שר החינוך הנכנס שי פירון: "היעד - בגרות ב-4 מקצועות בלבד"

בשבוע האחרון נשמע כנראה הביטוי "המאבק על החינוך" יותר פעמים מאי פעם. ההסכם הקואליציוני היה תקוע בשאלה - מי יהיה שר החינוך הבא. רגע אחרי הסיכומים הסופיים, ורגע לפני שהוא נכנס לתפקיד, הגיע הרב שי פירון להציג את חזונו בתוכנית שש עם סיון רהב מאיר. הוא כבר סימן יעד ראשון - "ירידה ל-4 מקצועות בגרות בלבד"

הקרב על תיק החינוך הוכרע, וכעת, אם לא יצוצו משברים נוספים, אפשר כבר להתרגל - הרב שי פירון הוא שר החינוך הבא. למפלגתו, יש עתיד, ולעומד בראשה, יאיר לפיד, היו לא מעט דברים לומר בנושא במהלך קמפיין הבחירות שלהם. כמה מהם יוצאו לפועל, ובמה הם מתכוונים להתרכז?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בראיון לתוכנית שש עם סיון רהב מאיר סימן פירון לראשונה את הסוגייה הבוערת ביותר בעיוניו במערכת החינוך בישראל. הוא התייחס לחוויית הלימודים שלה זכו ילדיו - "לא היה מספיק זמן לחינוך. הוקדש זמן גדול מדי לשינון, הלמידה הפכה להיות גדולה הרבה יותר, אבל הילדים שלי טיילו פחות, שמעו פחות מוזיקה, וביקרו בפחות מוזיאונים. אלה היו לימודים שתלושים מהנשמה הגדולה של החינוך".

"הם למדו במערכת מבולבלת ששינתה גיוון ומגמות", הוא הוסיף, והתחייס לחילופים הרבים בתיק החינוך.

היעד: בגרות ב-4 מקצועות בלבד

ובמה הוא מתכוון להתחיל? תלמידי ישראל אולי ישמחו לשמוע ששר החינוך החדש שלהם מתכוון לצמצם את מספר הבחינות אותה הם נאלצים לעבור בדרך לתעודת הבגרות. "עד סוף הקדנציה מספר הבגרויות צריכות להגיע לארבע. כלומר, ייתכן שיהיו כמה בחינות בכל מקצוע, אבל בחינות החובה צריכות להתרכז בארבעה מקצועות בלבד".

"זה לא בגלל שלא צריך ללמוד את המקצועות האחרים", הוא הבהיר מיד, "אבל המורים ייבחנו וייתנו ציונים. לא יעלה על הדעת שלא יהיה אמון במערכת החינוך במדינת ישראל".

"העובדה שאנחנו עסוקים בכמה אנשים נרצחו באושוויץ", הוא נתן דוגמה לשינוי הדרוש בעיניו בתוכנת הלימודים, "ולא במשמעות של אושוויץ לחיים שלנו היום - היא בעייתית". "הידע עצמו היום הוא פחות משמעותי", הוסיף פירון, "לכל אחד יש מחשב נייד ביד שלו".

היעד - 4 בגרויות בלבד, תלמידים במבחן, אר (רויטרס)

"למידה אינטנסיבית למבחן זה לא למידה", המשיך שר החינוך לעתיד לשטוח את משנתו, "זה להקיא את החומר. אני חושב שבית ספר הוא מקום מאוד משעמם היום", הוא אמר בגילוי לב, "יותר מדי תלמידים מרגישים שהם יכולים להשלים את החומר בבית. צריך להדליק את הפנסים בעיניים של הילדים".

באשר לעמדותיו הפוליטיות וההלכתיות, במיוחד מול אלו של קודמו בתפקיד, גדעון סער הוא השיב - "חשוב שהתלמידים יגיעו למערת המכפלה", הוא הסביר, "חשוב שהם גם יעסקו שם בקונפליקט ובפער בין זכויות אדם ללאומיות, אבל הכל בסדר. צריך לעסוק בזה".

"מאמין בשיוויון זכויות מלא לערבים"

הרב פירון התייחס גם לפסיקות הלכתיות שלו מלפני מספר שנים שהתפרסמו בימים האחרונים, ובין היתר חשפו כי המליץ שלא למכור דירות לערבים ולהעדיף קניית מוצרים מיהודים. "תפקידו של שר החינוך היא גם לומר אמירות שלא יימצאו חן בעיני כולם", הוא החל והבהיר, אך הוסיף, "ב-2002 חשבתי מה שחשבתי על מכירת דירות, היום אני חושב אחרת. באשר לאמירה מ-2006 בעניין קניית מוצרים - השאלה הייתה נקודתית לגבי מציאות של העדפת מכירה, בשתי חניות נקודתיות".

"אני מאמין בשוויון זכויות", הבהיר פירון, "צריך לשים דגש על קידום זכויות של ערבים במדינת ישראל, ויצירת יתר שייכות. המלחמה בגזענות, בין עם בבית הספר או על ידי תלמידים, זה דבר חשוב מאוד. ברמה הלאומית אין שום העדפה בין קנייה בין יהודי לערבי. אני עניתי על שאלה ספציפית".

"אקרא לאלי ישי לדיון על לימודי הליבה"

ומה באשר ללימודי הליבה בבתי הספר החרדיים שביש עתיד חרטו על דגלם? "אני אקרא לאלי ישי ולמחנכים מסויימים בחינוך החרדי לדון בזה. לא ייעשו צעדים חד-צדדיים", טען פירון, "נמצא דרך נכונה שבה אין עניין לפגוע בתרבות ובערכים ובעקרונות. במערכת החינוך של ש"ס נבחנו במחבני המיצ"ב האחרונים, חלקם לומדים לימודי ליבה. השינוי בתוכניות הלימודים לא יבוא בכוחנות והתנשאות, זה יעשה בדיון עמוק".

"קרה דבר מדהים", סיכם פירון, "הממשלה קמה ונפלה על זהותו של שר החינוך, וכנראה שזה דבר חשוב מאוד. אני מקווה שהסוגייה תהיה מרכזית בשנים הקרובות ונצליח לתרום משהו קטן כדי לקדם אותה".