לא רק השמיים סגורים: ליו"ר הוועד לקחו רכב ומזכירה - שביתת פתע בגנים ברמת גן

בחמש בבוקר פרצה שביתה של כל עובדי עיריית רמת גן, שהנפגעים העיקריים ממנה הם ההורים. יו"ר הוועד: "לקחו ממני את הרכב, את המזכירה, אבל זה לא מעניין אותי - אני דואג לעובדים ולתושבים". ההורים זועמים

גן סגור. ארכיון (AP)

אלפי הורים שהגיעו הבוקר לגני הילדים בעיריית רמת גן הופתעו מהשינוי בתכניות שהכין להם הבוקר הזה. בצעד מפתיע, לפחות מבחינת התושבים, פתח ועד עובדי העירייה בשביתה, והגנים נשארו סגורים.

"הגעתי בבוקר עם בני בן הארבע וחצי לגן, והגננת קיבלה אותנו בשער", סיפר לחדשות 2 באינטרנט תושב רמת גן. "היא עדכנה אותנו שיש שביתה של עובדי העירייה, ופשוט לא נתנה לנו להיכנס לגן".

אותו תושב לא הצליח למצוא סידור אחר לבנו לבוקר הזה, והחליט בלית ברירה לקחת אותו איתו ליום העבודה. ביום אחר זה אולי היה נחשב צ'ופר לבן הצעיר, אבל היום הוא התאכזב במיוחד לגלות שהפגישה שתוכננה לילדי הגן עם חיילי צה"ל, עבורם עמל על חבילת שי, פשוט לא תתקיים. "זה ממש מקומם", הוסיף האב. "איך יו"ר הוועד יכול לשבש חיים של אלפים?"

הבן בא לעבודה

השביתה הזו פרצה במפתיע בשעה חמש בבוקר. כל האגפים הושבתו, למעט עובדי החינוך המיוחד והפיקוח הווטרינרי. הסייעות לא התייצבו לעבודה, ולגננות התאפשר לפתוח רק גנים שבהם יש הורה מתנדב שיסייע. ברוב המקרים ההורים לא הספיקו להתארגן על הורה מחליף, או על סידור לילדיהם.

"כששמעתי על השביתה התקשרתי מיד לגננת של בני בן החמש", סיפרה לחדשות 2 תושבת רמת גן. "היא סיפרה לי שהודיעו לה על השביתה 10 דקות לפני שיצאה מביתה לעבודה". האם שלחה מיד את בנה לסבתו, אבל לעובדת שלה, תושבת רמת גן גם היא שנתקעה בלי סידור, היא אישרה להביא את הבן לעבודה.

אז על מה השביתה הדחופה הזו? גם ההורים לא ממש מבינים. יו"ר ועד עובדי העירייה, שמוליק מזרחי, לעומת זאת, מלא בהסברים - רובם נובעים מהיחס המחפיר, לדבריו, של הנהלת העירייה לוועד. "לא מכירים בארגון העובדים, לא משלמים לנו נסיעות לפי צו ההרחבה, מכניסים במקומנו עובדי קבלן - הם פשוט לא מכירים בדמוקרטיה", אמר מזרחי לחדשות 2 באינטרנט.

"רודפים אחריי"

גורמים בעיר טוענים כי זו לא רק דאגה לעובדים, אלא גם ליו"ר הארגון בעצמו, שלא מקבל תנאים שהוא דורש. מזרחי לא ממש מכחיש גם את הטענות האלה. "רודפים אחריי", הוא אומר. "לקחו ממני את הרכב שלי באמצע הלילה, קיצצו לי במזכירה שלישית שמגיעה לי, סגרו לנו את המייל של ועד העובדים - אבל כל זה לא מעניין אותי. אני דואג לעובדים ולתושבים".

מזרחי מסביר כי בין ההנהלה לוועד יש סכסוך עבודה כבר שבועיים, ולכן השביתה לא צריכה להפתיע אף אחד. מדוע התושבים לא קיבלו על כך התרעה? לזה לא קיבלנו תשובה ברורה.

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה כי "הנהלת העיר הצטערה לשמוע על הכרזת השביתה אשר פרצה בניגוד לחוק. מדובר בסכסוך עבודה ובשביתה שמטרתה אחת -  קידום ענייניו האישיים של יו"ר הוועד על חשבון טובתם של כלל עובדי העירייה הנאמנים ותושבי העיר. עילות הסכסוך הינן מלאכותיות. זוהי פעולה עבריינית ושביתה פראית, אשר מפרה את ההסכם שנחתם בין הנהלת העירייה, ההסתדרות הכללית החדשה והוועד, ואשר במסגרתו התחייבו העובדים לשמור על שקט תעשייתי מוחלט ולא לשבות עד סוף 2014.

"התנהלות זו היא אחת מיני רבות של יו"ר הוועד אשר חדשות לבקרים מסית את העובדים כנגד הנהלת העיר, מתנהג בגסות רוח, מדבר בלשון גסה, מנבל פיו ומשתלח אישית בנציגי ההנהלה והפקידות העירונית, כאשר מאחוריו עומדים גורמים אינטרסנטיים ופוליטיים המעוניינים להכשיל את העירייה והעומד בראשה. העירייה קראה לעובדים לשוב לאלתר לעבודה".