ברק אישר: מכללת אריאל - אוניברסיטה

שר הביטחון הודיע הערב על שדרוג מעמדה של המכללה בהתנחלות בשומרון למוסד האקדמי הראשון במעמד זה מעבר לקו הירוק. "האישור ניתן בהמשך להחלטות הממשלה בנושא זה", הובהר בהודעה מלשכתו. ראשי האוניברסיטאות: "זה אבסורד"

שר הביטחון אהוד ברק הנחה הערב את אלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, לאשר את המלצת המועצה להשכלה גבוהה של יהודה ושומרון והתיר את הפיכת המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון לאוניברסיטה הישראלית הראשונה מעבר לקו הירוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעה מטעם לשכתו של ברק נמסר כי האישור ניתן "בהמשך להחלטות הממשלה בנושא זה ולאחר שהתקבלה היום חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה בעניין".

הודעתו של ברק ניתנה שעות ספורות אחרי שעורכת הדין אורית קורן, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני חקיקה, פרסמה חוות דעה שלפיה "אין מניעה כי המפקד הצבאי (אלוף פיקוד המרכז) יפעיל את שיקול דעתו לצורך קבלת החלטה בדבר אישור של ההכרה במוסד כאוניברסיטה - שעליה החליטה 'המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון' - ויאשרה, אם ימצא כך לנכון".

מדובר, אם כן, בישורת האחרונה בהליך שדרוג המכללה באריאל לאוניברסיטה - שספג ביקורת נוקבת מצד חוגי שמאל בארץ ובעולם. הממשלה קיבלה החלטה בנושא בספטמבר האחרון, וקבעה כי ההיתר הסופי יינתן רק אם היועץ המשפטי לממשלה יאשר את חוקיות הצעד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב עם נשיא המרכז האוניברסיטאי באריאל, יגאל כהן אורגד, וברך אותו על ההחלטה. "אחרי עשרות שנים יש אוניברסיטה נוספת לישראל", נכתב בדף הפייסבוק של ראש הממשלה. "זהו חיזוק נוסף להשכלה הגבוהה בישראל".

שר החינוך גדעון סער, המשמש גם יושב-ראש המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג), הביע הערב שביעות רצון מההתפתחויות ומסר: "בקדנציה הזאת הושלם מהלך ענק שאותו הובלתי, למרות אינספור התנגדויות בלתי ענייניות. הפיכת המרכז האוניברסיטאי אריאל לאוניברסיטה השמינית בישראל היא בשורה חשובה למערכת ההשכלה הגבוהה כולה".

יושב-ראש השדולה למען הפיכת המרכז באריאל לאוניברסיטה, חבר הכנסת אלכס מילר (הליכוד-ביתנו) הצטרף גם הוא למברכים והוסיף: "לאורך כל הדרך נאבקנו על כך שהמוסד יוכר כאוניברסיטה מן המניין ואני שמח שאנו עומדים בהתחייבות זו. זכינו להגיע ליום המיוחל, זהו רגע היסטורי למדינת ישראל בכלל ולמפעל ההתיישבות בפרט".

גלאון: "שום יועץ משפטי לא יכול להכשיר את השרץ הזה"

בוועד ראשי האוניברסיטאות מתחו הערב ביקורת חריפה על החלטת ברק. "מדובר באבסורד, שכן באף אחד מהשלבים לא נעשתה בדיקה ראויה ביחס לסבירותה של ההחלטה וביחס לאיכותה האקדמית של המכללה הפוליטית באריאל", נמסר בהודעת הוועד. "ההחלטה התעלמה משיקולי תכנון אקדמי לאומי ומחוות דעת".

יו"ר מרצ זהבה גלאון מתחה אף היא ביקורת חריפה על ההחלטה. "היועץ המשפטי לממשלה אמר היום שאין מניעה להקים אוניברסיטה באריאל, אבל שום יועץ משפטי לא יכול להכשיר את השרץ הזה", היא אמרה הערב. "שלא נתבלבל, ההחלטה להקים אוניברסיטה בשטחים היא לא סוגיה משפטית, וגם לא אקדמית, אלא סוגיה פוליטית. ממשלת הימין הקיצוני של נתניהו פועלת בניגוד לשיקולים אקדמיים, ומכשירה עכשיו את 'אוניברסיטת אריאל' לצרכי בחירות".  

מהמרכז האוניברסיטאי באריאל נמסר בתגובה: "שמחנו לשמוע על חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה. חוות דעת זו הינה תוצאה טבעית של נסיבות העניין, שכן המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון עומד בסטנדרטים אקדמיים - אוניברסיטאיים. סטנדרטים אלו נבחנו על ידי ועדת ששת הפרופסורים, מטובי המומחים בארץ ונציגי שאר האוניברסיטאות. אין ספק שמדובר במהלך אקדמי, רציני וצודק, וכל ניסיון להכתים את חברי הוועדה והמרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון ולטעון כנגד ההליך, מהווה פגיעה בהשכלה הגבוהה בישראל".