בדרך לצבא עושים בר מצווה - ומצווה

לקראת יום מעשים טובים: יש מי שעושה טוב גם בשאר ימות השנה. אופיר זוסמן ועילי קדרון, שני תיכוניסטים מכפר סבא החליטו שאת החופש הגדול האחרון הם יבלו במשהו "משמעותי", כהגדרתם. תוך זמן קצר הם החלו לאסוף כספים במטרה לארגן לילד אחד את בר המצווה, שמשפחתו לא יכולה להרשות לעצמה לארגן

החליטו לעשות חופש גודל משמעותי. זוסמן וק (עילי קדרון)

בין משחקי המחשב, הטלוויזיה, והחברים, החליטו אופיר זוסמן ועילי קדרון, שני תלמידי תיכון דתי בכפר סבא, להעביר את חופשת הקיץ האחרונה שלהם - קצת אחרת. אחרי כמה שבועות של חשיבה מאומצת הם החליטו לארגן לילד נזדקק את בר המצווה שאחרת, פשוט לא תהיה לו. הם הופתעו לגלות כמה היענות הייתה לרעיון הפשוט הזה - ששימח משפחה שלמה. עכשיו הם כבר חושבים על אירועים נוספים - וגם על יורשים שימלאו את מקומם כשיתגייסו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שנה שעברה, בתקופת פסח, חבר ואני חשבנו על הקיץ והחלטנו לעשות משהו משמעותי יותר. לעשות משהו התנדבותי. תוך כמה שבועות כבר התחלנו לגייס כספים מהחבר'ה שעבדו, ואנחנו ביניהם. כל אחד נתן מעשר, כמה שהוא רצה", החל אופיר לספר לחדשות 2 על היוזמה יוצאת הדופן. "הגענו לכמה אלפי שקלים מכובדים והתחלנו לעבוד בשיתוף עם שירותי הרווחה. עד כה הספקנו לארגן בר מצווה אחת, אבל לאור ההצלחה, אנחנו כבר מגעים עם בית ספר בעיר שאנחנו מתכוונים לעבוד מולו".

"בהתחלה נפגשנו רק עם עובדת הרווחה ואחר כך נפגשנו גם עם האמא, כל זה לפני שהגענו לילד", הוסיף עילי, חברו, "לא הבטחנו אולם אירועים ולא נצנצים - התעסקנו רק בבית כנסת ובתפילין. אספנו כספים, החברים סמכו עלינו והביאו כספים. הייתה היענות גדולה מאוד".

"ניסינו להתאים את עצמנו למה שהמשפחה רצתה", הוסיף אופיר ותיאר, "בסופו של דבר הצלחנו לארגן אירוע מושקע באמצע השבוע, יחד עם החברים של הנער אליו קושרנו. עשינו את זה במרתף בית הכנסת, ובשבת עשינו אירוע נוסף בבית כנסת עם המשפחה והחברים". "המשפחה מאוד שמחה", ציין עילי, "בהתחלה הם היו קצת אדישים. הם שמחו יותר ויותר ככל שהתקרב האירוע, במיוחד הילד עצמו".

"בהתחלה, זה היה אמור להיות פרויקט בר מצווה חד פעמי", אופיר הודה בחיוך, "אבל אז גילינו שהצלחנו לגייס המון כסף. זה היה הרבה יותר גדול ומדהים ממה שחשבנו, והחלטנו שאנחנו צריכים לחבור לאיזושהי עמותה ולהמשיך עם הפעילות. מקווים שגם בקיץ הזה יעבוד טוב". ואכן, אופיר ועילי מתכוונים להמשיך בפעילות וכבר עובדים על גרסת 2013 של הפרויקט שלהם. בין היתר, הם מחפשים גם עזרה מגופים שיכולים לעזור באספקת אוכל או תשמישי קדושה לקיום חגיגה לעוד ילד למשפחה מעוטת יכולת.

את המיזם התחילו אופיר ועילי כשהיו בכיתה י"א, וכיום הם כבר מתקרבים לסיום לימודי התיכון שלהם. בשנה הבאה הם צפויים להמשיך וללמוד בישיבות הסדר שונות, הרחק מהבית, ובהמשך גם להתגייס. הם כבר חושבים קדימה - ומחשפים את היורשים, בקרב השכבות הנמוכות מהם בבית הספר שלהם בכפר סבא.

אם גם אתם רוצים לעשות מעשה טוב - יום מעשים טובים חל ביום שלישי הקרוב, 5 במרס, בפעם השביעית. על פי המארגנים, שרי אריסון ועמותת "רוח טובה", כ-370 אלף אזרחים ישראלים ייקחו בו חלק ויעשו מעשה טוב "למען האחר, למען החברה ולמען עצמם". ב-10 במרץ יתקיים יום מקביל, בינלאומי, בו יצאו על פי הערכות מאות אלפי בני אדם לעשות מעשה טוב בעשרות מדינות ברחבי העולם.

השנה יתגייסו ליום מעשים טובים בישראל 191 רשויות מקומיות, מתוכן 81 במגזר הערבי, וכמו כן יקחו חלק ביום זה 800 בתי ספר במסגרת התכנית, 250 קבוצות נוער, אלפי חיילים ו-355 קבוצות מסחריות.