הבחינה המאיימת מכולן: נערכים לבגרות במתמטיקה

כ-200 אלף תלמידים בכל רחבי הארץ ייגשו בצהריים לבחינת הבגרות במתמטיקה – אחרי שבועות של לימודים, הכנות ושיעורים פרטיים. "זה המון חומר ולא תמיד יודעים למה לצפות", אומר תלמיד. "מקווים לעבור את הבחינה בשלום"

היום בצהריים יגשו למעלה מ-200 אלף תלמידים ברחבי הארץ לבחינת הבגרות המאיימת מכולן - הבחינה במתמטיקה. נבחנים רבים השקיעו מאמצים כבירים לקראת הבחינה, השקיעו מכספם בשיעורים פרטיים ולמדו יום ולילה. שלושה מהם סיפרו לחדשות 2 באינטרנט על התחושות והחששות בשעות שלפני השאלות באלגברה, בגיאומטריה ובטריגונומטריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"למדתי בטירוף שבועיים - מבוקר עד לילה, רק בשביל שאדע שאני מוכן ובשביל להרגיע את עצמי שזה יעבור ויהיה בסדר", סיפר יובל כחלון, יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית שייגש היום לבחינה המאיימת מכולן. שעות בלבד לפני שתחל, מספר כחלון שכמו תלמידים רבים אחרים, הוא לחוץ, אבל בטוח שלמד טוב.

"כל מי שאני מכיר ושניגש גם לבגרויות השקיע בעיקר במתמטיקה בשבועות האחרונים", אמר כחלון. "חלק נעזרו במורים פרטיים. אני מכיר מורה פרטי שבמשך כל התקופה האחרונה היה מלא בשיעורים בכל יום מ-8 בבוקר ועד 8 בערב. זה מטורף".

"מדובר בהמון חומר, לא תמיד המורים מספיקים להסביר הכל ולא ממש יודעים למה לצפות ברגע האמת של הבחינה עצמה", הוסיף יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית. "תלמידים אפילו ערכו מרתונים ליליים ללימוד של המקצוע הזה. זה מראה על ההיסטריה שיש סביבו".

בגרות ממיטת בית החולים

אלא שנראה שיש קשיים גדולים יותר בדרך למבחן המאיים מאשר כמות החומר. ליאור פרטוק בת ה-17 מבית הספר הרב תחומי בצפת תיגש גם היא היום לבחינה, אלא שהיא תעשה זאת ממיטתה בבית החולים. שלשום היא שיחקה בכדור ושברה את הקרסול, ומאז היא מאושפזת בבית החולים "זיו" בעיר. היום היא תיגש בכל מקרה לבגרות.

"המצב הזה קצת משעשע - יגיע לפה היום בוחן שיישב לידי בזמן שאני אפתור את הבחינה, בזמן שחבריי ישבו בכיתה", סיפרה פרטוק בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "לא הספקתי ללמוד כמו שרציתי בגלל המקרה, אבל אני לא לחוצה ומקווה שיהיה בסדר".

לדבריה, מצבה הבריאותי מלחיץ אותה הרבה יותר מהמבחן. "אני לא מודאגת, פשוט מעדיפה לסיים עם ה ולא לחכות למועד ב'", אמרה. "החברים שלי לא הבינו למה אני לא ניגשת למועד ב', והסברתי שעדיף שהמבחן כבר יהיה מאחורי".

"מתרגש שכבר לא אלמד יותר מתמטיקה"

גיא ניסנזון מתיכון "בן צבי" בקריית אונו מנסה אף הוא לשמור על אווירה רגועה. "אני פחות לחוץ מהבחינה ויותר מתרגש כי היום אני מסיים עם המקצוע הזה שנקרא מתמטיקה", אמר. "הקדשתי שבוע ללימודים לקראת הבחינה ובארבעת הימים האחרונים ממש לימודים מאסיביים".

גם בתיכון בו הוא לומד בכיתה י"א הקדישו רבים מחבריו זמן ומאמץ לקראת המבחן. "הרבה חברים שלי נעזרו בשיעורים פרטיים ובתגבורים שהיו בבית הספר", סיפר. "אמרו לנו להפסיק ללמוד למבחן כבר אתמול ולישון טוב, להגיע למבחן רגועים. זו אחת הבגרויות הכי מלחיצות וכולם מקווים שזה כבר יהיה מאחוריהם".

מועצת התלמידים והנוער הארצית שיתפה פעולה עם משרד החינוך ואגף הבחינות על מנת לקבוע יחד את התאריך של בחינת הבגרות במתמטיקה ושל אחרות על מנת להקל כמה שניתן על תלמידי ישראל. לאחר הבגרות ייבחנו תלונות של נבחנים בנוגע לרמת הקושי של השאלונים ויתקיימו התייעצויות גם עם מורים למתמטיקה.