תלמיד מצא דרך לשפר את ציוניו - פרץ למחשב של המורים

תלמידי החטיבה והתיכון בארץ מכירים מקרוב את תוכנת המשו"ב שבה מוזנים ציוניהם והערכות ההתנהגות שלהם במשך כל השנה. העובדה הזו הצליחה להצית את דמיונו של תלמיד תיכון מאשקלון שחשוד שפרץ למחשבים ושינה את ציוניו וציוני חבריהם

ההאקר של התיכון. אילוסטרציה (חדשות 2)

ההאקר של התיכון: בשבוע האחרון גילו מורים בבית הספר מקיף עירוני ד' שמישהו מסתכל להם במחשב. ולא רק מסתכל - אלא גם משנה לעצמו את הציונים. ההאקר הצעיר נתפס והטיפול בו הועבר למשרד החינוך ולחוקרי הנוער בתחנת אשקלון של המשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המקרה פורסם לראשונה באתר האינטרנט "אשקלונים", ובמסגרתו תלמיד כיתה י"ב התקין על פי החשד תוכנת פריצה על מספר מחשבים בבית הספר, בעזרתה הצליח לעשות במשו"ב, המערכת הממוחשבת, כרצונו. בעזרת המשו"ב נוהגים המורים להזין את ציוני התלמידים, נתוני התנהגות ואף מחליפים ביניהם מסרים. התלמיד החליט לנצל את העובדה הזו לטובתו.

המקרה נחשף ככל הנראה לאחר שאחד המורים שם לב שהציון שהעניק לתלמיד אינו תואם את זה שמוזן בתוכנה. לאחר שהתייעץ עם מספר מורים נוספים התברר - זה לא היה המקרה היחיד. התלמיד שינה את ציוניו לטובה, והוסיף ותיקן ציונים גם לחבריו, ככל הנראה כדי לטשטש ראיות. 

מורי בית הספר יודעו על התקרית והונחו להחליף סיסמאות באופן מיידי ולא להשתמש במספר מחשבים בהם ככל הנראה מותקנת עדיין תוכנת הפריצה. רמת המודעות והערנות בבית הספר לפריצות לתוכנה עלתה במקביל גם היא.

במחלקת החינוך של עיריית אשקלון אומרים כי בית הספר מטפל במקרה מול המשטרה, יחד עם משרד החינוך והרשות המקומית. הנהלת בית הספר הפיצה חוזר לכל ההורים כדי ליידע אותם על הפרשה ועל חומרתה, וביקשה מההורים לפקח גם הם על מעשי ילדיהם. "עיריית אשקלון רואה מקרה זה בחומרה רבה", סיכמו שם, "מדובר בפריצה, בתרמית ובהונאה".