מאירים את ראש השנה למשפחות נפגעי הטרור

ההכנות לחג בעיצומן, וישראלים רבים טרודים במסעות קניות או בהכנות לארוחה החגיגית. אבל, אלפי משפחות נפגעות טרור מתקשות לקחת חלק בשמחה. כדי לנסות ולהביא את אווירת החג גם לבתיהן יזמו צעירי חב"ד פרויקט מיוחד - מתנדבים מבקרים את המשפחות, מביאים שי, ובעיקר נמצאים שם כדי להקשיב ולתמוך

צעירי חב"ד באחד מביקורי המשפחות (צעירי חב"ד)

אווירת החג כבר כאן - משלטי הפרסומות, דרך הדוכנים בקניונים ועד לבתי הכנסת. אבל, אצל לא מעט משפחות בישראל, אלה שנפגעו לאורך השנים בפעולות טרור ומלחמות ושכלו את בניהם, בנותיהם או קרובי משפחתם - בכל חג עולה תחושה אחרת. השמחה נעדרת מהבתים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כדי לנסות ולשנות את המצב ולהפיג במשהו את תחושת העצב, יזמו בתנועת צעירי חב"ד פרויקט סיוע מיוחד במסגרתו הם מבקרים בכל חג בבתיהם של אלפי משפחות של נפגעים, יחד עם מתנדבים, ומחלקים חבילות שי.

הקשר של צעירי חב"ד עם נפגעי צה"ל הביא אותם למפגש עם משפחת לוי. הבן, כפיר, נפגע במהלך שירותו הצבאי בנצרים בשנת 2002, כשטיל אר-פי-ג'י פגע בראשו. הוא נפצע אנוש, ונחשב לאחד הפצועים הקשים ביותר של צה"ל בתקופה ההיא.

נשארו בקשר גם אחרי השיקום

"כפיר נפצע אנוש, עד היום הוא עובר סדרות ניתוחים", סיפר אביו, ציון, לחדשות 2 באינטרנט, "בחב"ד יצרו איתנו קשר עוד בזמן אשפוזו בבית לוינשטיין. בהמשך, מדי חג הם הגיעו עם שי, והיום הם נמצאים איתנו גם בקשר אישי חזק. הם משתתפים בשמחות המשפחתיות".

ככל שהשתפר מצבו של כפיר, כך התקדם גם שיתוף הפעולה שלו עם הפרויקט. כיום הוא מגיע יחד עם צעירי חב"ד לבתי חולים, נפגש עם נכי ונפגעי צה"ל - ומחזק את רוחם. על הקשר של כפיר עם הרב מנחם קוטנר, העומד בראש המיזם, סיפר אביו: "הוא משמח אותו והיה חשוב להחלמתו, לוודא שלא ייכנס לדיכאון. טוב שיש לו את הקשר הזה".

מעודד את הפצועים

הביקורים של כפיר בבתי החולים הפכו למסורת של ממש, מספר האב ציון. "הם רואים את כפיר - קמים מהמיטה ושמחים. הייתה אישה שהבן שלה היה פצוע אנוש. הבן שלה היה בדיכאון. כפיר אמר לו 'שמע, תקום. אני נפצעתי קשה יותר ממך'. היום תראי את הבחור - רק רואה את כפיר וישר נהיה שמח. כפיר מקים אותם מהמיטות - ורוקד איתם".

ציון ביקש לקרוא גם לציבור הרחב לקחת חלק במיזם - "אני חושב שהם עושים חסד. הם משמחים אותנו. זה מאוד מרגש. מגיע להם"."זו התנדבות לא קלה", מודה ראש הפרויקט הרב מנחם קוטנר, שמבקר בעצמו לפני כל חג אצל משפחות רבות. "לא קל להיכנס לבתים האבלים והעצובים, וכמעט בכוח להביא קצת אווירת חג לבני הבית. אבל בדיוק כמו שבבית הפרטי שלנו לא נירגע עד שכולם יהיו מאושרים ושמחים, באותה חשיבות אנחנו מתייחסים למטרת הביקור".

לצאת ממערבולת השכול

הרב יוסף יצחק אהרונוב, יו"ר צעירי חב"ד, מספר: "לצערנו, המספר רק עולה כל הזמן ואנו מעניקים לאותן משפחות סיוע רוחני, כספי וביקורי בית. אפילו טיולים לחו"ל כדי להתאוורר קצת מהטרגדיה, האבל והשיקום. המשפחות האלו שילמו מחיר יקר מפז, איבדו את יקיריהם ונכנסו למערבולת השכול. ולפחות לקראת החגים, אנו מרגישים חובה להראות להם שעם ישראל לא שכח אותם, והוא מחבק אותם ביחד".

כדי לקחת חלק באופני ההתנדבות השונים, או לתרום ערכת ביקור בית אצל משפחה נפגעת טרור ניתן ליצור קשר עם הרב מנחם קוטנר:

במספר הטלפון: 072-2700169
ובכתובת המייל: kutner@chabad.org.il