"לא הפסקתי לאהוב אותו לרגע"

הבמאים תומר וברק היימן תיעדו במשך שנה את משפחת מעוז, המקיימת אורח חיים דתי-שמרני, שבנה סער יצא מהארון וטס לגור בלונדון. נוסף על כך, לפני כשש שנים התגלה בדמו נגיף ה-HIV, העלול לגרום למחלת האיידס. "הרגשתי שאני עץ עם שבעה ענפים יפים - ואחד נגדע", אמרה אמו

מה קורה למשפחה ישראלית שמרנית ויראת שמיים מקיבוץ דתי שמגדלת שבעה ילדים ומגלה פתאום שהבן הבכור, סער - הוא הומו. ולא רק - אלא גם נשא איידס? בצר לו, מעדיף סער לעזוב את הארץ ולחיות רחוק מהם - בלונדון. במשך שנה תיעדו הבמאים תומר וברק היימן את בני המשפחה, הבושה, האשמה, הדעות הקדומות והערכים שעליהם גדלים שאר הילדים - מול הרצון לשמר את המשפחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

אחת מהמשפחות שמתודעות בסדרה של האחים היימן היא משפחתו של סער מן הקיבוץ הדתי שדה אליהו. כתרי, אביו, נטוע בערכי הציונות - מנכ"ל גבעת התחמושת. זהו תפקידו ואמירת חייו. האמא, דיצה, מטפחת בהצטיינות יתרה שבעה ילדים. אבל סער, הבכור, בחר ללכת בשביל לא מקובל.

במכתב שכתב אביו של סער מעוז לבנו, הומוסקסואל שלפני כשש שנים התגלה נגיף ה-HIV וחי בחו"ל, נאמר: "לונדון לא מחכה לך וכנראה גם לא שום מקום אחר. אתה צריך לקחת את עצמך ולחזור למקום שממנו ברחת. מה לעשות, החיים הם לא פאב אחד גדול".

"המכתב הזה הוא מאוד ברור", אמר סער בכאב. "הוא אומר: 'תפסיק להיות הומו ותחזור להיות סטרייט'. אני חושב שבזאת תמה מערכת היחסים שלי עם אבא שלי", סיפר.

"כששאלתי אותו מאיזה גיל הוא יודע שהוא הומו - הוא ענה לי 'מגיל 11'; זה הגעיל אותי. חד-משמעית. זה היה איום ונורא", סיפרה אמו, דיצה. "הכאב היה עצום", הדגישה, וציינה כי הרגישה כי היא "עץ עם שבעה ענפים יפים - ואחד נגדע". עם זאת, סיפרה כי "לא הפסקתי לאהוב אותו לרגע".

"סער לא לקח אחריות על החיים שלו - וזו בעיה"

"הכאב היה עצום". סער ואמו (חדשות 2)

המצלמה תיעדה שנה מחייה של המשפחה. סער, שגר כבר שנים בלונדון, עזב כי הרגיש לא שייך. לפני שש שנים גילה כי הוא נושא את נגיף ה-HIV וחיכה חודשים עד שסיפר. בשלב מסוים, החליטה אמו לצאת מכוך הדעות הקדומות - ולטוס אל בנה שמעבר לים. "יש לנו חוזה שלאחר כל בדיקה שהוא עובר, הוא מדווח לי מה מצבו הבריאותי", אמרה. אבל, מתברר כי במשפחתו של סער יש מי שחושש מהנגיף. מאוד.

"הייתה לי תינוקת קטנה ששיחקה עם סער ושרטה אותו בטעות", סיפרה אחותו, תמר קולר. "נבהלתי מאוד ולא יכולתי להמשיך לאכול את ארוחת הערב", הוסיפה. "אני לא יכולה להסביר לילד בן שנה מהו הגבול שלו, ואם סער לוקח את זה מאוד בקלות והילדים מאוד אוהבים אותו ורוצים להתקרב אליו - יש פה בעיה. הוא לא לקח אחריות על החיים שלו ולכן הוא משלם את המחיר".

גם במאי הסדרה, תומר היימן, סיפר על תחושותיו בתום עריכת הפרק שבו מופיעים סער ואמו. "האישה הזו התגלתה לא רק במלוא עוצמתה", אמר, "אלא מבחינתי, היא בן אדם הרבה יותר פתוח וליברלי מסער, כי היא מוכנה לבדוק את סולם הערכים שלה ולבוא אליו וללכת למקהלה של הומוסקסואלים ששרים שירים ולדבר איתו בכאב על HIV. לי זה היה שיעור מדהים על דעות קדומות ועל נפש האדם".