למרות התחקיר: תלמידים שהוריהם מתקשים לשלם לא אוכלים בבתי הספר

לפני כשבועיים שידרנו כתבה שתיעדה איך – בניגוד להנחיות משרד החינוך – לא זוכים תלמידים ממשפחות מעוטות יכולת לארוחה חמה, משום שהוריהם אינם משלמים בעבורה, לעיתים מבושה. בעקבות התחקיר חודדו הנהלים, אבל בדיקה חוזרת חשפה כי רבים נותרים רעבים

רק לפני שבועיים שודר תחקיר חדשות 2 על ילדי הדרום שלא זכו לקבל ארוחה חמה בכיתה, מכיוון שהוריהם לא עמדו בתשלום על כך. במשרד החינוך הבטיחו לשים לזה סוף, אבל כנראה שההנחיות לא מחלחלות לשטח כל כך מהר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בבית ספר שבו ביקרנו, הפועל בלב שכונת מצוקה, לא אוכלים חצי מהתלמידים - כפי שמתועד ברשימות. המנהלת טענה שהם לא אוהבים את האוכל או שהוריהם לא טרחו למלא בקשות לסבסוד - בעוד שהמזכירה היא זו שגובה את הכסף. האחרונה טענה כי הסיבה לכך היא כלכלית, כשחלק מההורים כלל לא יכולים לעמוד גם הסכום המסובסד - והילדים נותרו רעבים.

בעקבות הכתבה ששידרנו הבהירו במשרד החינוך למוסדות החינוך כי אין למנוע מתלמידים ארוחה חמה - גם אם הוריהם לא שילמו. אלא ההתנהלות בבית ספר נוסף באותה העיר מגלה תמונת מצב דומה: עשרות ילדים לא אוכלים כי הוריהם לא שילמו או שפשוט התביישו לבקש סיוע.

מתוך הרשימות בבתי הספר (חדשות 2)

כך, למשל, התוודתה אחת התלמידות כי הייתה רוצה לאכול - אך הדבר נמנע ממנה מכיוון שהוריה לא שילמו. אליה הצטרפה אם שפנתה אלינו בבקשת סיוע וטענה כי כבר שלוש שנים שאינה משלמת על רוחות חמות לבנה בשל חובות שאליהם נקלעה - מה שגרר מצב שבו נאלץ הילד לאכול לחם בעת שחבריו זוכים לארוחה חמה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה על הכתבה: "מפעל ההזנה פועל על פי נוהל קבוע וקריטריונים ברורים, שאינם מאפשרים מצב בו תימנע מתלמיד ארוחה חמה, בשל מצבו הכלכלי. הנוהל הברור מחייב את כל מוסדות החינוך, בהם פועל מפעל ההזנה על ידי משרד החינוך".