בקרוב: קווים לדמותו של פרופ' ישעיהו ליבוביץ'

הפרופסור והפילוסוף ישעיהו ליבוביץ' רצה כל חייו להיות ילד רע, אבל כולם טפחו לו על השכם. השמאל ייחס לו ליברליזם ופציפיזם - וטעה. חייו לא סבבו סביב המוסר, אלא סביב האמונה. מאבקו בבנייה בשטחים היה בשבילו מאבק בעבודה זרה. בציבור הדתי חששו ממי שהעלה כל כך הרבה שאלות. קווים לדמותו, לקראת סדרה חדשה

פעם היה לנו כאן רוקסטאר של משבר האמונה. גדול הדור, מורה נבוכים, גורו נערץ, גאון כפול ארבע פרופסורות. אדמו"ר החילונים ועד כמה שאפשר לקבוע, גדול הוגי הדעות של דורנו. פרופסור ישעיהו ליבוביץ'.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רבים הכירו את פרופסור ישעיהו ליבוביץ' מההתבטאויות הפרובוקטיביות שלו - "יודונאצים," דיסקו-כותל" וכו'. פחות אנשים מכירים את אמונתו חסרת הפשרות, אמונה שהיא כל כך שונה ממה שקורה היום ביהדות. ובקרוב - הסדרה.

"האדם המאמין אומר שה' מצילנו אלא שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותו, והקדוש ברוך הוא יצילנו מידם", שאל אותו אחד מהצעירים הרבים אותם שוחח באחת ההזדמנויות. "והוא אף פעם לא הצילנו", השיב לו ליבוביץ', "הוא לא הצילנו מימי הרומאים מגזירת אדריאנוס, מעשרת הרוגי מלכות. הוא לא הציל את הקהילות הקדושות שמתו על קידוש השם. הוא לא הציל את היהודים שנרדפו אחרי האינקוויזיציה. הוא לא הציל מיליון וחצי ילדים יהודים שנחנקו ונשרפו בידי היטלר", השיב לו ליבוביץ', כפי שנהג לעשות פעמים רבות.

"העניין היה פה לחבר את הרמה של הפרובוקציות לרמה של התוכן. להציג ליבוביץ' לצופה הישראלי שהוא מעבר לפרובוקציה", מסבירים יוצרי הסדרה החדשה שתעלה בקרוב בערוץ 8 - על ליבוביץ' שמאחורי האמירות השנויות במחלוקת - "ליבוביץ' - אמונה, אדמה, אדם".

"המניע הנפשי החזק ביותר בקרבי זה שנאת עבודה זרה ועבודת אלילים", הסביר ליבוביץ' באחד הקטעים שיכללו בסדרה, "כשאני רואה את הפולחן של אבני הורודוס. אני אינני סוגד לאבנים", אמר ליבוביץ' על הכותל. "מחללי שבת, אוכלי טרפות ובועלי נידה באים לכותל ומתפללים שם התפללות דתית", הוא טען בכעס בדיון שקיים, "זו תועבה".

"אני חושב שלליבוביץ' אין אלוהים. הוא חי באיזושהי רמה שלא מובנת לי. הוא כאילו הקים דת חדשה. זה קשה מאוד לאדם דתי", אומר הרב אביה הכהן.

כדי לנסות להתחיל ולהבין - צריך ללכת לרמב"ם. "הוא הזדהה עם הרמב"ם במידת האפשר בשביל אדם שפוי", ניסה גם פרופסור יוסף אגסי להסביר, "זו הייתה הדת. התחילה והסוף".

"אלוהים הוא העיקר - והעולם הוא התפל"

יותר משהאמין בתורה - האמין לייבוביץ' ברמב"ם. ענק הרוח שהיה כמותו, פילוסוף ומדען רחב השכלה. הרמב"ם ראה במדעים חלק מהתורה, והיא לתפיסתו מצווה ללמוד פיזיקה - ולא רק מטאפיזיקה. כמו הרמב"ם, גם לייבוביץ' היה מדען. פרופסור לכימיה אורגנית, לביולוגיה, לנוירופיזיולוגיה, לפילוסופיה של המדעים.

