זינוק בסיוע של הורים לסטודנטים: 14 אלף שקלים

ההורים קורסים תחת הנטל האקדמי: בשנה החולפת נרשם זינוק בסיוע השנתי שמעניקים הורים למימון הלימודים של ילדיהם - כך עולה מסקר מיוחד שנערך לרגל פתיחת שנת הלימודים האקדמית. הסיוע עלה ב-2,000 שקלים בממוצע לסטודנט. יו"ר התאחדות הסטודנטים: "פגיעה אנושה בשכבות החלשות"

הסיוע הממוצע עולה (חדשות 2)

הלימודים האקדמאיים קשים לא רק לסטודנטים, אלא גם להוריהם: הסיוע המשפחתי הממוצע לסטודנט בישראל זינק בשנה החולפת ב-2,000 שקלים ומגיע ל-14,355 שקלים, כך עולה מנתוני "סקר הסטודנט 2012", שנערך על ידי מכון המחקר "מאגר מוחות" עבור התאחדות הסטודנטים הארצית, לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסקר נערך בקרב 5,118 סטודנטים מכלל מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל. בשנה שעברה עמד הסיוע של ההורים לסטודנטים על יותר מ-12 אלף שקלים. כמחצית מהסטודנטים (46%) מקבלים סיוע כלכלי בגובה 9,000-20,000 שקלים מההורים, כשליש (36%) מקבלים עד 9,000 לשנה וכחמישית (18%) מקבלים 20,000 שקלים ומעלה לשנה. שיעורים אלה דומים לנתונים מ-2011.

"הנתונים הללו חמורים במיוחד, אם מביאים בחשבון את העובדה שישראל מבוססת בעיקר על ההון האנושי שלה", אמר בתגובה לממצאי הסקר יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי. "אם ההורה נדרש לשלם היום אלפי שקלים יותר כדי לסייע לילדו לשרוד מבחינה כלכלית את תקופת הלימודים המשמעות - זוהי פגיעה אנושה בנגישות השכבות החלשות יותר להשכלה.

"הנתונים הללו מצטרפים לחוסר המעש של הממשלה בתחום הדיור ומחירי המזון", הוסיף שמולי. "הסקר מהווה מהלומה נוספת בפרצופו של מעמד הביניים, שעובד ומשרת, אך קורס תחת העול הכלכלי בגלל מדיניותה הפוגענית של הממשלה".