מיום א': רוב הפעילות מחוץ לבתי הספר תבוטל

ארגון המורים מחריף את העיצומים: מהשבוע הבא יבוטלו כל היציאות מחוץ לכותלי בתי הספר מלבד כאלו הקשורות לנסיעה לפולין, ימי שדה של של"ח ונסיעות ליד ושם. "לא מעוניינים במאבק, אבל המורים והתלמידים לא ישמשו כ'שעירים לעזאזל'", מסרו בארגון

הצעדה בירושלים, ביום שני (חדשות 2)

הנהלת ארגון המורים החליטה להחריף את העיצומים שבהם נקטה בשבועות האחרונים, שבמסגרתם סירבו המורים לצאת לטיולים שנתיים עד שלא יסדירו את נושא הביטוח שלהם, והודיעה היום (רביעי) כי מיום ראשון הקרוב יופסקו כל היציאות מחוץ לכותלי בית הספר, כמו סיורים, טקסים ותחרויות ספורט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהארגון נמסר כי הפעילויות היחידות שיימשכו מחוץ לבתי הספר הן כאלו הקשורות לנסיעה לפולין, ימי שדה של של"ח ונסיעות ליד ושם. "אין אנו מעוניינים במאבק ובפגיעה במערכת החינוך", מסרו המורים. 

לטענתם, "אין מנוס כי המורים והתלמידים לא ישמשו 'שעירים לעזאזל' בעקבות היעדר התייחסות עניינית של המדינה לנושא האחריות בפני תביעות פליליות נגד מורים עקב תאונות או אירועים אחרים שיכולים לקרות בפעילויות מחוץ לכותלי בית הספר".

מאות תלמידים יצאו ביום שני לצעדה בירושלים במסגרת מחאתם נגד השבתת הטיולים בכל מערכת החינוך. התלמידים הגיעו לצעדה כשהם לבושים בבגדי טיול עם תיקים, אוהלים וכובעי מצחייה. הצעדה יצאה מכיכר ספרא בירושלים לכיוון כיכר פריז בעיר, ובמועצת התלמידים איימו לפתוח בשביתה החל מיום רביעי הבא.

"המאבק - לא על גבינו" (חדשות 2)

"מאבק המורים - לא על הגב שלנו"

הפגנות בבתי הספר, מהצפון ועד הדרום, נערכו כבר בשבוע שעבר, בקריאה שלא להעניש את התלמידים בגלל הסכסוך בין המורים למשרד החינוך. תלמידי תיכון מקיף נשר הקימו אוהל ברחבת בית הספר, תלו שלטים וקראו קריאות נגד ביטול הטיולים. "המחאה שלנו היא תחת הכותרת 'לא על הגב שלנו'", הסבירה שחר סממה, נציגת מועצת התלמידים הארצית בבית הספר. "אנחנו תומכים בזכויות המורים ובחיסיון המשפטי שלהם, אבל הפתרון הוא לא לבטל את הטיולים השנתיים".

"העיצומים הללו פוגעים רק בנו", כתבו התלמידים במכתב ששלחו לראש הממשלה בנימין נתניהו, המשמש גם כשר החינוך. "אנחנו, נציגי הנוער, מרגישים שחסר את המבוגר האחראי שיידע להזיז את המערכות וחשים תסכול בעקבות המצב הנוכחי".

במועצת התלמידים והנוער הארצית מציינים כי הם תומכים ומלווים את מחאות האוהלים, אך מדגישים כי מחאתם לא יוצאת נגד המורים או משרד החינוך: "אנחנו מוחים למען מציאת פתרון וקוראים לגורמים המתאימים לחזור אל שולחן הדיונים. כמו כן אנו תומכים במאבק המורים". יחד עם זאת מוסיפים במועצה כי אם לא יימצא פתרון עד 14 בינואר לא יגיעו התלמידים לכיתות.

ארגון המורים בראשות היו"ר הוותיק רן ארז מוחה על הכוונה להשית אחריות פלילית על מורים במידה וילדים ייפגעו במהלך הפעילות, כפי שכל אזרח כפוף לאחריות החוקית המוטלת עליו בזמן עבודתו. ארז ביטל את הטיולים השנתיים כדי ללחוץ על משרד החינוך לאפשר חיסיון משפטי למורים במהלך טיולים שנתיים, מה שיפטור אותם מהאחריות החוקית, בעניין פגיעות תלמידים בטיולים. הסוגייה עלתה לאחר מקרה שבו טבע למוות תלמיד במהלך טיול שנתי, והאצבע המאשימה הופנתה לעבר המורים.