מחאת הניצולים - ערימות נעליים

יותר מ-600 זוגות נעליים הונחו היום בערימה מול בית ראש הממשלה בירושלים, כמחאה על מצבם הכלכלי של 200,000 ניצולי שואה בישראל. מאחורי הפרויקט עומד יזם חברתי בשם רפי טל, שהקים את המיזם "שף מכל הלב" הקורא למסעדות ובתי קפה לארח את הניצולים לארוחות בחינם

אחת מערימות הנעליים. ירושלים, הבוקר (רפי טל)

כ-150 איש הגיעו היום למעון ראש הממשלה ויצרו מול ביתו ערימות של יותר מ-600 זוגות נעליים, זאת במטרה למחות על מצבם הכלכלי הקשה של ניצולי השואה בישראל. בין הנוכחים הייתה גם חברת הכנסת לשעבר קולט אביטל, יושבת ראש מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במיצג המחאתי השתתפו גם ניצולי שואה ובני משפחותיהם, וכן צעירים שהתעדכנו על קיומו של האירוע באמצעות הפייסבוק. "רבים מהמשתתפים הגיעו עם שקים מלאים בזוגות נעליים", סיפר רפי טל שיזם את ההפגנה. "עכשיו, בתום האירוע, יש לנו שלוש מכוניות מלאות בנעליים. אספנו אותן לקראת המיצג הבא שנקיים", הבטיח.

במהלך האירוע נתקלו המפגינים ביו"ר מפלגת יש עתיד ח"כ יאיר לפיד שיצא מפגישתו עם רה"מ נתניהו. "הזמנו אותו להצטרף אלינו, אבל הוא מיהר לפגישה אחרת", תיאר טל. "הוא שוחח איתנו מספר דקות, ואמר שמפלגתו מתכוונת לטפל גם בנושא ניצולי השואה, וכי הוא עובד על זה".

הרעיון הגיע בעקבות שיחה שהייתה לו באחרונה עם ניצול שואה. "נפגשתי בשבועות האחרונים עם עשרות ניצולי שואה במסגרת המיזם שלי 'שף מכל הלב' הקורא למסעדות לארח ניצולים בחינם", ציין טל. "אחד מהם אמר לי שהמדינה זרקה אותו ואת שאר הניצולים כמו נעליים ישנות לערימה".

ראש הממשלה נתניהו לא יצא לפגוש את המפגינים מול מעונו, וגם לא העביר להם מסר, אבל לדבריו של היזם רפי טל, המפגינים זכו ליחס אוהד ממאבטחיו: "כל אנשי ראש הממשלה שהיו בסביבת הבית ידעו על בואנו והיו נחמדים מאוד. חלקם אפילו סייעו לאנשים שחיפשו את ההפגנה ולא מצאו אותנו", אמר.