סערה ברשת: ניצולת שואה בתת תנאים

כוחה של הרשת החברתית: סטודנט מבאר שבע שנתקל בקשישה ניצולת שואה החיה בתנאים בלתי נסבלים הצליח לעורר מבול של תגובות ברשת. "כשהדלת נפתחה חשכו עיניי – צואה בכל מקום, אין חשמל ואין מים", כתב בעמוד הרשמי של ראש העיר. התגובה לא איחרה לבוא: "מחר בבוקר יפגשו נציגי אגף הרווחה עם הגברת ויסייעו לה"

הסטטוס שהצית את הפייסבוק (פייסבוק)

סטטוס שהעלה סטודנט המתגורר בבאר שבע לפייסבוק ומתאר את התנאים המחפירים בהם מתגוררת קשישה ניצולת שואה בעיר הצליח להסעיר את הרשת החברתית. הסטטוס הועלה לעמוד של ראש העיר רוביק דנילוביץ', שהבטיח לטפל בנושא עוד הבוקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אתמול צעדתי באחד מהרחובות הראשיים של באר שבע ונתקלתי באישה קשישה שישבה בגשם", נפתח הסטטוס של עידו דואיב שזכה כבר ליותר מ-22 אלף לייקים וכ-3,000 שיתופים. "היא ביקשה ממני שאעזור לה לעלות לביתה, כשדלת ביתה נפתחה חשכו עיניי! צואה מרוחה בכל מקום, שתן, אין חשמל ואין מים".

"מדובר באישה חולה כבת 80, ניצולת שואה. היום התארגנו כמה חברים והלכנו לנקות לה את הדירה. השכנים מספרים שבלילות היא צועקת ומקללת את היטלר ושהם פנו כבר מספר פעמים לרשויות הרווחה. מים זורמים עדיין אין ופתרון לטווח הארוך גם אין", מספר דואיב בצער.

"שרדה את אושוויץ ונגמרת בדירה"

"כואב הלב לראות איך אישה ששרדה את אושוויץ נגמרת לה לאט לאט בדירה מצחינה בבאר שבע בלי מים ובלי אוכל. צריך את עזרת העירייה גם בחיבור המים באופן מיידי וגם באכיפת כל הבירוקרטיות של משרד הרווחה. לטיפולך". בלשכת ראש העיר לא התעלמו ממבול השיתופים שזכה לו הסיפור הקשה והבטיחו לטפל בבעיה בהקדם:

"בהמשך לפרסומים אודות אותה גברת ניצולת שואה, נבקש לעדכן כי מחר בבוקר יפגשו נציגי אגף הרווחה עם הגברת ויסייעו לה", נכתב בעמוד הפייסבוק של דנילוביץ'. "לאור הדאגה הכנה והראויה, אנו נעדכן מחר אודות הטיפול בנושא. אנו מודים לכל התושבים שהסבו את תשומת ליבנו לנושא".

הלילה סיפר דואיב, סטודנט בן 26, לחדשות 2 באינטרנט על החוויה שהצליחה לגעת בלבם של אלפי בני אדם. "אתמול נסעתי וראיתי אישה מבוגרת יושבת על הספסל. הבאתי לה לאכול ובהתחלה נראה כאילו טעיתי, כי היא דיברה בצורה רהוטה על תארים באוניברסיטה", סיפר.

הבת הרימה ידיים

"כמעט חשבתי שעשיתי פדיחה וסתם הצעתי עזרה למישהי שלא צריכה אותה, אבל הריח עשה את שלו". דואיב מספר כי האישה ביקשה ממנו עזרה לעלות במדרגות הבית. "כשהיא פתחה את הדלת של הדירה נפתחה בפניי חורבה. ריח מסריח, בגדים על הרצפה, צואה מרוחה על הקירות, באמצע האמבטיה לא היה חשמל, לא היה מים".

"דיברנו עם השכנים שם כי היינו צריכים דליים עם מים לנקות ולה לא היה. הם סיפרו שהיא צועקת כל לילה ומקללת את היטלר. יש לה סכיזופרניה ואלצהיימר. דיברנו גם עם הבת שלה שפשוט הרימה ידיים כי לא הצליחה לטפל בה כנראה. השכנים אמרו שדיווחו כמה פעמים לרשויות אבל שום דבר לא זז, כנראה כי היא סירבה לקבל טיפול".

הסטודנט החרוץ סיפר כי גורמים בעירייה כבר יצרו איתו קשר והבטיחו לו שנציגים מטעמם ועובדים סוציאליים יישלחו לדירה הבוקר ויעריכו את מצבה של הקשישה.