הצהרונים בירושלים יושבתו היום במחאה על הפגיעה בשכר הסייעות והגננות

עיריית ירושלים מעוניינת לבצע רפורמה בצהרונים, אבל הסייעות והגננות טוענות כי היא תפגע קשות בשכרן. במחאה, הן יפתחו היום בשביתת אזהרה ב-160 צהרונים בעיר ויפגינו בכיכר ספרא. "העירייה חייבת לפעול כדי למצוא פתרון"

העירייה מבצעת רפורמה - הגננות והסייעות שובתות: כ-160 צהרונים בירושלים יושבתו היום במחאה על הפגיעה בתנאי העסקתן של הגננות והסייעות בעיר - זאת כחלק מהרפורמה שמבצעת העירייה בצהרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הגננות והסייעות יקיימו החל מהשעה 14:00 שביתת אזהרה בת יום אחד, במחאה על כך ששכרן ייפגע באופן משמעותי עקב יישום הרפורמה בצהרונים, שהייתה אמורה להתחיל היום. כתוצאה מצעדי המחאה, הוריהם של כ-2,000 ילדים ייאלצו לאסוף אותם מהצהרונים שיושבתו.

עיריית ירושלים הייתה אמורה להתחיל היום בביצוע תוכנית ציל"ה (צהרי יום להעשרה), תוכנית לרפורמה בצהרונים בעיר לגילאי 3-9, שבמסגרתה יוזלו משמעותית תשלומי ההורים עבור יום לימודים ארוך לילדיהם. על פי התוכנית, במקום 815 שקל לילד לחודש בצהרון פרטי, הם ישלמו 105 שקל בלבד לצהרון ציבורי.

העירייה הודיעה שהמשבר נפתר, הגננות יפגינו

אלא שההוזלה הזו באה על חשבון שכרן של הגננות והסייעות, שצפוי לרדת בשיעור שבין 20 ל-35 אחוזים בממוצע ולהפוך משכר גלובלי לשכר שעתי. שכרן של הסייעות לאחר החלת הרפורמה אף צפוי להיות פחות מ-2,000 שקל בחודש. בנוסף, יישללו מהן תנאים סוציאליים בסיסיים המגיעים להן. הגננות והסייעות מוחות היום על פגיעות קשות אלה בתנאי ההעסקה שלהן ויפתחו בשביתת אזהרה.

הבוקר הודיעה עיריית ירושלים כי נמצא פתרון למשבר במהלך משא ומתן לילי שהתנהל בינה לביו נציגי הגננות, הסייעות וההורים, שבמסגרתו הוסכם לכאורה, להעלות את תשלומי ההורים בכ-160 צהרונים בהן הועסקו הסייעות באופן פרטי ברמת שכר גבוהה מזו הנהוגה על ידי משרד החינוך בכל הארץ.

צעד זה אמור היה לאפשר את העלאת רמת השכר הממוצע של הסייעות לרמת שכר דומה לזו שקיבלו באופן פרטי, גם כאשר יקבלו שכר שעתי ולא גלובלי. העירייה טוענת שגם שכר הגננות אמור לעלות באופן משמעותי הודות למתווה שגובש.

בצהריים: הפגנה בכיכר ספרא

אלא שבניגוד להודעת העירייה, נציגי הגננות והסייעות הודיעו שהמשבר אינו נפתר ושלא הוסכם על מתווה במסגרתו יועלו תשלומי ההורים. הגננות והסייעות טוענות שהרפורמה החברתית הזו, שנולדה לאור מסקנות וועדת טרכטנברג, מתנהלת על גבן באמצעות מה שהגדירו "קבלני משנה לצדק חברתי".

בשעה 14:00 תתקיים הפגנה בכיכר ספרא בעיר במחאה על תנאי ההעסקה החדשים ועל כך ששכר הצוותים בצהרונים צפוי להיות ממומן על חשבון ההורים ולא על ידי העירייה.

"הבעיה פתירה. עיריית ירושלים צריכה לעסוק עכשיו במציאת פתרון לסייעות ולאלפי הילדים שיהיו בלי מסגרת היום, במקום בספינים והפצת דיסאינפורמציה", אמרה רחל עזריה, חברת מועצת העיר מטעם "ירושלמים" וממובילות המחאה. הלימודים בצהרונים בעיר אמורים להתקיים כסדרם מחר, אולם נראה שמאבק הסייעות והגננות עתיד להימשך ולגרום לשיבושים נוספים בעתיד הקרוב.