נפתר משבר הגננות והסייעות בצהרונים בירושלים

לאחר מגעים ממושכים בין נציגי עיריית ירושלים לנציגי הסייעות וגננות הצהרונים בעיר, שמחו על תנאי העסקתן עקב הרפורמה בגנים בבירה, הושגו הבנות בין הצדדים שסיימו את המשבר. שכר הסייעות והגננות יצומצם ב-8% בלבד

משבר הסייעות והגננות בירושלים נפתר: בישיבה משותפת לראש העיר, נציגי ההורים, סיעת "ירושלמים" ועובדות הצהרונים בעיר הוסכם על מתווה חדש לשכרן של הגננות והסייעות בבירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהבנות שהושגו נקבע כי שכרן של הגננות והסייעות יקוצץ ב-8% בלבד. זאת, במקום פגיעה של עשרות אחוזים בשכרן, שהייתה אמורה להתבצע על פי התוכנית המקורית של עיריית ירושלים לרפורמה בצהרונים. ההסכמות, שהגיעו לאחר שביתת אזהרה בת יום של הגננות והסייעות השבוע, כוללות גם את הבטחת העירייה להגביל את מספר הילדים בצהרונים ל-30.

כמה בעיות נותרו עדיין בלתי פתורות ובראשן המשך העסקת העובדות במשכורת שעתית ולא חודשית נציגות העובדות ונציגות ההורים הגיעו להסכמות עם העירייה והחברה למתנ"סים, שתפעיל את הצהרונים מעתה, כי תמשך ההידברות בדרך לפיתרון מלא.

"אנחנו מברכים על ההסכם הנוכחי שיאפשר לעובדות הצהרונים לקבל שכר ותנאים הוגנים יותר ממה שהוצע תחילה. אנחנו יודעים שזהו רק שלב ראשון בהסדרת שכרן של הגננות והסייעות ושיפור איכות הצהרונים במסגרת הרפורמה, ואנחנו נפעל כדי שהנושא יקודם בקיץ", אמרה רחל עזריה, חברת מועצת העיר ירושלים.

המשבר שנמנע: שכר הסייעות היה אמור לרדת בשיעור של עד 30%

עיריית ירושלים הייתה אמורה להתחיל ביום ראשון האחרון בביצוע תוכנית ציל"ה (צהרי יום להעשרה), תוכנית לרפורמה בצהרונים בעיר לגילאי 3-9, שבמסגרתה יוזלו משמעותית תשלומי ההורים עבור יום לימודים ארוך לילדיהם. על פי התוכנית, במקום 815 שקל לילד לחודש בצהרון פרטי, הם ישלמו 105 שקל בלבד לצהרון ציבורי.

אלא שההוזלה הזו באה על חשבון שכרן של הגננות והסייעות, שצפוי לרדת בשיעור שבין 20 ל-35 אחוזים בממוצע ולהפוך משכר גלובלי לשכר שעתי. שכרן של הסייעות לאחר החלת הרפורמה אף צפוי להיות פחות מ-2,000 שקל בחודש. בנוסף, יישללו מהן תנאים סוציאליים בסיסיים המגיעים להן. הגננות והסייעות מחו ביום ראשון האחרון על פגיעות קשות אלה בתנאי ההעסקה שלהן ופתחו בשביתת אזהרה. 

"עד עכשיו לא ספרו אותנו. הנחיתו את התוכנית הזו עלינו מבלי ליידע או להתייעץ איתנו, ועתה נאלצה העירייה להכיר בנו כעובדות שזכויותיהן נפגעות", אמרה שרה סלע, סייעת וחברת צוות המו"מ. "לצד ההישג נמשיך בכוחות משותפים להיאבק על מספר נקודות שטרם טופלו-בעיקר המשכורת השעתית", הוסיפה סלע.