פתיחת שנה"ל: שביתה ב-2 כפרי נוער בסיכון

המאבק הממושך של מורי היל"ה לשיפור תנאי העסקתם הביא אמנם לחתימת הסכם שכר חדש עם משרד החינוך, אבל מתברר שיש לו גם מחירים. שני כפרי גמילה לנערים המכורים לסמים ואלכוהול, לא פתחו היום את שנת הלימודים, אחרי שהתבשרו על קיצוץ מחצית שעות ההוראה. "המהלך יחזור כבומרנג לפרצופה של החברה", אמרו בעמותת אחד הכפרים

לא כולם חזרו לכיתות. אילוסטרציה (חדשות 2)

עם תום חופשת הקיץ, של כשבועיים בלבד, בפנימיות ובמעונות הסגורים, חזרו היום כ-600 נערים ונערות למוסדות הנוער בסיכון, ופתחו את שנת הלימודים. או לפחות רובם. כפרי הגמילה לנערים מכורים לסמים ואלכוהול, מלכישוע בגלבוע ורטורנו באזור בית שמש, דווקא לא פתחו היום את השערים - בעקבות החלטת משרד החינוך לקצץ ב50% את שעות הלימוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני יותר משבוע דיווחנו במהדורה המרכזית על כוונת משרד החינוך ומשרד התמ"ת לקצץ במחצית את שעות ההוראה הניתנות לנערים ונערות בסיכון הלומדים במסגרות של משרד הרווחה.

המנהלים במלכישוע ורטורנו הודיעו למשרדי החינוך והרווחה שאין בכוונתם לפתוח את שנת הלימודים בתנאים הללו. ד"ר אתי גונן, מנהלת עמותת נוה מלכישוע, פנתה לשר החינוך גדעון סער במכתב: "הנערים והנערות המופנים אלינו נפלטו או הורחקו ממספר רב של מסגרות חינוך קודמות. בפחות משנתיים, אנחנו מצליחים להקנות להם הרגלי למידה והשכלה ולגשר על פער של כ- 8 שנות לימוד במסגרות החינוך הרגילות ולהביאם להישגים של 12 שנות לימוד ורכישת תעודת בגרות. לצערנו הרב משרד החינוך אינו מאפשר את פתיחת שנת הלימודים בשל הקיצוץ".

"יחזור כבומרנג לפרצופה של החברה"

הסיבה לקיצוץ הדרמטי בשעות ההוראה היא הסכם שחתם משרד החינוך עם מורי היל"ה המלמדים את הנערים, הסכם שאמור לשפר את שכרם של המורים המאוגדים בארגון כוח לעובדים. ההסכם נחתם בתום מאבק ממושך שניהלו המורים, וכעת מתברר שמשרד החינוך לא מצא מקור תקציבי לתוספות השכר, אלא ממאגר שעות הלימוד הניתנות לנוער במצוקה.

ד"ר גונן, מנכ"לית עמותת מלכישוע אמרה לחדשות 2 כי הקיצוץ בשעות הלימוד "יחזור כבומרנג לפרצופה של החברה. נערים ונערות אלו היו חשופים לאלימות, הזנחה, והתעללות וסובלים מבעיות רגשיות והתנהגותיות. תוכנית הלימודים היא קרש הצלה משמעותי ומכונן עבורם ועבור החברה במדינת ישראל. ללא הקניית השכלה אנו ממשיכים לדכא ולהדיר אותם מהמעגל החברתי והתעסוקתי הנורמלי, וממשיכים ומאפשרים השפלתם והזנחתם".

במשרד הרווחה אומרים כי משמעות הקיצוץ היא שיום הלימודים במוסדות הסגורים יסתיים ב-12 בצהריים במקום ב-16-17 כפי שהיה עד כה. במקום שהנערים והנערות ישבו בכיתות, אומרים במשרד הרווחה, הם ישהו בחדרים ולכל היותר יזכו להשגחה מצד המדריכים. בכירים במשרד הרווחה ניסו בימים האחרונים למצוא פתרון למשבר, אך עד כה, לא נרשמה כל התקדמות.

מארגון כוח לעובדים המאגד את מורי היל"ה נמסר בתגובה: "מורות ומנחות תכנית היל"ה שותפות לתדהמתם של חברי הצוות המסורים של הקהילות הטיפוליות במעונות מלכישוע ורטורנו לנוכח הקיצוץ המשמעותי בתקציבם, מצטרפות למחאתן ומחזקות אותם במאבקם. מורות ומנחות תכנית היל"ה לא יעמדו מנגד כשתקציב שעות הלימוד לנוער נושר מצטמצם וייאבקו גם השנה למען עתיד הנערים והנערות".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד פועל כדי להעביר אל הפנימיות את התקציב המיועד לשעות".