טיפול בנוער עבריין? במעונות הנעולים נגמר המקום

ביקורת חריפה של בית המשפט העליון על משרד הרווחה בשל מצוקת מקומות במוסדות הסגורים לשיקום נערים עבריינים. כך, למשל, נער בן 16 כלוא כבר 4 חודשים בכלא אופק - רק כי אין לו מקום במוסד שיקומי. "האם יש בחלונות הגבוהים הרלבנטיים מי שמקשיב בנושא זה?", כתב השופט רובינשטיין

אין מקום במעונות. אילוסטרציה (רויטרס)

שופט בית משפט העליון, אליקים רובינשטיין, מתח ביקורת חריפה על משרד הרווחה בשל מצוקת מקומות במעונות הנעולים לטיפול ושיקום בנוער עבריין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רובינשטיין כתב בהחלטה שנתן בעניינו של נער המוחזק בכלא "אופק", כי המצוקה במוסדות הטיפוליים של משרד הרווחה מאלצת את בתי המשפט לשחרר לביתם נערים שביצעו עבירות חמורות, או לחילופין להחזיק בבתי הכלא בני נוער שאינם אמורים להימצא שם.

"האם יש בחלונות הגבוהים הרלבנטיים מי שמקשיב בנושא זה?", תהה רובינשטיין והוסיף: "המצוקות התקציביות נהירות, אך התוצאה משמעה עלול להיות צורך תקציבי גדול עוד יותר - ככל שפלוני לא ישוחרר וימשיך להידרדר לעבירות, להוצאות מאסר; ומה באשר לקרבנות שבדרך?".

אין מקום במעונות הנעולים

השופט רובינשטיין דן לפני כמה ימים בערעור שהגיש נער כבן 16, העצור זה ארבעה חודשים בכלא "אופק" לנערים. הנער נאשם בתקיפה מינית של ילדות, ועל פי חוות דעת של שירות המבחן לנוער, הוא זקוק לטיפול במוסד שיקומי. בתי המשפט בערכאות שונות קבעו שוב ושוב כי מקומו של הנער לא בכלא ויש להעבירו למעון נעול (סגור), אלא שכל ההחלטות לא יושמו עד היום בהעדר מקום במעונות הנעולים.

בדיון בבית המשפט העליון התברר עוד כי קיימת מכסה ל"איזוק אלקטרוני" וזו כנראה מוצתה, וכך גם הצעה למעצר בית מלא עם איזוק אלקטרוני נפסלה על ידי בית המשפט, "כי לעת הזאת אין אפשרות לאיזוק אלקטרוני מחמת חריגה מן המכסה הקיימת".

"עליי לציין את התסכול הרב שנושא מצוקה במקומות במעונות הנעולים מעורר בבית המשפט", כתב רובינשטיין. "מזה שנים מתריע בית המשפט בעניין זה, ורק בעצם הימים האלה נזדמן לי להידרש למצב שבו מהיעדר חלופה מוסדית משוחררים נערים בעבירה חמורה למעצר בית, שעה שהחלופה המוסדית הייתה מתאימה יותר הן להגנה על הציבור והן להם עצמם".

רק שלושה מוסדות נעולים בישראל

משרד הרווחה מפעיל שלושה מוסדות נעולים בלבד לנוער עבריין. במעון נוף ים 12 מקומות, במעון גלעם 20 מקומות, ובמעון לנערים ערבים 24 מקומות. גורמים במשרד הרווחה אומרים כי רשימת ההמתנה למוסדות הללו ארוכה, ומונה עשרות בני נוער שבאין ברירה משוחררים לבתיהם או מוחזקים בכלא.

"מסתבר שחוץ מלצקצק בשפתיים ולקונן על כך שהנוער שלנו עבריין ואלים, אף אחד לא מוכן גם להתמודד, לטפל, לשקם, להגן על הקטינים ועל הציבור, ואפילו גערותיו, נזיפותיו ותחנוניו של בית המשפט העליון לא משפיעים כלל", אומר ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד.

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "משרד הרווחה נותן מענה למאות בני נוער בסיכון בזמן הקצר ביותר. חשוב לציין כי ניתנות קליטות מהירות כאשר גיל הנער וחומרת מצבו מחייבים זאת".