שר החינוך על פרשת "הסיוט בבי"ס": מזועזע עמוקות

בעקבות פרסום הכתבה בחדשות 2 על פרשת ההתעללות הממושכת בתלמיד כיתה ו' מהקריות וההקלטות על ניסיון טיוח לכאורה מצד ביה"ס, מביעים במשרד החינוך זעזוע עמוק. השר גדעון סער הורה לטפל בנושא באופן מיידי ובחומרה המתאימה. האם: סוף סוף מתייחסים אלינו ברצינות

שר החינוך גדעון סער הנחה היום את אנשי משרדו לטפל בהקדם ובחומרה בפרשת ההתעללות בתלמיד בית ספר יסודי מהקריות, שנחשפה אמש במהדורה המרכזית של חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סער שצפה בכתבה, שבמרכזה מ', תלמיד בכיתה ו' מהקריות שסובל מאלימות קשה על בסיס יומי כבר שנים, הביע זעזוע עמוק מסיפורו של הנער והורה לגורמים במשרד החינוך לדאוג שאכן הפרשה מטופלת "באופן מיידי ובחומרה המתאימה".

בעקבות הכתבה קיבלו מ' ובני משפחתו תגובות רבות מצופים שלא נשארו אדישים. "הם הביעו תמיכה וביקשו לחזק אותנו", סיפרה אמו של הנער ועידכנה על הפגישה המתוכננת עם מנהלת המחוז, שתבדוק את טענות המשפחה באשר לניסיונות טיוח מצד בית הספר לעומק. "סוף סוף מתייחסים אלינו ברצינות", אמרה האם באנחת רווחה.

בבית הספר מנסים להשתיק (חדשות 2)

"מישהו התעצבן עליי ודרך עליי"

"אני רק מגיע לשער, כבר מתחיל להיות לי כאלה כאבי ראש", סיפר מ' בכאב. מ' בכיתה ו', אבל הוא פחות או יותר בגובה של אחיו בכיתה ב'. ילד שמטופל בהורמון גדילה, עדין ורגיש, שהפך לשק החבטות של כל בית הספר.

"פעם אחת היה מקרה שגררו אותי בערך עד כל בית הספר, עם הרגל, על הגב, אז חזרתי הביתה עם סימן כחול ומלא שריטות בגב. כמעט בכל יום אני חוטף", אומר מ'. כבר בכיתה ב' הוא הותקף מינית על ידי חבריו לכיתה. המקרה הזה טופל, אבל האלימות בבית הספר לא נפסקה. את הסיפורים שהוא מספר קשה לשמוע. בשנה האחרונה הוא חווה אלימות באופן יום-יומי ולעתים אף נזקק לטיפול רפואי.

"מישהו התעצבן עלי, אז הוא בא, דרך לי עם כל הרגל שלו בחוזקה", הוא מתאר את אחד המקרים. "היד שלי הייתה על כיסא שיש בו ברזלים. והוא נתן פשוט תנופה חזקה לרגל ודרך עלי. ונשברה לי היד. בבית ספר אמרו שזה היה בטעות".

"אם הוא היה מתמודד הוא לא היה מגיע למצב הזה"

אז איפה צוות בית הספר? למרבה התדהמה, המנהלת מטילה את האחריות שוב ושוב על ההורים. "אם הוא היה מקבל טיפול פסיכולוגי כל השנים, כבר היו לו כלים. באיזשהו מקם אתם, ההורים, לא נעים לי להגיד לך - אבל אם הוא היה מקבל טיפול הוא היה היום לדעתי במקום אחר", אמרה המנהלת לאם. "אבל גם עכשיו כשהוא מקבל כלים, זה יביא אותו למקום אחר רק בתנאי שיחזקו לו את הביטחון העצמי וילמדו אותו כלים איך להתמודד, כי הוא לא יודע להתמודד".

המנהלת המשיכה להטיח באם: "אם הוא היה מתמודד וחזק עם ביטחון, הוא לא היה מגיע בכלל למצב הזה שבכלל ירביצו לו. הם לא היה מעיזים. למה הם מעיזים? כי הוא חלש, כי הוא מתגונן, כי כל דבר הוא אומר 'המורה, המורה, המורה, אמא, אמא, אמא', אז עוד יותר זה קורה לו".

האמא מספרת בעקבות השיחה: "אני לא מוכנה לקבל את זה שהילד שלי חוטף מכות כל יום, כל יום, והיא תגיד לי שהאשמה בי. אני עם סיוטים בלילות, אני עם סיוטים מה יקרה לו. על אלונקה יוציאו אותו משם יום אחד?".

אבל חוסר הצדק לא נגמר כאן. המורות של מ' בקושי מענישות את הילדים הפוגעים ולרוב מטילות עונשים סמליים גם עליהם וגם על מ'. היו כבר מקרים ש-מ' היה זה שנענש כי התקשר הביתה לספר להורים.

המנהלת: חסרים לילד כלים (חדשות 2)

"המנהלת אמרה שאני שטינקר"

בשיחתה עם האם הסבירה לה המנהלת: "כשאני אומרת להם 'לא מתקשרים', במילים אחרות אני אומרת 'תגיעו הביתה, תספרו להורים מה שאתם רוצים', אבל אנחנו, בעבודה, לא יכולים כל היום טלפונים. עכשיו קורה לו משהו, ההורים שלו מתקשרים. סליחה, אני לא יכולה לעבוד בצורה כזאת".

האמא ענתה לה: "רגע, ואם מרביצים לו?", והמנהלת הסבירה: "את יודעת, אם היית עובדת את לא היית מסוגלת לשמוע כלום. את פשוט פנויה. אנשים שעובדים לא מסוגלים כל היום שהמנהלת תתקשר אליהם קרה כך וכך".

הילד עצמו מספר על יחס מזלזל מצד המנהלת: "היא לא מתייחסת, היא אומרת שנגיד שהיא הייתה ילדה עכשיו, היא לא הייתה רוצה לשחק איתי כי אני שטינקר".

צלקת לכל החיים (חדשות 2)

בבית הספר ניסו למנוע מבוכה

לאחרונה רצו ההורים לפנות למשרד החינוך שיאשר לילד ללמוד מהבית. המנהלת הגדילה לעשות והורתה להם לא לציין את בעיית האלימות, אלא לכתוב בעיות רגשיות.
"מצב רגשי נפשי זה לא אומר שיש לו בעיות נפשיות חלילה, אלא נגיד שלא טוב לו, לא טוב לו מכל מיני בחינות", היא הסבירה לאם, שהקשתה: "אבל הפסיכיאטר אמר שמתעללים בו בבית ספר".

המנהלת: "לא, אני אמרתי לו שלא. כי מה זה, מי ייתן כזה דבר? כאילו מראים שבית ספר לא בסדר? זו לא המטרה".

וכך קורה שכולם מדברים על המלחמה באלימות ועל יד קשה כלפי הפוגעים, אבל בפועל יש ילדים שעבורם בית ספר הוא סיוט מתמשך - כזה שישאיר צלקת לכל החיים.

במשרד החינוך מתייחסים בחומרה לדיווחים ומסרו בתגובה: "מנהלת המחוז המדובר תערוך בדיקה יסודית ומעמיקה אודות כלל אירועי האלימות שהתרחשו".