הקהילה הגאה יוצאת לקרב על הנרטיב

זה היה אמור להיות עוד מצעד שמח של הקהילה ההומו-לסבית, שמקבלת יותר ויותר הכרה בציבוריות הישראלית. דווקא פענוח הטבח במועדון הבר-נוער טלטל מחדש את כולם. מעשה הרצח הוא שילוב של הומופוביה אבל גם נקמה אישית, מה שמביך את אנשי הקהילה ויוצר מחדש קרב על הנרטיב - מה נזכור מהאירוע ברגע שיוסר צו איסור הפרסום?

אמש (ו') נערך מצעד הגאווה הגדול ביותר אי פעם שנערך בתל אביב. אך בצל מצעד הגאווה של השנה עמד הפענוח המסתמן של הרצח בבר-נוער - רצח שטילטל מאוד את הקהילה. מעצר החשודים, שהיה אמור לשמח את הקהילה ההומו-לסבית בישראל, בפועל הביך את אנשי הקהילה ויצר את הקרב על הנרטיב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רבים חשבו שהחדשות בדבר פענוח הרצח הגיעו בזמן לא טוב עבור הקהילה. "זה עיתוי מחורבן", אומר אמרי קלמן, פעיל בקהילה הגאה. "זה יום החג שלנו, יום העצמאות שלנו, היו שבו אנחנו טופחים לעצמנו על השכם על מה שעשינו כל השנה וככה, יום לפני המצעד, השחילו לנו הודעה שגורמת לכולם ללכת קצת יותר שפופים, קצת פחות גאים ובעיקר מאוד מבולבלים".

"עברו 15 שנים מאז המצעד הראשון", מספר איציק יושע, עיתונאי ולשעבר יו"ר הקהילה ההומו-לסבית. "אז היינו פה שישה קטנועים ועוד עשרה מלווים מקסימום. לראות פה עכשיו עשרות אלפים זה יותר מדרמה במושגים חברתיים. הצלחנו לעשות מצעדים גדולים, אבל לתוך הלבבות עוד לא נכנסנו".

מעצר אחד החשודים בבני ברק (שוקי לרר)
בשנים האחרונות עברה הקהילה הגאה כברת דרך בציבוריות הישראלית ומצעד הגאווה הפך מאירוע סמלי לחגיגה שמושכת אליה רבבות בני אדם. אבל היום יש רבים בקהילה שחרדים לפגיעה בהישגים שלה, בעקבות מה שיתגלה כשיוסר איסור הפרסום על פרטי פרשת הברנוער.

"זה מחזיר אותנו אחורה מבחינת ההסברה, אבל אנחנו נעמוד בזה", אמר יושע על מעצר הבכיר בקהילה. "זה לא נעים, זה לא בסדר, אבל זאת המהות של המאבק. אם יש בינינו חוטאים, הם ייענשו בדיוק כמו בכל קבוצה אחרת. זה לא מסיט את המאבק מהרעיון הכולל של זכותנו כהומואים, לסביות, טראנס ובי לחיות כאן בשוויון מלא, בדיוק כמו כל קבוצה אחרת".