פעילי המחאה העלו תמונות לרשת: כך השוטרים תקפו אותנו

ראשי המחאה החברתית מגבים את טענותיהם על אלימות משטרתית בהפגנה אמש גם בתמונות וסרטונים בהם נראים שוטרים עוצרים מפגינים באגרסיביות רבה. בין היתר תועד שוטר החונק מפגינה ומטלטל אותה, ואף מפקד מרחב ירקון במשטרה תועד כשהוא מתעמת עם מפגינים. "בחרנו ללכת באיפוק, עם ידיים בלבד", אומר תנ"צ אוחיון בתגובה

בעוד עצורי ההפגנה אמש מובאים לבית המשפט, האתרים והרשתות החברתיות מוצפים בתמונות וקטעי ווידאו בהם נראית אלימות אגרסיבית לכאורה של שוטרים כלפי פעילי המחאה החברתית. במשטרה אומרים בתגובה: "יכולנו להשתמש באמצעים קיצוניים יותר".

פעילי המחאה מפרסמים תמונות קשות, בהן נראים בין היתר שוטר חונק ומטלטל מפגינה, ומפגינים נגררים על הרצפה על ידי השוטרים. פעילי המחאה ממשיכים לטעון כי הם לא נקטו באלימות וכי היה מדובר בהפגנה שקטה - עד הרגע שבו החלו השוטרים לנהוג באלימות. בשעות הקרובות יובאו 15 מהפעילים העצורים לדיון בבית משפט השלום בתל אביב, ויתר העצורים ישוחררו לביתם.

מפקד מרחב ירקון, תת-ניצב יורם אוחיון, שתועד בעצמו מתעמת עם מפגינים, אמר בריאיון לחדשות 2 באינטרנט כי כוחותיו פעלו באיפוק. "אזכיר את העובדה שיש הרבה מאוד כלים לפיזור הפגנות. מידת השימוש בכוח נקבעת בעיקר בשל רמת ההתנגדות מהצד השני. יכולנו להשתמש באמצעים יותר קיצוניים, בחרנו ללכת באיפוק עם הידיים בלבד", לדבריו.

שפיר לשוטרים: "אל תקשיבו להוראות"

"כדי להסביר את האיפוק הרב - עובדה שהעיר תל אביב נחסמה כמעט לחלוטין", הוסיף תנ"צ אוחיון והתייחס לטענות לפיהן לא ניתנה למפגינים אפשרות להפגין: "אני ממש לא מסכים עם האמירה. משטרת ישראל ברמה העובדתית תאפשר את חופש הביטוי וזכות המחאה בכל מקום ובכל זמן".

"אנחנו מאוד סבלניים, אתמול התוצאה היא פירוש לא נכון של הסבלנות שהפגנו", מבהיר מפקד המרחב. "לנפץ שמשות של בנקים זאת לא מחאה לגיטימית. אני מקווה שלא חווינו נקודת מפנה בהתנהגות המפגינים, אני קורא למפגינים לא לנקוט באלימות ולא לעבור לוונדליזם ואנרכיה".

בתגובה לדבריו של אוחיון אמרה סתיו שפיר: "אני מפצירה בפני השוטרים - לא להקשיב להוראות האלה מלמעלה שאומרות לפגוע במפגינים ומפגינות, לא לנקוט באלימות, אל תהפכו להיות חלק מהמשטרה שמדכא את הדמוקרטיה, אל תהפכו לברוטאליים ואכזריים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת