הסוף לשליחת וקבלת הודעות סמס בזמן הבגרויות

המאבק על טוהר הבחינות מעלה הילוך: כבר במועד הקיץ, בחינות הבגרות יהיו קשות יותר לתלמידים. לא משום שהשאלות יהיו מאתגרות מהרגיל, אלא בגלל הפיתוח הטכנולוגי של משרד החינוך שישבש את השימוש בתקשורת הסלולרית בזמן הבחינות

הסוף להעתקות? (AP)

אגף הבחינות במשרד החינוך הודיע היום על יישום של תהליכים חדשים שיצמצמו את יכולת הרמייה ויגבירו את הפיקוח והבקרה על טוהר בחינות הבגרות. האמצעים הללו צפויים לפעול כבר במועד הקיץ הקרוב של בחינות הבגרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גולת הכותרת היא המלחמה בטלפונים הניידים: ילדי דור הסמארטפונים שהתרגלו להסתמס זה עם זה מתחת לשולחן ייתקלו בקרוב בקושי מסוג חדש. יישום טכנולוגי חדשני שיופעל בידי משרד החינוך, יאפשר לשבש את השימוש בתקשורת הסלולרית בחדרי הבחינות.

אבל לא רק במישור הטכנולוגי - משרד החינוך גם יפיק מדבקה אישית לכל משגיח בחינות כיתתי ולכל רכז בחינות בית ספרי, לצורך מעקב לאחריות אישית, במטרה למנוע מהמשגיחים ומהרכזים לעזור לתלמידים הנבחנים. בנוסף, גם מחברות הבחינה יעברו אריזה מבוקרת וקידוד בכדי למנוע מצב של החלפת מחברות והוצאתן מחוץ לכיתה.

ואם בכל זאת ייתפס תלמיד שלא ישמור על טוהר הבחינות, משרד החינוך מזכיר כי רמאות בבחינה עשויה לגרור השעיה עד כדי שלוש שנים ממועד הבחינה, תלוי בחומרת העבירה.

התקשורת מתחת לשולחן תשובש. אילוסטרציה (חדשות 2)

ירידה חדה בשיעור המחברות הפסולות

ההחמרה בפיקוח על בחינות הבגרות מגיעה על רקע ירידה חדה בשיעור המחברות הפסולות בבגרויות. מנתוני משרד החינוך עולה כי בשנת הלימודים תשע"א נתפסו 8,840 מחברות פסולות שהיוו 0.66 אחוזים מסך מחברות הבחינה באותה שנה. לעומת זאת, בשנה שקדמה לה, תש"ע, נתפסו 11,256 מחברות פסולות שהיוו 0.81 אחוזים מסך מחברות הבחינה באותה שנה.

שר החינוך הרב שי פירון הנחה את המנהלים לקיים בבתי הספר פעולות הסברה והקפדה על טוהר המידות, כחלק מהצורך לבנות צעדים בוני אמון בין המורים והתלמידים. "העתקה בבחינה הינה אקט של מרמה הפוגע בשוויוניות הבחינה ובערכים שעל פיהם אנו רוצים שתתנהל החברה", אמרה מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר, "ועל כן יש לפעול בתקיפות למיגור התופעה".

ממועצת התלמידים והנוער נמסר בתגובה כי "הטלפונים הסלולרים נלקחים ממילא לתלמידים לפני תחילתן של בחינות הבגרות. אם משרד החינוך רואה לנכון לנקוט באמצעי זהירות נוסף למניעת העתקות - אין לנו התנגדות, אם כי נדמה שהמאמצים מופנים לפתרון בעיה שכמעט לא קיימת במציאות. אולי עדיף להפנות את המשאבים לחינוך לערכים של הגינות וטוהר הבחינות".