לא ילמד בבי"ס רגיל - בגלל כסף

אורי שמש, בן 6, משותק מהצוואר מטה. את כיתה א' הוא אמור להתחיל בבית ספר לחינוך מיוחד, למרות שמבחינה שכלית הוא ילד נורמטיבי לחלוטין. הסיבה, שבגללה הוא לא יתחיל ללמוד בבית ספר רגיל היא כסף

אורי שמש עומד לעלות לכיתה א' בעוד כמה שבועות, אבל גם עכשיו לא ברור איפה הוא ילמד. מכיוון שהוא מונשם ומשותק זקוק אורי לאח שיסייע לו - אך משרד החינוך לא מוכן לאשר זאת.

אורי נולד בריא ושלם, אבל בגיל שנה ושמונה חודשים הכל השתנה - אורי ואביו באו לבקר את האם שלומית בבית החולים לאחר שילדה את אחותו הקטנה. בדרך חזרה הביתה נפצעו השניים קשה מאוד בתאונת דרכים. הפגיעה הותירה את אורי מונשם ומשותק מהצוואר מטה, אבל מבחינה שכלית הוא נורמלי לחלוטין.

אמו שלומית מספרת: "הוא ילד רגיל לגמרי, הוא מתחצף שצריך, הוא צוחק שצריך, הוא מתעקש והוא חייכן. הוא כיף, כיף. כיף לי מאוד". עכשיו אחרי הליך שיקום של כמעט ארבע שנים אורי יישר קו עם הילדים בגילו, וכולם מסכימים שהוא מסוגל ללמוד בבית ספר רגיל, כשהוא נעזר במחשב שהוא מפעיל דרך מדבקה על המצח.

הבעיה היא שמשרד החינוך מוכן לאשר לו רק סייע רפואי, ובמקרה שלו צריך אח מיומן - את זה משרד החינוך מותן לתת רק לילדים בחינוך המיוחד. "יש מצבי חירום שאורי נזקק בהם לטיפול מיידי ברמת טיפול נמרץ ממש. יש פעמים שההנשמה לא מסתדרת והילד לא מקבל את האוויר שהוא צריך, רק אח מוסמך יכול ויודע לזהות את בבעיה", מסבירה אמו.

כמעט חודש נותר לפתיחת שנת הלימודים ובינתיים כל התשובות שמקבלת המשפחה שליליות ומוחלטות, ועדיין ההורים של אורי לא מוותרים - הם עומדים על כך שתהיה לו הזדמנות אמיתית להגשים את עצמו כפי שגם קובע החוק בישראל.

"אם באמת אנשים ירימו את הכפפה ויאמינו, אני מאמינה שאורי יגיע עד לאוניברסיטה ותארים, ואני חוזה לו בית, אישה וילדים - כי הכל אפשרי", אומרת אמו.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הוועדה הבין-משרדית שחברים בה משרדי הבריאות והחינוך, אישרה לתלמיד סייעת רפואית במלוא היקף המשרה, כדי שתסייע לתלמיד בלבד בתיאום הגורמים הרפואיים. בקשת ההורים להקצות לבנם אח בעל הכשרה בטיפול נמרץ נמצאת בבחינת גורמי המקצוע הרלבנטיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת