? היום פרסם יו"ר מועצת יש"ע לשעבר עדי מינץ סטטוס בפייסבוק ולפיו יש שידול וניצול של בני נוער בקהילת הלהט"ב. "האם ייתכן שחלק מחברי הקהילה ההומולסבית עוסקים בפיתוי של נוער מבולבל וחסר זהות, ומשכנעים אותם שהם שייכים לקהילתם?", שאל מינץ בסטטוס שפרסם. לדברים אלה משיב היום יו"ר אגודת הלהט"ב שי דויטש: "הקהילה אינה כת משיחית שבכוחה להעביר אנשים לצידה וזו גם אינה מטרתה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעימות שנערך בין שני האישים בתכנית "שש" עם סיון רהב-מאיר, הדגיש מינץ כי לטעמו, השאלה המתבקשת בדיון עוסקת בנורמה המקובלת. "אם אחד מהילדים שלי היה בעל נטיות הפוכות, הייתי מאוד מצטער על זה. אם הייתי מבין שאין ברירה, גם הייתי מכיל את זה, האם האם זאת הנורמה? בעיניי הנורמה היא של פרו ורבו, שמדברת על הקיום של העולם".

"השאלה ששאלתי בפייסבוק היא האם יש מצב שבו חברים בקהילת הלהט"ב מסתובבים בתי ספר, נוגעים ופוגעים בנערים בני 15, מדברים איתם ומנסים לשכנע אותם שהנטייה שלהם הפוכה ושיצטרפו אליהם", הסביר.

הסטטוס מעורר המחלוקת בעמוד הפייסבוק של מ (פייסבוק)

"לא מוכנים שימזערו את השנאה"

"אף אחד מילדיך לא היה רוצה לעבור את מה שמרבית הילדים והנערים, שמשתייכים לקהילה שלא מבחירתם, עוברים בחייהם", השיב לו דויטש. "מדובר בכמות עצומה של אלימות והומופוביה, בין היתר מצד אנשים שקוראים סטטוסים כמו שלך".

אני משוכנע שגם מינץ לא היה מוכן לשמוע שמישהו יטען כי פיגוע על רקע לאומני הוא נקמה, מאחר שהרסו לפלסטיני את הבית או גזעו לו את עצי הזית", הוסיף דויטש. "גם אנחנו לא מוכנים שימזערו את השנאה הנוראית הזאת, בעקבותיה נורו למוות שני בני אדם".

חגי פליסיאן, החשוד המרכזי בביצוע הרצח (פייסבוק)

לסיום הדגיש מינץ כי אין בו שנאה כלפי חברי קהילת הלהט"ב. "יש הבדל גדול מאוד בין הפרהסיה לבין מה שקורה בבית. כאשר יש ניסיון להוציא את מה שקורה בבית לפרהסיה, בין היתר במצעדי הגאווה - בזה החברה הישראלית צריכה לבחון מה היא באמת הנורמה. לא מתוך שנאה אלא מתוך הבנה".

פענוח הרצח בברנוער - סיקור מלא:

אחות החשוד במעורבות ברצח בברנוער: "הוא חף מפשע"

אמו של אחד החשודים: "אם הוא קשור לרצח - עליו להיענש"

עד המדינה בפרשת הברנוער: "זה ישב לי על הלב"

"היו כבר שמועות על המוכר בקהילה"

"הוא אמר לי אל תדבר עם השוטרים"

הוארך מעצרו של הפעיל בקהילה הגאה

הותר לפרסום: חגי פליסיאן נקם על תקיפת נער

הקהילה הגאה מגיבה לפרסום שנגנז: "פשע כזה נובע רק משנאה"

פרשנות: חילופי האשמות בין המשטרה לבית המשפט

הרצח בברנוער: הפרטים נגנזו  

אחי החשודים: "הרוצח מסתובב חופשי"

מעקבים והאזנות: כך נעצרו החשודים

מצעד הגאווה יתקיים מחר כמתוכנן: "עיתוי מטורף"

"אי אפשר להגיד שזה לא פשע שנאה"

הרצח בברנוער: בכיר בקהילה נעצר

משפחות הקורבנות: "לא מתרגשים - זו לא הפעם הראשונה שנעצרו חשודים"

שלושה חשודים במעורבות ברצח בבר-נוער בתל אביב