בעקבות הסערה ברשת: ניצולת השואה מב"ש תזכה לטיפול

הסטטוס שפרסם סטודנט מבאר שבע שנתקל בקשישה ניצולת שואה החיה בתנאים בלתי נסבלים ועורר תגובות סוערות, עשה את שלו: עיריית באר שבע הודיעה בתגובה שתעניק טיפול לקשישה, למרות שזו סירבה להיענות להצעות קודמות בעניינה

התמונה שזיעזעה את הרשת (פייסבוק)

בעקבות סטטוס שהעלה סטודנט המתגורר בבאר שבע לפייסבוק שתיאר את התנאים המחפירים בהם מתגוררת קשישה ניצולת שואה בעיר ושהסעיר את הרשת החברתית, הודיעה עיריית באר שבע על טיפול בקשישה והחלת תהליך של מינוי אפוטרופוס צמוד שידאג לה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אתמול צעדתי באחד מהרחובות הראשיים של באר שבע ונתקלתי באישה קשישה שישבה בגשם", נפתח הסטטוס של עידו דואיב שזכה כבר ליותר מ-22 אלף לייקים וכ-3,000 שיתופים. "היא ביקשה ממני שאעזור לה לעלות לביתה, כשדלת ביתה נפתחה חשכו עיניי! צואה מרוחה בכל מקום, שתן, אין חשמל ואין מים".

"מדובר באישה חולה כבת 80, ניצולת שואה. היום התארגנו כמה חברים והלכנו לנקות לה את הדירה. השכנים מספרים שבלילות היא צועקת ומקללת את היטלר ושהם פנו כבר מספר פעמים לרשויות הרווחה. מים זורמים עדיין אין ופתרון לטווח הארוך גם אין", סיפר דואיב בצער.

"כמעט חשבתי שעשיתי פדיחה וסתם הצעתי עזרה למישהי שלא צריכה אותה, אבל הריח עשה את שלו". דואיב מספר כי האישה ביקשה ממנו עזרה לעלות במדרגות הבית. "כשהיא פתחה את הדלת של הדירה נפתחה בפניי חורבה. ריח מסריח, בגדים על הרצפה, צואה מרוחה על הקירות, באמצע האמבטיה לא היה חשמל, לא היה מים".

"דיברנו עם השכנים שם כי היינו צריכים דליים עם מים לנקות ולה לא היה. הם סיפרו שהיא צועקת כל לילה ומקללת את היטלר. יש לה סכיזופרניה ואלצהיימר. השכנים אמרו שדיווחו כמה פעמים לרשויות אבל שום דבר לא זז, כנראה כי היא סירבה לקבל טיפול".

"שרדה את אושוויץ ונגמרת בדירה"

"כואב הלב לראות איך אישה ששרדה את אושוויץ נגמרת לה לאט לאט בדירה מצחינה בבאר שבע בלי מים ובלי אוכל. צריך את עזרת העירייה גם בחיבור המים באופן מיידי וגם באכיפת כל הבירוקרטיות של משרד הרווחה. לטיפולך". בלשכת ראש העיר לא התעלמו ממבול השיתופים שזכה לו הסיפור הקשה וטיפלו בבעיה בהקדם.

באגף הרווחה בעיריית באר שבע אמרו לחדשות 2 באינטרנט בתגובה כי "הקשישה מוכרת לשירותי הרווחה מזה שנים וזאת בעקבות זכאותה לחוק סיעוד וכי במשך כל השנים, היא לא אפשרה חדירה לפרטיותה ולא התערבות בתהליך קבלת החלטות. לקשישה שלושה ילדים, שניים מהם מתגוררים באזור המרכז ובת אחת גרה בבאר שבע. שלושת ילדיה נמצאים בקשר שוטף עם אמם ועם גורמי הרווחה".

עוד ציינו בעירייה כי "לא מדובר בנזקקות כלכלית של הקשישה ולא בחוסר זמינות של גורמי הרווחה להעניק לה טיפול וסיוע. למרות כלל ההצעות להתערבות טיפולית שניתנו לה ונענו בשלילה, ולאור ההתדרדרות הרצינית שחלה בתקופה האחרונה, הוחלט בשיתוף ילדיה על תהליך של מינוי אפוטרופוס על מנת לסייע לה לקבל טיפול הולם". לפני כשבוע נשלח תסקיר בעניין הקשישה לבית המשפט ובקשתנו נדונה בימים אלה ממש. "אנו מטפלים בנושא במסגרת כל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו ומלווים את הגברת עד מציאת פתרון לעניינה", נמסר מעיריית באר שבע.