איך הוא ישב בין ההשכלה שלו כמדען לבין האמונה הדתית? "הוא הפריד, הוא לא יישב", סיפר פרופ' אגסי, "הוא הקריא לי קטע מהרמב"ם שאומר - סיפורים זה בשביל אנשים פשוטים". בכלל זה הוא כלל גם את סיפור הבריאה. והאם יש אלוהים? "הוא סירב לענות לשאלה הזו - אם יש אלוהים", מעיד אגסי. הוא היה אדם דתי שנראה כאדם דתי ומקיים מצוות ככל יכולתו, ומסרב לענות אם יש אלוהים או אין אלוהים. ומה אמר על זה הרמב"ם? "הרמב"ם אמר יש אלוהים, ואי אפשר להגיע אליו שום דבר".

"העולם איננו אלוהים, ואלוהים איננו בעולם. הוא מעבר לעולם", אמר פעם לייבוביץ' בעניין, "מעבר לצרכים ולאינטרסים הנובעים ממציאותו של האדם בעולם. לא העולם הוא העיקר, ואלוהים כאילו המנג'ר שלו. אלוהים הוא העיקר, והעולם הוא תפל".

"עצם ההיגד היהדות מאמינה ש...הוא דבר שגוי", מנסה גם ד"ר מיכה גודמן להבין את משנתו, "היהדות לא מאמינה בשום דבר. מה שיש זה פעולות יהודיות. מה שמגדיר אותה זה לא המחשבות שלנו, אלא המעשים שלנו. המצוות".

אנו יכולים לפנות גם הפעם לדבריו של לייבוביץ' עצמו - "אמונה דתית איננה עומדת מעל המציאות, אלא היא הכרעה רצונית של האדם לקבל עליו בחייו מה שבסגנון המסורתי שלנו נקרא עול מלכות שמיים ועול תורה ומצוות".

"המצוות הן פעולות שאתה עושה כדי להגיע לאינטרסים שלך, להתגבר על הפחדים שיש לך", מנסה שוב ד"ר גודמן לפרש, "לייבוביץ' אומר, אתה לא עובד את אלוהים. אתה עובד מישהו שאיננו אלוהים - שזה אותך, את האגו שלך. לכן, אם זו המוטיבציה שלך לקיום מצוות, אתה לא עובד את השם. אתה עובד עבודה זרה".

מי שמאמין כדי לא לפחד היה בעיני לייבוביץ' עובד אלילים. בעקבות הרמב"ם, הייתה לו עמדה ברורה בשאלת התפילה, האם היא פועלת בכלל. אלוהים הוא לא קופת חולים נהג לומר. והויכוח נמשך. הוא סירב להכריז על עצמו כמנהיג דתי, אבל קיבל אינסוף פניות מאנשים שראו בו החכם מכל אדם, ממש כמו אדמו"ר. ולייבוביץ' השיב לכולם. עם רבים הוא גם נפגש.

מדוע התחיל לחבוש כיפה? "זה לא עניינך"

"אני חושבת שהוא גרם להמון אנשים להפוך אתאיסטים", טוענת רינת קליין, מיוצרי הסדרה, "הוא גרם לכמות מסוימת של אנשים לחזור בתשובה, אבל באותה מידה, ואנחנו נפגשנו עם המון אנשים כאלו, הוא גרם לאנשים לסגת אחורה ולחזור בשאלה".

גם לי יש זיכרון ממנו. זה היה בפברואר 1980. בכיתה הזו בבית ספר חוגים בחיפה. אנחנו היינו שמיניסטים, הוא היה בן 77. הוא דיבר על מה שהוא תמיד דיבר, על שיטת האמונה שלו. אחר כך כשההרצאה נגמרה ביקשתי לשאול אותו עוד משהו בארבע עיניים. ישבנו בפינת הכיתה. אלה סוף ימי בית הספר התיכון, ולפני הצבא, וכל ההורמונים האלה של גיל 17 וחצי, ואמא שלי מתה שבועיים קודם. בקיצור - מסובך.

"בז לחסידיו בשמאל", לייבוביץ' (חדשות 2)

באתי אליו 99% אתאיסט, ויצאתי 100% אתאיסט. הוא שמע אותי. אני זוכר שהוא קטע את הדברים מהר מאוד, ובכמה משפטים פתר את השאלות, התיר את רוב הפלונטרים, יישב את הפרדוקסים, ושחרר אותי אל המשך החיים עם כמה הבנות שלא נסדקו מאז ועד היום.

