האם תנועות הנוער הציוניות הן מנוע חדש לעלייה?

בטקס הוקרה למנכ"ל משרד הקליטה היוצא, דימיטרי אפרצב, נחשפו נתונים מעודדים אודות עליית בני הנוער מהתפוצות: יותר מאלף צעירים עלו לישראל בשנה שעברה, לאחר שהיו פעילים בתנועות נוער ציוניות. "המדינה פתחה קצת את הסכר והזרם פורץ", אמר יו"ר מועצת תנועות הנוער הציונות העולמיות

יותר מאלף צעירים עלו לארץ בשנה שעברה (קארין חילוביץ)

האם תנועות הנוער הציוניות העולמיות הן מנוע לעלייה? נתונים חדשים מראים כי אלפי צעירים עלו לישראל בעקבות פעילותם בתנועות הנוער ברחבי העולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך אירוע הוקרה מיוחד שנערך בהר הרצל לפועלו למען הנוער של מנכ"ל משרד הקליטה היוצא, דימיטרי אפרצב, חשף יו"ר מועצת תנועות הנוער הציונות העולמיות, סילביו חוסקביץ', נתונים מעודדים על עלייה משמעותית בחלקן של תנועות הנוער הציוניות. "המדינה פתחה קצת את הסכר והזרם פורץ", טען חוסקביץ', "ככל שמדינת ישראל תחזק את התנועות, הזרם הזה יהפוך לנהר".

לדברי חוסקביץ', מדובר בזינוק של כ 30% בעליה של פעילים מקרב תנועות הנוער הציוניות העולמיות לישראל. 1035 צעירים, הפעילים בתנועות נוער הציוניות העולמיות ברחבי העולם עלו בשנת 2012 לישראל (מתוך כ 16,500 עולים). היות ופעילי תנועות נוער הם בעיקר בקרב הגיל הצעיר, הנתון הופך להיות משמעותי עוד יותר. ההערכה היא כי מדובר בכחמישית מהעולים בגילאים רלוונטיים של נוער וצעירים.

הנתון נחשף במפגש מיוחד שנערך עם נציגים של מועצת תנועות הנוער הציוניות העולמיות המייצגות למעלה מ 120 אלף צעירים ובני נוער יהודים ברחבי עולם, הפעילים ב- 15 תנועות נוער עולמיות.

מעולה במלחמת המפרץ - למנכ"ל משרד ממשלתי

במפגש הוענק מגן הוקרה לאפרצב, על 20 שנות פעילותו למען נוער בישראל ובעולם. אפרצב, בעברו איש חינוך, מורה ואף מדריך טיולים, אחראי בין השאר להקמת מרכזי העשרה ללימוד מתמטיקה ומדעים עבור נוער בפריפריה, הוביל פרויקטים לטובת נוער באוקראינה, ופעל למען נוער בסיכון.

אפרצב, עולה חדש ישן - ישראלי לכל דבר, עלה לישראל בשנת 1991, ממש בעיצומה של מלחמת המפרץ ונחשב לסיפור הצלחה שלא רק נטמע בישראל אלא גם הפך לבעל התפקיד הבכיר ביותר במערכת הציבורית - מנכ"ל משרד ממשלתי - מאותה עלייה. אפרצב אמר בהתרגשות: "במיוחד היום, כשעומדות בפני הצעירים אפשרויות רבות והעולם שלנו הינו גלובלי ומזמין, גיל העשרה מהווה שלב משמעותי מאוד ביצירת זהות יהודית ציונית. זהו אולי הגיל הכי קריטי ומעצב אשר עשוי להשפיע לכל החיים. מי כמוני יודע. ברור לי שאילולא הייתי מגיע לכאן כנער לחופשה קצרה, ולא הייתי סופג ציונות כנער, ייתכן ולא הייתי נוטש את ספסל הלימודים הנוח של האוניברסיטה ומגיע לכאן".

לדברי סילביו חוסקביץ', יו"ר מועצת תנועות הנוער הציוניות העולמיות , הזינוק נובע מהשינוי באופי הסיוע הניתן על ידי המדינה כתמיכה לפעילות החינוכית בתנועות אלה: "תנועות הנוער הן מנוע עלייה חזק בעיקר בזכות היותן נקודת אחיזה חברתית משמעותית מאוד של צעירים בתפוצות". חוסקביץ' הוסיף כי "לעתים הם מהווים את הקשר היחיד שלהם עם ציונות. המדינה פתחה קצת את הסכר, והזרם פורץ".

אנחנו, הנמצאים בשטח, ראינו את תחילתה של המגמה של עליית פעילים בתנועות הנוער כבר לפני מספר שנים, אך השנה זה בא לידי ביטוי בצורה משמעותית בעקבות השינוי בנוהלי התמיכה שניתנים על ידי המדינה בכלל ומשרד הקליטה בפרט. שינויים אלו הביאו לבדן לתוספת של 250 עולים. להערכתנו, נתון זה יוסיף ויזנק בשנים הבאות ככל שמדינת ישראל תחזק את תמיכתה בתנועות הנוער הציוניות בעולם", ציין חוסקביץ'.