התלמידים שובתים - המורים הגיעו

מועצת התלמידים הארצית משביתה היום ועד לשבת את הלימודים בחטיבות ובתיכונים במחאה על ביטול הטיולים. לבית הספר שבו ביקרנו הגיעו תלמידים בודדים בלבד, והמורים - שנדרשו להגיע. "אני מקווה שהשביתה הזו תעזור למשרד החינוך לשנות את המדיניות", הביעה אחת המורות תמיכה בתלמידיה

כאן שביתה. ארכיון (אייל בן יעיש)

רבים מתלמידי חטיבות הביניים והתיכונים נשארו היום בבית, או יצאו לטיול "מחתרתי", במסגרת מאבק התלמידים בעיצומי המורים. אנחנו ביקרנו הבוקר בבית הספר עירוני א' בתל אביב, ושם מצאנו רק תלמידים בודדים. מי שבכל זאת התייצבו הם המורים. נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס הבוקר למחאת התלמידים והביע את תמיכתו בדרישתם: "טיולים הם לא תוספת לחינוך. הם חלק מהחינוך עצמו", כתב בעמוד הפייסבוק שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התלמידים מוחים על העובדה שהמורים ביטלו את הטיולים בשל מאבק על אחריותם הפלילית לתאונות במהלכם. המורים שהגיעו לבית הספר היום נכנסו לכיתות כדי לבדוק האם בכל זאת הגיעו תלמידים ללימודים. "אני חושבת שזה בסדר שהם שובתים, אבל הם צריכים להיות יותר בעד המורים", אמרה אחת המורות. "אני יודעת שהם מבינים את זה אבל לא מדגישים את זה מספיק. לא ייתכן שאם קורה משהו לילד, יש על המורה אחריות פלילית וכל החיים שלו יכולים ללכת".

המורים קיבלו הנחייה להגיע לבתי הספר למרות שביתת התלמידים. גם תלמיד אחד בכיתה, הובהר למורים, מחייב בהעברת שיעור. "המהלך של התלמידים חשוב מאוד", אמרה מורה נוספת. "אני מקווה שהשביתה הזו תעזור למשרד החינוך לשנות את המדיניות".

אופס, שכחנו

בין התלמידים הבודדים שהגיעו היו כאלה שפשוט לא זכרו שמועצת התלמידים הארצית הכריזה על שביתה. תלמידה אחרת הגיעה להשלים בחינה שאם לא תגיע אליה - ציוניה ייפגעו.

התלמידים השובתים הוזמנו היום לטיולים בצפון הארץ ובאזור ירושלים, שאותם מלווים צוותי החברה להגנת הטבע בהתנדבות, כחלק מתמיכתם במאבק התלמידים. במהלך הפעילות יקיימו התלמידים מעגלי שיח שיעסקו בחשיבות הטיולים בעיניהם.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, הביע גם הוא את תמיכתו במחאת התלמידים והתנגד לשלילת הפעילויות מהם. "טיולים, ופעילויות חוץ בית ספריות הם לא תוספת לחינוך הם חלק מהחינוך עצמו", כתב הנשיא בעמוד הפייסבוק שלו. "כתלמיד בבית הספר אני זוכר איך למדנו מקרא וחשבון, אנגלית וגאוגרפיה, ויחד עם זה היציאה לטיולים ולשבועות עבודה בקיבוצים, למחזות ב'הבימה' ולקונצרטים היוו חלק אינטגרלי מתוכנית הלימודים, מהחינוך. ילד צריך לצעוד בשבילי ארצו כדי לאהוב אותה. תלמידים צריכים לבקר בירושלים ובראש הנקרה, בכרמל ובערבה. אני מקווה ומאמין שאנשי משרד החינוך והמחנכים היקרים האמונים על חינוך ילדינו, יגיעו לפתרון מהיר והוגן וישיבו את התלמידים לכיתות ולשבילים"

מועצת התלמידים הכריזה על שביתה כללית שתימשך עד ליום שבת, זאת במחאה על ביטול הטיולים השנתיים על ידי יושב-ראש ארגון המורים רן ארז - בצעד שנועד ללחוץ על משרד החינוך לאפשר חיסיון משפטי למורים במהלך טיולים שנתיים. הדבר אמור לפטור אותם מהאחריות החוקית בעניין פגיעות תלמידים בטיולים. יצוין כי השבתת הלימודים אינה מונעת את הגעת התלמידים לבחינות הבגרות.

בהכנת הידיעה השתתפה שושי חתוקה