אושר: אדם עם מגבלות לא יחכה בתור

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישה היום באופן סופי את התקנות החדשות המחייבות מקומות ציבוריים להיות נגישים לאנשים בעלי מוגבלויות. הן צפויות לחול בין היתר על פאבים, מלונות בנקים והביטוח הלאומי

יחולו גם בפאבים ומלונות (AP)

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום סופית תקנות חדשות, הקובעות כי יש להנגיש מקומות ציבוריים לבעלי מוגבלויות שונות וכוללות בין השאר הוראות המסבירות לבעלי המקומות כיצד לעשות זאת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התקנות החדשות צפויות להיות מיושמות במגוון מקומות ציבוריים כמו בתי המשפט, בתי קולנוע, מוזיאונים וגלריות, ספריות, צימרים ומלונות. על פי התקנות, אדם עם מוגבלות לא יידרש להמתין בתור בבנקים, בביטוח הלאומי ובקופות בסופרמרקט. בנוסף, לא ייגבו דמי כניסה למלווה של אדם עם מוגבלות במקומות ציבוריים.

בנוסף לפטור מעמידה בתור, יכללו התקנות דרישה כי סיורים במקומות ציבוריים ילוו במערכת עזר אלחוטית לשמיעה. במקוואות טהרה ייבנו מתקני הרמה המאפשרים כניסה ויציאה מן המים וגם הפאבים והברים יספקו שולחנות ומושבים מותאמים לבעלי מוגבלויות.

התקנות החדשות ייכנסו לתוקף חצי שנה לאחר פרסומן, אך הביצוע בפועל יחול בהדרגה בין השנים 2014 ל-2018. יו"ר הוועדה לענייני נגישות בכנסת, ח"כ אילן גילאון ממרצ, שיזמה את התקנות החדשות, אמר בדיון: "עשינו היסטוריה. ביצענו עבודה בלתי רגילה כדי לאפשר לאדם להגיע למחוז חפצו בכבוד ובעצמאות. נשאר רק להנחיל את הדברים, כי שפת החוק כשלעצמה איננה מספיקה. אולי עד שנת 2018 נהיה אמריקה בכל הקשור לזכויות בעלי מוגבלות".