שמולי מבטיח: "הפגנה נוספת בעוד שבועיים"

יו"ר התאחדות הסטודנטים לא מתרשם מאימוץ עקרונות פלסנר: "אנחנו כבר מסוחררים מהזגזוג של רה"מ", אמר איציק שמולי. "ההתפתחות חיובית אבל צריכה ביטוי במציאות. אין לנו פריבילגיה להשאיר את היישום לרה"מ"

לא פראיירים: ההודעה המפתיעה של ראש הממשלה בנימין נתניהו על אימוץ מסקנות ועדת פלסנר, לא הרגיעה את עשרות אלפי המפגינים שיצאו אמש לכיכר. למרות ההתפתחות החיובית, מבהיר יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי כי עצרת המונית נוספת מתוכננת בעוד שבועיים.

"אם הממשלה תקבל את הדרישות בצורה ברורה, זו עשויה להיות עצרת תמיכה בממשלה" אמר שמולי בריאיון לחדשות 2 באינטרנט. "אנחנו כבר די מסוחררים מהזגזוגים של ראש הממשלה, אבל בכל מקרה מדובר בהתפתות חיובית".

לדברי שמולי, "הלקח העיקרי מהקיץ האחרון הוא - כשהממשלה מחבקת חיבוק דב, וקופצת לאמץ את המסקנות יש בזה משהו חיובי, אבל צריך לוודא שלעקרונות יהיה גם ביטוי במציאות ושהם יהפכו להצעת חוק מאוד ברורה".

הדרישות של פעילי המאבק לשיוויון בנטל ברורות לדברי שמולי ומתבססות ברובן על עקרונות פלסנר. "מכסות קבועות, סנקציות שיש מאחוריהן ממש - גם למשתמטים וגם לאוניברסיטאות או לישיבות ותגמול למשרתים", הוסיף שמולי. בסוגיית הגיל נראה שיש מחלוקת. "ועדת פלסנר הרחיקה לקבוע את גיל 23 לגיוס חרדים. אני חושב שטווח של 19-20 זה הרצוי שעליו אנחנו מדברים. בגיל 23 העלות הכלכלית של הכנסת אותן אוכלוסיות לשירות תהיה גבוהה מדי, ולא פחות חשוב - כניסתם לשוק העבודה תהיה מאוחרת".

"יש מה לתרום - גם בשירות האזרחי"

"בעיני, העיקרון המקודש הוא שכל צעיר ישראלי צריך לעשות משהו למען המדינה שלו וצריך לשמור על העיקרון הזה", הדגיש שמולי. "ראינו שבשנים האחרונות המדינה נתפסת עם המכנסיים למטה בכל מה שקשור לעורף ולכבאות, ויש מה לתרום בהתגייסות לתחומים האלה".

שמולי התייחס להתגייסות המשותפת של הסטודנטים למאבק המילואימניקים - חיבור שנראה בעניו טבעי לחלוטין. "לפי הנתונים שבידי ציבור הסטודנטים הוא זה שמחזיק את מערך המילואים, ולכן יש ניסיון איכותי לקשר בין המאבקים. החוט המקשר הוא חוסר היכולת של הממשלה לעמוד בהתחייבותי שלה".

על עתיד המאבק מבהיר שמולי שהוא תלוי רק בתוצאות. "אם מאחורי הצעת החוק יעמדו רק עקרונות ומילים מוזרות - זה לא יקל עלינו את הנטל, ולכן נמשיך את המאבק. אין לנו פריבילגיה להשאיר את המאבק לרצונו הטוב של ראש הממשלה. אנחנו לא מתכוונים לנוח על זרי הדפנה. הדד ליין הוא מאוד ברור: עד סוף החודש הזה צריך להיות תחליף לחוק טל, ויש מספיק תחנות בדרך שאפשר למסמס בו את הכוונות הטובות, לכן אנחנו כאן".

ראש הממשלה: נבצע את השינוי בהדרגה

בפתח ישיבת הממשלה התייחס ראש הממשלה לאימוץ המסקנות והבהיר כי הן ייעשו באופן הדרגתי. "בנושא חלוקת הנטל אין אפשרות להמשיך בדרך הנוכחית", אמר ראש הממשלה. "כדי שההשתלבות תצליח צריך לבצע אותה בהדרגה ובאופן שלא יביא לקרע בעם. סיכמתי עם השר מופז על הקמת צוות לניסוח החוק. מיניתי את השר יעלון, מצדו של מופז יצטרף ח"כ פלסנר ונציגים נוספים על פי הצורך".

"הצוות יכתוב את ההצעה השבוע במטרה להביאה לממשלה בשבוע הבא", הוסיף ראש הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת