הכנסת מתערבת בפרשת "כל יכול"

המשך המעקב אחרי חברת "כל יכול" שמעסיקה 200 נכים ועומדת בפני סגירה: היום הגיעו חלק מהעובדים לכנסת, כדי לשמוע את שר התמ"ת. הוא הסביר שמדיניות הממשלה היא לתמוך בשילוב נכים רק במקומות עבודה רגילים

עובדי חברת "כל יכול", חברה שמעסיקה 200 נכים ונמצאת בסכנת סגירה באו לכנסת כדי להלחם על מקום עבודתם. הייתה להם תמיכה לא מעטה מח"כים רבים, אבל פתרון מיידי אין, והפתרון עליו הוחלט הוא שוב, עוד ועדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אין דבר שיכול להוות תירוץ לסגור את החברה", אמרה ח"כ קארין אלהרר ממפלגת יש עתיד. במליאה הם קיבלו תמיכה מח"כים רבים ביניהם מיקי רוזנטל, דוד צור ויצחק הרצוג, אבל לשר הממונה שלום שמחון לא היו תשובות מיידיות, והוא טען כי אינו יודע מה מספר הנכים המדויק המועסק בחברות השונות, על פי מדיניות הממשלה שלא לשלב עוד נכים בחברות בהם רוב העובדים הם נכים.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני אומר כי הבעיה אינה תקציבית, מדובר בסך הכל בשישה מיליון שקלים וכל מה שצריך זה לקבל החלטה בועדת החריגים.

החברה נמצאת בסכנת סגירה

חברת "כל יכול" מעסיקה כ-200 עובדים נכים ומשלמת להם שכר הגון. החברה קיימת כבר 5 שנים, אך עתה היא בסכנת סגירה. הסיבה לכך - המדינה לא עושה את המאמץ להתאים את התנאים בכסף לאותם הנכים כדי שבאמת יוכלו לעבוד.

הבעלים של החברה ד"ר גיל וינש, רוצה לראות את מודל החברה מתפתח גם למקומות אחרים. ד"ר וינש הסביר את היתרונות הטמונים ב"כל יכול", ואמר כי "אנחנו כבר 5 שנים מראים שיש פתרון עבור הנכים. הם יכולים במודל כמו שלנו לחזור לשוק העבודה, לצאת מהבית ולחסוך למדינה כמה מאות אלפי שקלים על כל אחד מהם".

ד"ר וינש התייחס בשבוע שעבר לסכנת הסגירה ואמר כי "במקום להרחיב את הפתרון לעשרות אלפי נכים נוספים, סוגרים לנו את הפתרון הזה. זהו פצע מדמם בחברה הישראלית". דוברת החברה "כל יכול" אפרת בן יצחק התייחסה אף היא לסכנת הסגירה, ואמרה כי "במקום שיבואו ויגידו תודה למקום שמאפשר לאנשים עם מוגבלויות להתקדם ולמצוא עבודה לאורך זמן, הם שמים לנו מקלות בגלגלים". כל שנותר לקוות הוא כי האנשים הממונים על כך יעשו את הצעד הנכון כדי לאפשר לנכים להמשיך ולהתפרנס בכבוד, ועדיף שעה אחת קודם.