"חרם אקדמי סמוי על ישראל"

מכתב שהגיע לידי חדשות 2 Online מציג את החשש הגדול במוסדות ההשכלה הגבוהה מהרחבת החרם האקדמי הבינלאומי על ישראל. רקטור אוניברסיטת ת"א כתב לחברי הסגל כי יש עדויות לחרם סמוי שקשה לאתרו – והעביר להם את בקשת ועד ראשי האוניברסיטאות לדווח מידית על כל אירוע חריג

ארכיון (חדשות 2)

האפשרות של הרחבת החרם האקדמי הבינלאומי על ישראל מעוררת דאגה רבה בקרב האוניברסיטאות בארץ. החשש מחרם אקדמי "סמוי מן העין" הביא לבקשה מצד ועד ראשי האוניברסיטאות מהמרצים והחוקרים - לדווח על כל אירוע חריג באופן מיידי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במכתב שהגיע לידי חדשות 2 Online ונשלח אתמול על ידי רקטור אוניברסיטת תל אביב פרופ' אהרן שי לחברי סגל האוניברסיטה, הוא מפרט על התופעה המתרחבת ומעביר את בקשת ועד ראשי האוניברסיטאות.

"יתכן והחרם הועם במידה מסוימת", כותב פרופ' שי אך מסייג: "יש עם זאת עדויות לתופעה של חרם סמוי מן העין, שקשה יותר לאתרו. ואולם, הוא עלול לפגוע במדינה. נראה כי צעד חשוב בהיערכות נגד החרם הוא היכרות עם ממדיו ומיפויו".

"פורום ועד ראשי האוניברסיטאות מבקש מחברי הסגל האקדמי היודעים, מידיעה אישית, על מקרה של אפלייה מטעמים פסולים כגון דחיית מאמר משיקולים לא אקדמיים, אי הזמנה או ביטול הזמנה להשתתף בכנס או להרצות בכנס, סירוב להשתתף בכנס הנערך בישראל או בחסות מוסד ישראלי וכו', לדווח לפרופ' אשל בן-יעקב שלקח על עצמו לרכז את הנושא זה", כתב רקטור אוניברסיטת תל אביב לחברי הסגל.

המכתב שנשלח לסגל

בתחילת מכתבו הוא מציין כי נושא החרם האקדמי על ישראל אינו יורד מסדר היום, ומפרט יוזמות בעשור הקודם שהביאו לחרם על מוסדות וחוקרים ישראלים, כמו האיגוד המקצועי של חברי הסגל באנגליה.

רק לאחרונה דווח כי ההתאחדות האמריקנית ללימודי המזרח התיכון אישרה לחבריה להטיל חרם אקדמי על ישראל. מקרה זה הצטרף להחלטות נוספות ובהן יוזמה של 5,000 פרופסורים ומרצים מאיגוד הפרופסורים האמריקנים שהטילו חרם אקדמי על ישראל בסוף שנת 2013, וארגון המורים הארצי באירלנד שנענה לבקשת הרשות הפלסטינית ואישר לנקוט הצעד.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv