יחימוביץ': "נתניהו עיוור ואדיש לממצאים"

במערכת הפוליטית תקפו בחריפות את תפקוד הממשלה בעקבות פרסום "דוח העוני האלטרניטיבי" של ארגון "לתת". יו"ר העבודה: "מדיניות הממשלה מרסקת את מעמד הביניים ומדרדרת את העניים למקומות חשוכים". לבני: "זו תמונת מראה עגומה, המחייבת שינוי דרמטי"

ארגון "לתת" פרסם הבוקר בפעם העשירית את דוח העוני האלטרנטיבי, החושף נתונים קשים על מצבם של העניים בישראל. במערכת הפוליטית מיהרו להגיב ומתחו ביקורת קשה על תפקוד ממשלת נתניהו.

 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

 

נתוני הדוח הוצגו הבוקר במהלך כנס ראשי עמותות המזון בראשון לציון, בו השתתפו שר הפנים אלי ישי מש"ס, שר הרווחה לשעבר יצחק (בוז'י") הרצוג מהעבודה,  מספר 2 ברשימת "יש עתיד" לכנסת הרב שי פירון ומספר 2 ברשימת "התנועה" של לבני, עמרם מצנע. השרים והפוליטיקאים התייחסו לנתונים הקשים של הדוח, לפיו 67% מהעניים בישראל סובלים מרעב ומדווחים כי לא אכלו במשך ימים שלמים.

 

בתגובה לדוח אמרה הבוקר יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ: "בכל מדינה מתוקנת היה ראש הממשלה נדרש לתת דין וחשבון נוקב על ממדי עוני כה עמוקים, שעה שנתניהו בוחר להיות אדיש ועיוור לממצאים הקשים. העוני אינו בעיה נקודתית שאפשר לטפל בה באמצעות תוכנית יחידה או ספין מזדמן, אלא תוצאה ישירה של מדיניות כלכלית שיטתית ומכוונת המפוררת את המרקם החברתי של ישראל, מרסקת את מעמד הביניים ומדרדרת את העניים למקומות חשוכים של עבודת ילדים, בדומה למדינות עולם שלישי".

"המצב כמו בשנות ה-50"

יחימוביץ הוסיפה כי מהדוח עולה שהעלייה החדה במחירי המזון והדיור שהתרחשה בעת כהונתו של נתניהו יחד עם נסיגה במתן שירותי בריאות היא בעלת המשקל הרב ביותר ביצירת העוני. "שעה שנתניהו מפחיד את הציבור בדוגמאות יוון וספרד, מצביעים נתוני הOECD כי תחת ניצוחו הפכנו לדומים הרבה יותר לצ'ילה ולמקסיקו בכל הנוגע לפערים הקיצוניים בין עוני מרוד לעושר עצום", אמרה.

יו"ר "התנועה" ציפי לבני הדגישה בעקבות הדוח כי "התנועה בראשותי מתחייבת לפעול לחקיקת חוק זכויות חברתיות. מדובר בסל זכויות חברתי, ממנו יהנה כל אזרח בישראל. הגיע הזמן שנגדיר פעם אחת ולתמיד מה האזרח רשאי וחייב לקבל מהמדינה ומה הם אותם שירותים חיוניים שבכל מצב לא יפגעו".

לבני הדגישה שדוח העוני מציב בפני החברה הישראלית תמונת מראה עגומה, המחייבת שינוי דרמטי בסדר העדיפויות הלאומי. "ערכיה של חברה בריאה נבחנים ביחסה לחוליות החלשות בה ובדאגתה לאלו שאינם מסוגלים עוד לדאוג לעצמם", אמרה. "מדינת ישראל לא יכולה להיות מדינה שבה קשישים אינם מסוגלים להתקיים בה בכבוד, מדינה שבה ילדים קטנים נאלצים לצאת לעבוד בכדי לפרנס את משפחתם ושאזרחיה מוותרים על מוצרי מזון בסיסיים כי אינם יכולים לממנם".

 "פצצת זמן חברתית"

ח"כ עמיר פרץ, המתמודד ברשימת "התנועה" לכנסת, הגיב גם הוא לדוח ואמר כי "הממצאים מצביעים על כישלונה של ממשלת נתניהו. באותה עת בה מערכת הבריאות מתפרקת לנגד עיננו ושביתת האחיות לא מסתיימת אנו נחשפים לכך שילדים קטנים נאלצים לצאת לעבוד כדי לסייע בפרנסת משפחותיהן הנמצאות מתחת לקו העוני. לצערי זה מחזיר אותי לשנות ה-50 שבהן ילדי עיירות הפיתוח עבדו בעבודות תעשייה וחקלאות כדי לסייע לבני משפחותו".

דר' עדי קול המתמודדת ברשימת "יש עתיד" אמרה כי "העוני בישראל מהווה פצצת זמן חברתית שעלולה להתפוצץ וליצור קרע בעם. ילדי ישראל רעבים ללחם ונאלצים לעבוד כדי לתמוך במשפחותיהם, והממשלה לא עושה דבר מלבד להנציח את הפערים". לדבריה, "יש לצאת בתכנית לאומית למאבק בעוני ולצמצום הפערים בין המעמדות במדינה לפני שיהיה מאוחר מדי".