תלמידים והורים: הכירו את מהפכת ימי השישי

פרסום ראשון: אופנת הרפורמות בממשלה החדשה נמשכת – ומגיעה גם למשרד החינוך. מהפיכת ימי השישי מבית מדרשו של שר החינוך החדש הרב שי פירון מציעה לקצר את חופשות התלמידים תמורת ביטול הלימודים ביום שישי. האם פירון יצליח לזכות בתמיכה ולהעביר את השינויים?

חופשת ל"ג בעומר בת היומיים שאנו נמצאים בעיצומה נחשבת בעיני הורים ומורים רבים למיותרת לחלוטין כמו גם חופשות אחרות וארוכות במהלך השנה. לשר החינוך החדש שי פירון יש כוונה לקצר את החופשים האלה - תמורת ביטול הלימודים בימי שישי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר החינוך הטרי רוצה לשנות את לוח החופשות אבל לעשות את זה מבלי לפגוע בזכויות המורים - שימי החופש שלהם מעוגנים בהסכמי שכר. הוא הקים ועדה לבחינת הנושא כשהכוונה היא לבטל את ימי הלימודים בימי שישי.

את אותם ימים הוא צפוי להפנות לטובת קיצור החופשות במהלך השנה. היום יש בשנת הלימודים 37 ימי שישי, ועל פי המודל שהציע לשר ארגון "הורים עובדים לשינוי" - החופש הגדול יקוצר בשלושה שבועות, יבוטלו חופשות האסרו חג של סוכות, פסח ושבועות. כמו כן יקוצרו משמעותית חופשות חנוכה ופסח.

מספר ימי החופשה של המורים לא נפגע

זו מהפכה של ממש, שיתרונה המשמעותי הוא שמספר ימי החופשה של המורים לא נפגע כי מספר ימי החופשה השנתיים שלהם נשאר כמות שהוא. עם זאת, אישור המהלך הזה ידרוש הרבה רצון טוב וגמישות מכל הצדדים.

השר הקודם, גדעון סער, לא הצליח להוציא לפועל את הרצונות שלו למרות תמיכה ציבורית גורפת, בעיקר כיוון שניסה לקצר את החופשות ובכך לקצר את מספר ימי החופש של המורים.

פירון מתכוון להעניק להם בתמורה את ימי שישי, ועל כן גוברים סיכוייו להצליח, אבל קשה לומר מראש מה יהיה גורל התוכנית בסופו של דבר.