"פגשנו תלמידים חרדים שלמדו אותו בסתר בישיבה, והם ממש סיפרו לנו איך הם נחשפו בצורה אקראית אל הספרים שלו, והתחילו לשאול את עצמם שאלות", סיפרה קליין, "התשובות שלו ממוטטות לך את כל העולם. כל מה שידעת פתאום מתמוטט לך, ואתה לא יודע להתמודד עם זה. לכן אני חושבת שבזרם הדתי פשוט פוחדים ממנו. פוחדים מהאפקט. בנאדם ששואל את עצמו שאלות עלול למצוא את עצמו בשבר אמוני מאוד מאוד גדול".

בצעירותו הלך לייבוביץ' בראש גלוי. אחר כך התחיל לחבוש כיפה שחורה גדולה, כמנהג החרדים. כשנשאל מדוע נהג להשיב פשוט - אין זה עניינך. זו הייתה התשובה.

בציבור המאמין התקשו מאוד לקבל את תפיסתו, שבה אין טעם למצוות מלבד מילוי צייתני וכנוע של הוראה מגבוה. "חייל אמר פעם ללייבוביץ'", נזכר פרופסור אגסי, "כל הכיתה שלי נהרגה, ואני בעזרת השם ניצלתי. לייבוביץ' רתח ואמר לו באופן בוטה - "גם החברים שלך מתו בעזרת השם". הרמב"ם אמר את המילה האחרונה על שכר ועונש. היות והקדוש ברוך הוא הבטיח שכר ועונש, הוא יקיים. אבל מי שמקיים מצוות בשביל שכר דומה לילד שלומד לקרוא כי הוא מקבלים אגוזים וכליות".

"הוא ראה את עצמו כנביא זעם - וכולם טפחו לו על השכם"

בשמאל קראו את המאמרים שלו נגד הכיבוש וראו בו פציפיסט. נביא זעם מוסרי. וטעו. ללייבוביץ' זה היה מאבק דתי לגמרי. "רק אלוהים יכול להיות אלוהי", מסביר את הטענה הזו ד"ר גודמן, "מדינת ישראל לא יכולה להיות אלוהית. אם היא אלוהית - זו עבודה זרה. האדמה לא יכולה להיות אלוהית. ייחוס קדושה לאדמה זו עבודה זרה. ולכן, אולי, וזה הסבר מסוים ללייבוביץ', המאבק שלו נגד הכיבוש לא נבע ממניעים מוסריים, הוא נבע ממניעים דתיים. זה מאבק בעבודה זרה. גוש אמונים, שסבורים שהאדמה קדושה, עוסקים בעבודה זרה. הפרדת הדת מהמדינה - ייחוס דתי למדינה החילונית - זה עבודה זרה".

"הרבה אנשים בשמאל ניסו לייחס לו עמדות הומניסטיות, ליברליסטיות", אומרים גם יוצרי הסדרה, "זה לא היה בכלל באג'נדה שלו. הוא היה... הוא אמר אני לא הומאניסט, ולא פציפיסט. בדיוק להפך. יכול להיות שהוא אפילו בז לחלק גדול מאותם חסידים שהיו לו בשמאל".

מדוע החל להסתובב עם כיפה? "לא עניינך" (חדשות 2)

"הוא היה מאוד מתוסכל כל חייו מסיבה אחת - הוא ראה עצמו כנביא זעם, וכולם טפחו לו על השכם", אמר פרופסור אגסי ואולי הסביר את תמציתו, "זה הכעיס אותו, וזה הביא אותו לידי ביטויים שאני מצטער עליהם וכן הלאה. הוא הקצין את עמדותיו מפני שכולם חשבו שהוא ילד טוב. והוא רצה להיות ילד רע".

מה היה פרופסור לייבוביץ' אומר על מה שקורה ליהדות היום? הדרת נשים, מחזירים בתשובה רצים לכנסת, טרנד של רוחניקיות מיסטית עוטף את הסלב, שלושה משיחים מנהלים ברחובות מלחמות פוסטרים זה בזה, ומסביב, הקריסה שהוא תיאר במדויק לפני 45 שנה. לייבוביץ' היה גאון שהשאיר אחריו מעריצים רבים, אבל תלמידים של ממש, ממשיכים בדרכו האמונית, לא קמו לו. בדת הפרטית שלו, על דירושתיה המחמירות, הוא נותר המאמין הבודד.