עדיין בבית שבו נפגעה מינית

ילדה בת שלוש, בת להורים שחיים בנפרד, נפגעה מינית לפי החשד על ידי קרוב משפחה בבית אביה, אבל היא ממשיכה לפקוד את ביתו בחסות החוק. איך זה קורה?

ההתנהגות הלא אופיינית של בתה הפעוטה היא זו שגרמה לקרן (שם בדוי) להפגיש אותה עם פסיכולוגית ילדים. במפגש שארך שעה וחצי תיארה הילדה בבירור כיצד נפגעה מינית בכמה הזדמנויות על ידי קרוב משפחה של בת הזוג של אביה. "הבת שלי הייתה בזמן הפגיעה בת 3, והיא התחילה להתנהג בצורה מאוד מוזרה ושונה", סיפרה קרן לחדשות 2. "היא התנהגה בצורה מינית שלא תואמת את הגיל שלה. במקום לשחק כמו שילדה בגיל שלה אמורה לשחק בצעצועים, היא התחילה להשתמש בצעצועים האלה בצורות מיניות".

"לאור הדברים ששמעתי מהילדה", נכתב בחוות הדעת של פסיכולוגית הילדים, "המלצתי לאמה לפנות באופן מיידי אל הרשויות ולהגיש תלונה בנוגע לחשד לפגיעה מינית בבתה". מאוחר יותר העידה כי הילדה מסרה את הדברים בצורה ספונטנית ולא ניכר כאילו מישהו הדריך אותה לומר אותם. ולמרות הכל, פקידת סעד שנדרשה לתיק קבעה כי בשל סכסוך גירושים ממושך בין הוריה של הילדה הקטנה, יש להתייחס לדברים בספקנות.

החקירה עדיין נמשכת

"פקידת הסעד, שהיא ותיקה ומוכשרת, קבעה מראש עמדה", טען פרקליטה של קרן, עו"ד איתן ליפסקר. "היא קבעה שלא נראה שהיה כאן משהו. היא התעלמה מכל העובדות שהיו בתיק, היא לא פגשה את הפסיכולוגית, היא אפילו לא פגשה את הקטינה. וזה משליך על הטיפול של כל המערכת - החל מבית הדין עצמו וכלה במשטרה".

למרות החשדות הכבדים לפגיעה מינית ממושכת, למשטרה לקח חודש שלם עד שחוקר ילדים פגש את הילדה. עוד חצי שנה חלפה. החוקרת בתיק יצאה לחופשת לידה, חוקרת חדשה מונתה תחתיה והחקירה עדיין נמשכת.

קרן מחכה לדיון בבג"ץ

בקשת האם לקיים את המפגשים בין הילדה לאביה בפיקוח נדחתה על ידי בית הדין הרבני שהסתמך על עדותה של פקידת הסעד, כשהיא סומכת על האב שלא יפגיש את הילדה עם חשודים בפגיעתה.

"אני לא רוצה לפגוע באף אחד", סיכמה קרן. "חשוב לי הקשר של הילדים שלי עם האבא. אבל אני בסך הכל רוצה שיגנו על הילדה שלי. הפגיעה הייתה בבית שלו, בהשגחתו, באחריותו, והוא נכשל בזה. לא יכול להיות שילדה כל כך קטנה תהיה נתונה לפגיעה ובעצם אף אחד לא לוקח אחריות, ואני בעצם לבד מתמודדת מול כל המערכת".

אף על פי שבית הדין מחייב אותה, קרן מסרבת להמשיך את הסדרי הראייה כרגיל, ובשבוע שעבר עתרה לבג"ץ שיורה על מפגשים בפיקוח. ההחלטה תינתן בימים הקרובים.

במחוז מרכז של המשטרה אומרים שהחקירה מתנהלת והם מנועים מלמסור פרטים.

בעיריית תל אביב מוסרים בתגובה: "העניין יידון בבג"ץ במסגרת עתירה שהגישה האם".