המפגינה שהותקפה בתל אביב: "השוטרים משכו לי בשיער, שברו את המשקפיים"

טענות פעילי המחאה החברתית על אלימות משטרתית מקבלות חיזוק משמעותי עם פרסום התמונה בה מתועדים שוטרים מושכים בעוצמה בשיערה של אחת המפגינות. בריאיון לחדשות 2 היא משחזרת: "לא ניפצנו זגוגיות, לא זרקנו ביצים. תוך שניות קפצו עלינו שוטרים והחלו לגרור אותנו". מפגין אחר: "שוטר חנק אותי ואמר 'עכשיו תראה מה זה'"

התמונה שתהפוך לסמל המחאה? שירי, אחת מאלפי מפגיני המחאה החברתית שצעדו אמש בתל אביב, תועדה על-ידי הצלם אמיר וייס בשעה ששוטר מושך בחוזקה בשערותיה. בעוד 15 מחבריה להפגנה מובאים לבית המשפט לדיון בהארכת מעצרם, משחזרת שירי את הרגעים הקשים אמש בריאיון לחדשות 2 באינטרנט.

"אני ואח שלי, שרואים אותו בתמונה, עמדנו מאוד קרוב למקום שבו השוטרים ריכזו את העצורים בהפגנה", סיפרה שירי. "לא ניפצנו זגוגיות, לא זרקנו ביצים, לא חסמנו כבישים, פשוט עמדנו שם וקראנו קריאות בעד חופש הביטוי ובגנות אלימות משטרתית".

"באיזה שהוא שלב, תנ"צ יורם אוחיון סימן אותו, אולי בגלל שהוא לבש חולצה של צדק חברתי, אולי זיהה אותו כפעיל במחאה. בתוך שלוש שניות קפצו עליו מספר שוטרים או אנשי מג"ב ובאלימות מאוד גדולה התחילו לגרור אותו. כשניסיתי לעזור אז תפסו לי בשיער ומשכו באלימות, שברו לי את המשקפיים", היא אמרה והוסיפה: "כשזה לא ממש עבד להם אז גם הפילו את כולנו שם, ואז גררו אותו ולקחו אותו למעצר".

"פשוט התנפלו עלינו"

לטענת שירי, היא ואחיה לא ביצעו שום מעשה אלים שהצדיק את התנהגות השוטרים: "אנחנו עמדנו באופן מאוד לא אלים, בלי לעשות שום פרובוקציה ופשוט התנפלו עלינו. התגובה הראשונה שלי היתה לקפוץ על אח שלי ולעזור לו באלימות שהוא חווה.. הוא בילה את הלילה בגלילות במעצר".

המפגינה הודתה כי ייתכן שהיתה גם אלימות מצד המפגינים: "היתה אלימות או ונדליזם של קומץ של מפגינים, אני חושבת אישית שזאת היתה טעות, זה הציג את כל המהלך הזה באור מאוד בעייתי בתקשורת. הרוב המכריע היה לא אלים ולא ונדליסט. אני חושבת שהמשטרה קיבלה הוראה מגבוה להיכנס במפגינים".

שירי התייחסה למשטרה ואמרה: "הם לא רוצים שכמו שנה שעבר ההפגנה תצבור תאוצה אצל הרוב הדומם. המפגינים לא עשו שום דבר כדי להצדיק את האלימות הזאת. אני יכולה להגיד לך שכל החברים שלא ידעו אם לבוא או לא - להפגנה הבאה יתייצבו במאסות. שהם רואים שדבר כזה קורה לבחורה לא קיצונית כמוני הם יבואו".

אביה של המפגינה: "אובדן עשתונות של המנהיגות"

אביה של שירי, התייחס גם הוא לאירוע בדף הפייסבוק האישי שלו: "שני הילדים שלי הם מן האזרחים היותר ראויים שצומחים במדינת ישראל, בתמונה המצורפת יש הסבר השווה יותר מאלף מילים על אובדן העשתונות של המנהיגות במדינה שלנו".

"שניהם באו אתמול לקחת חלק במחאה החברתית ומתוך שהם מהווים טרף קל התנפלו עליהם השוטרים שלא את כולם ניתן לראות בתמונה, שירי בשמלת פסים אדומה לבנה והשוטרים מושכים בשערה בפראות וגל בחולצת טישירט ונסיון להימנע ממגע, אין לי מילים להביע את מה שמראה התמונה", ציין האב.

בנוסף כתב: "מכיוון שדאג מי שדאג לא לאפשר לתמונה הזו לעלות לאוויר, חסמו את ההעלאה לפייסבוק, חסמו את האפשרות להגיב אני פונה אל כל אחד ואחת להעלות שוב ושוב את הזוועה הזו כדי להוקיע ולהתריע".

"השוטר חנק אותי ואמר - 'עכשיו תראה מה זה'"

גם אשר עלבו, מורה לאזרחות לספרות והיסטוריה ופעיל חברתי, מצא עצמו אתמול במרכזם של רגעים אלימים. "החזקתי אוהל באוויר, פתחתי אותו והתקדמנו אתו ככה. פתאום זינקו עלינו שוטרים, קרעו את האוהל, אחד מהם תפס אותי והתחיל לחנוק. זה נמשך איזה שתי דקות, כמעט איבדתי הכרה. ניסיתי לצעוק הצילו ושמעתי את השוטר אומר לי: 'עכשיו אתה אומר ככה, אתה תראה מה זה'", הוא משחזר.

"סגרו אותנו, את המפגינים, בלובי של אחד הבנקים בגן העיר, לא היה שם אוויר, אשתי התעלפה ובסוף הסכימו לשחרר אותה. החרימו לי את הטלפון. באיזשהו הם כנראה הבינו שהלכו רחוק מדי וקצין המשטרה במקום שחרר אותי מהאזיקים ואמר לי ללכת הביתה".

הפגנה מחאה סוערת בת"א: סיקור מיוחד

רני רהב: המשטרה צריכה להיכנס במפגינים

פעילי המחאה העלו תמונות: כך תקפו אותנו

המשטרה נגד הפעילים: נחצו הקווים האדומים

פעילי המחאה חסמו את איילון

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת