מספר מקועקע על היד יש - סיוע אין

מה קורה כשניצולת שואה אחת מנסה בפעם הראשונה בחייה לפנות לקרן ממשלתית שאמונה על הטיפול בניצולים? היא מקבלת יחס מזלזל והודעה רשמית שהיא אינה מוכרת כניצולת שואה, וזאת על אף שיש לה מספר מקועקע על היד

לוצי מנדלשטם שרדה את מחנות הריכוז טרזן-שטאט, אושוויץ ושטוטף, עלתה לארץ והקימה משפחה. לאורך השנים היא לא ביקשה כל סיוע, אבל כשנזקקה לו לאחרונה קיבלה תשובה אטומה: "על פי הקריטריונים אינך מוכרת כניצולת שואה". וזאת, בזמן שהיא נושאת על זרועה את המספר שחרטו לה הנאצים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"זאת לא האמביציה הגדולה שלי להיות ניצולת שואה", היא מספר לחדשות 2, "אבל זה מרגיז אותי כי כל אחד שמכיר אותי יודע. אני צריכה להוכיח להם?". היא לא מתביישת גם להציג את המספר ואומרת - "זה מאושוויץ. אני ואמא שלי ואחותי שנהרגו. אני רואה את זה, כשמתרחצים.. אפילו שמתי את זה בפיס את המספרים האלה אבל לא יצא לי כלום".

לפני מספר שבועות אושפזה לוצי, בגיל 86, בעקבות מחלה. אנשי הקרן לרווחת ניצולי השואה הם שפנו אליה דרך בית החולים ויידעו אותה כי היא זכאית ל-50 שעות סיעוד בביתה לעזרה וסיוע. מטפלת הגיעהוהחלה לעבוד, אך אז דרשו בקרן מלוצי לחשוף את סכום הקצבה שהיא מקבלת מאוסטריה.

"היא אמרה שאם יש לי מעל סכום אז לא מגיע לי כלום. אמרתי לא ביקשתי, אמרו שמגיע לי", היא מבהירה לנו, "אני לא שאלתי יותר. סגרתי את הטלפון והפסיקו לשלוח לי עזרה. ואז קיבלתי טלפון מהסוכנות ואמרו לי שלא מגיע לי ושאני חייבת להם כסף על 10 השעות שכבר קיבלתי".

"במידה מסוימת זה מצחיק אותי"

לוצי הייתה אזרחית אוסטריה בזמן המלחמה אך מעולם לא קיבלה פיצויים על סבלה, וגם היום היא מקבלת קצבה מהממשלה בוינה רק בגין עבודות הפרך בהן הועסקה. לכן היא הופתעה מדרישת הקרן לחשוף את גובה הקצבה, ולאחר מכן גם לקבל את המכתב המעליב. "אני לא מוכנה לקבל את זה בכלל. מה זה יש לי יותר או פחות. אם נותנים עזרה לאדם חולה שחוזר מבית החולים אז צריך לתת לכל אחד", היא הצהירה בכאב.

בשיחות טלפון עם אנשי הקרן הם התעקשו שלוצי לא זכאית לסיוע. "לפי הנתונים יש פה בעיה של הכנסות קבועות", אמרה נציגת השירות בשיחה. "אני רואה שיש פה בעיה לא של ניצולה או לא, אלא של הכנסות. בעיה של הכנסות".

רק היום פורסם שרבים מניצולי השואה נאלצים לוותר על מזון ותרופות בשל מצוקה כלכלית. מצבה של לוצי טוב יחסית, היא כמעט עצמאית לחלוטין ויש לה משפחה תומכת. "זה פשוט במידה מסויימת מצחיק אותי", היא מודה בפני חדשות 2, "מי הם? אני לא לוקחת ללב כל כך מי שאומר. אז לא חשוב אז היא אמרה. רק העובדה שאני לא מקבלת עזרה ומהיום למחר לקחו את העזרה".

מהקרן לרווחת נפגעי השואה נמסר בתגובה כי: "חלה טעות אנוש בסיבת דחיית הבקשה. מנהל הקרן התנצל טלפונית בפני המשפחה ומכל מקום, לפי הקריטריונים, היא אינה זכאית לסיוע מהקרן".