פירון: "נקבע סל תקצוב אישי לכל תלמיד"

אחרי הסערה סביב כוונתו לפעול לשינוי לוח החופשות בבתי הספר, התייצב השר פירון לפרוש את משנתו בנושאים השונים בנאום בכנס בתל אביב. בתוכנית: הקמת מועצה לאומית לחינוך וקביעת סל אישי לכל תלמיד

שינוי לוח החופשות, ביטול המיקוד, צמצום כמות הבגרויות , לימודי ליבה במוסדות החרדיים  - הם רק חלק מהנושאים שכבר נקשרו בשמו של שר החינוך החדש שי פירון. היום התייצב פירון בתיאטרון הקאמרי לנאום בכנס לחינוך מתקדם של מכללת סמינר הקיבוצים ועיריית תל אביב, שם פרש את משנתו המסודרת בתחומי החינוך השונים. את נאומו העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המשימה של מערכת החינוך היא להחזיר את החלום לבית הספר, לבסס שפה גבוהה במערכת החינוך, לבסס שפה של תקווה, לחנך את הילדים למחויבות וערכים וללמוד לחיות בחברה של מחלוקות", אמר פירון. "צריך להתאים את הלמידה למאה ה-21 - למידה המאפשרת חשיבה ביקורתית, המאתגרת ומניעה את התלמידים לפעולה".

השר פירון התייחס גם לקיצוץ הצפוי בתקציב החינוך והדגיש: "לא יהיה קיצוץ בשכר המורים. לא יפוטרו מורים ולא יקוצצו שעות הוראה במערכת החינוך". לדבריו, "אנחנו צריכים להפריד את החינוך מהפוליטיקה. חייבים לדבר על תוכניות ארוכות טווח שלא לוקחות בחשבון אורכה של קדנציה". הוא הוסיף: "כשתגיע העת, יש לבחון דרך להקמת סוג של מועצה לאומית לחינוך, שתבנה אסטרטגיה ארוכת טווח לחינוך בישראל".

שר החינוך התייחס בדבריו גם לתקצוב דיפרנציאלי: "נקבע סל אישי לכל תלמיד, וניתן דגש לאלו שזקוקים לו, וזאת מבלי לפגוע באלו שהוריהם נושאים בנטל".

"בשביל לממש את הערכים שאנו רוצים להחזיר למערכת החינוך עלינו להפריד את החינוך מהפוליטיקה, תכנית ארוכות טווח שלא מוגבת בקדנציה של שר אחד או אחר, אם תצריך אז השר הרלוונטי יקבל את הקרדיט על מעשיו כמה שנים לאחר פועלו. יש להקים מועצה לאומית לחינוך שתהיה מנותקת ממשיח פוליטי, זמני ואקראי, השר יוביל את העשיה אך היא צרכז את האסטרטגיה ארוכת השנים של מערכת החינוך בישראל ליישום ערכיה של חברת מופת אותה אנו רוצים להקים".

"יש לשלב את כלל תושבי ישראל במערכת החינוך הישראלי, מערכת שתוכל להיות מותאמת ליכולות שונות של תלמידים ולגוונים שונים של תלמידים. אני מסכים כי המערכת צריכה לשרת את כלל האוכלוסיה. במדינת ישראל יהיה תקצוב דיפרנציאלי משמעותי, וזאת לא לפני שנבנה סל אישי לכל תלמיד. התקצוב הדיפרנציאלי לא יפגע ברשויות עד אשר יהיה סל אישי לכל תלמיד, נשקיע בצמצום הפערים".

חולדאי נגד מסגרות חינוך פרטיות

לפני פירון עלה אל הדוכן ראש עיריית תל אביב יפו רון חולדאי שתקף את שר החינוך ואמר כי "המאבק לפלורליזם בחינוך קיבל בשנים האחרונות ביטוי נוסף. ולא לטובה!", פתח חולדאי והמשיך - "חדשות לבקרים מתארגנות קבוצות שונות בחברה הישראלית, ובשם החינוך הפלורליסטי כביכול מבקשות ומקימות לעצמן מסגרות חינוך פרטיות. זוהי תופעה שאינה ראויה. ערכי הסובלנות והסולידריות, שהיו נר לרגלה של החברה הישראלית במסגרת החינוך הציבורי, פינו את מקומם לרעיונות 'חדשים כביכול' המביאים להקמת מסגרות חינוך בדלניות בשם הפלורליזם".

"התהליך החל, כידוע לכולנו, עם החינוך החרדי, זה שהביא לכך שקבוצה שלמה מתחנכת תוך ניכור למוסדות המדינה, ללא לימודי ליבה וללא פיקוח ראוי על מי המורים ומי המנהלים - דברים שהם מפתח לחברה שוויונית".

"כעת תהליך דומה מחלחל גם אל הציבור הכללי. פתאום כל קבוצת הורים במדינת ישראל דורשת להקים בית ספר לעצמה. וכך, בכסות של מילים יפות ונאורות של 'חינוך לערכים' או 'רב-תרבותיות' מבקשים ומקימים הורים רבים לעצמם מסגרות אליטיסטיים ובדלניים שבהם הם, ההורים, קובעים מי המורים ומהם התכנים - אבל בד ובד הם מבקשים את המימון הציבורי - ומשרד החינוך נעתר ביד רחבה", סיים חולדאי.

בשישי: "אשנה את לוח החופשות"

ביום שישי האחרון חולל שר החינוך סערה לאחר שהודיע בפייסבוק על כוונתו לשנות את לוח החופשות בבתי הספר, כך שיתאימו לימי העבודה של ההורים. "לקראת השנה הבאה אני מתחייב לעשות ככל הניתן כדי לצמצם במקרים כאלה", כתב פירון וציין כי הוא מבין לליבם של ההורים וכי בנוסף יש לפתח מסגרות תומכות לימי החופשה.

אין זו הסערה הראשונה שמחולל השר החדש סביב רפורמות שהוא מבקש לערוך בחינוך. זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד הודיע כי בכוונתו לשלול תקציבים ממוסדות שלא ילמדו את מקצועות הליבה - אנגלית, מתמטיקה ואזרחות. "על מוסדות החינוך החרדיים לבחור בין שתי חלופות - לימודי ליבה, או ויתור על שילובם בתוכן החינוכי", הצהיר אז פירון.

כשבוע קודם לכן שם על המוקד את שיטת המיקוד בבגרויות והודיע על ביטולה. אם עד היום למדו התלמידים את כל החומר ורגע לפני הבגרויות קיבלו מיקוד, לפי המתווה של פירון החל משנת הלימודים הבאה יתפרסם כל חומר הבחינה כבר בתחילת שנת הלימודים.

רוח השינוי שהביא עמו השר נשבה כבר בימיו הראשונים לתפקיד. רגע אחרי שסוכם כי הוא יהיה השר המכהן, אמר פירון כי בכוונתו לצמצם את כמות הבגרויות ולהישאר עם ארבע בגרויות בלבד. "זה לא בגלל שלא צריך ללמוד את המקצועות האחרים", הבהיר שר החינוך בראיון ל"שש עם סיון רהב מאיר", "אבל המורים ייבחנו וייתנו ציונים. לא יעלה על הדעת שלא יהיה אמון במערכת החינוך במדינת ישראל".