תחקיר חדשות 2: ילדים רעבים בבית הספר - "כי ההורים לא שילמו"

תלמידים שהוריהם לא שילמו על ארוחות נוספות ביום לימודים ארוך בבתי ספר בדרום - לא מקבלים ארוחה חמה, ונאלצים לצפות בחבריהם שהוריהם כן שילמו סועדים. הורי התלמידים מאשימים את משרד החינוך: "מסמנים את ילדינו כמסכנים ועניים". משרד החינוך: "רואים המקרה בחומרה"

אין ארוחות חינם: לכל ילד בישראל מגיעה ארוחת צהריים - כך, לפחות, אמור לפעול "מפעל ההזנה" של משרד החינוך. אבל, בפועל, הילדים החלשים ביותר שידם של הוריהם אינה משגת - יושבים בכיתה כשהם רעבים, וחבריהם אוכלים. תחקיר חדשות 2 מעלה תמונה עגומה של התמודדות מערכת החינוך עם התלמידים שהוריהם לא משלמים - ונשארים רעבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הורי הילדים טוענים שאין ביכולתם לשלם את הסכומים שמבקש משרד החינוך בעבור הסעודה ביום הלימודים הארוך, ומאשימים את משרד החינוך כי הוא "מסמן" את ילדיהם כעניים ומסכנים ומותיר בהם צלקות לכל החיים.

בכיתה ב' באחד מבתי הספר בדרום הארץ, מחכים כל הילדים, פרט לשלושה, לשעה 13:30, אז תינתן להם ארוחת הצהריים. כשעומת המורה בכיתה עם השאלה מדוע חלק מתלמידיו אינם נמנים עם אלה ש"זכו" לארוחה החמה, הסביר: "הם לא שילמו". מתברר, כי מדובר בילדים שהוריהם אינם מסוגלים לשלם סכום של 70 שקלים בחודש, עבור הארוחות המסובסדות.

"כולם אוכלים, חוץ ממני ועוד שניים", סיפר אחד מהילדים שלא קיבל ארוחה. מתברר, כי במסגרת התופעה החמורה, מצוינים ילדים שהוריהם לא שילמו בטופס של משרד החינוך. "יש דף שעליו רשומים הילדים שלא שילמו. מי שלא הביא כסף - אוכל כריך שאמא שלו הכינה לו", אמר אחד התלמידים.

"ילד שלא שילם יהיה נתון לחסדי חבריו, אולי יחלקו עמו הארוחה"

חלק מהדף בבית הספר: "לא אוכל" (חדשות 2)

אחד האבות שלו שלושה ילדים בבית הספר, מרוויח בסך הכל 4,000 שקלים בחודש - כשהוא עובד במשרה מלאה. לכן, אין הוא מסוגל להקצות 200 שקלים עבור ארוחה חמה לילדיו. "יכול להיות שילד שיישב ליד בני יקבל חמגשית עם אוכל - והילד שלי לא", ציין בכאב. "הילד שלי בא אליי ואמר לי שהוא מתבייש. מדובר בחוסר אכפתיות. לא יכול להיות שפוגעים כך בילדים. זו פגיעה לכל החיים", הוסיף.

איציק מימון, חבר בוועד ההורים הארצי, "דרך חדשה", אמר: "יש 30 ילדים בכיתה שמתוכם רק 28 שילמו. השניים הנוספים לא יאכלו. אולי חבריהם ירחמו עליהם וייתנו להם חלק מהארוחה שלהם". הוא הוסיף, כי "משרד החינוך השכיל לעשות 'יום לימודיך ארוך', אבל לא השכיל לחשוב כיצד ילד יכול לשבת בכיתה כשהוא רעב".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משרד החינוך רואה בחומרה רבה כל מקרה בו מונעים מתלמיד קבלת ארוחה חמה בשל אי יכולת כלכלית לשלם בעבורה. יובהר כי מדיניות המשרד קובעת באופן ברור כי במסגרת מפעלי ההזנה שהוא מפעיל על פי חוק, אין למנוע מהתלמיד קבלת ארוחה חמה. במקרים בהם משרד החינוך קיבל דיווח על מקרים שכאלה, הם נפתרו באופן מידי והתלמיד קיבל את הארוחה. במידה שידוע על מקרה כזה שלא הופנה לטיפולנו נודה על העברת המידע אלינו והנושא יטופל לאלתר".