הורים בשומרון מתלוננים: הסתה פוליטית בבתי הספר

חוברת מדבקות שחולקה בבתי ספר חילוניים בשומרון בחסות אגף החינוך במועצה, מבקשת ללמד את התלמידים על מנהיגי ישראל. אלא שלצד הרצל ובן גוריון מופיעים פעילי ימין שנויים במחלוקת מהם אמורים התלמידים ללמוד "כיצד להילחם עבור הצדק", כפי שנכתב בחוברת

מנהיגים עפ"י מוסדות החינוך בשומרון, וויס (חדשות 2)

הורים לתלמידים בבתי הספר המשתייכים למועצה האזורית שומרון, הופתעו לגלות כי דווקא מוסדות החינוך מעוררים שיח פוליטי שנוי במחלוקת, בעוד הרוב החילוני במועצה דווקא מנסה להרגיע את הוויכוחים בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תלמידי בית הספר היסודי החילוני "בית חינוך על שם אילן רמון" שביישוב שערי תקווה, קיבלו בשבועות האחרונים חוברות תחת הכותרת "מנהיגים פורצי דרך". באמצעות חוברת המדבקות הזו, אמורים התלמידים ללמוד על מנהיגי ישראל בעבר ובהווה.

אך להפתעתם הרבה של ההורים, לצד מנהיגים כמו בנימין זאב הרצל, דוד בן גוריון וחנה סנש, נכללו בו גם אנשים שנויים במחלוקת כמו חברת מועצת יש"ע לשעבר דניאלה וייס, שהורשעה בתקיפות שוטרים וקראה לא פעם לחיילי צה"ל לסרב פקודה, וכמו הרב משה לוינגר, ממקימי גוש אמונים ומי שהורשע בעבר בעבירות של גרימת מוות במהלך יידוי אבנים ובתקיפת שוטרים וחיילים.

ההורים טוענים בין השאר כי החוברת מנוסחת בצורה שעשויה להוות הסתה ולהעביר מסרים אלימים. על הרב לוינגר לדוגמה, נכתב בחוברת: "נחשב למקים היישוב בחברון - נלמד ממנו איך להילחם עבור הצדק". ועל דניאלה וייס נכתב: "ממקימי קדומים. לוחמת למען ארץ ישראל השלמה. נלמד ממנה נחישות".

"החוברת הזו היא כלי להכנסת דעות פוליטיות קיצוניות לתוך בתי הספר, בעוד שאנחנו הגענו למועצה בגלל עניינים כמו דיור ולא בגלל פוליטיקה", טוענים הורים תושבי המועצה האזורית שומרון. "למרות שיש רוב של תושבים חילוניים, מכניסים לחוברת אנשים שמעודדים לאלימות ולפגיעה בחוק בעוד מנהיגים כמו יצחק רבין לדוגמה, נעדרים מן החוברת".

מהמועצה האזורית שומרון נמסר בתגובה: "אנו גאים בחוברת 'מנהיגים פורצי דרך' בה מוזכרים מנהיגים מימין ומשמאל, נשים וגברים, מנהיגים במקורות וכן מנהיגים בהתיישבות. בחוברת נמצא מקום לגולדה מאיר, ראש ממשלה מוערכת שהשתייכה לשמאל באופן מובהק, צביה לובטקין ממקימי קיבוץ לוחמי גטאות, דוד בן גוריון ועוד, שבוודאי לא ניתן לטעון כי הם משתייכים דווקא לצד הימני של המפה, ויש שיאמרו להיפך.

"בפרק העוסק במנהיגי ההתיישבות, פרק חשוב שבוודאי רלוונטי לאזורנו בשומרון, מופיעים בין השאר דניאלה וויס מי שהייתה ראש מועצה מקומית, והרב משה לוינגר ממקימי גוש אמונים שגם הוא הקדיש את חייו לבניית ההתיישבות. מכיוון שהיריעה קצרה מלהכיל את כל מנהיגי המדינה והעם בעבר ובהווה וישנם רבים נוספים, הן מימין והן משמאל, שראויים להיכלל בחוברת זו, נבחר מדגם מייצג של מנהיגים מכל קצוות הקשת הפוליטית תוך שמירה על איזון מקסימלי בין הדעות השונות. כפי שלא נמצא מקום ליצחק רבין כך גם לא נמצא מקום לבנימין נתניהו, ולא ללוי אשכול".