צפו: נערים מסכנים את חייהם מול המצלמה

לתלמידי התיכון וחטיבות הביניים יש הרבה זמן פנוי, ובעידן היוטיוב רבים מתחרים ביניהם מי יעשה פעלולים מסוכנים יותר מול המצלמה. אלפי סרטונים כאלה כבר נמצאים ברשת, ובמקביל לשיעמום הגובר של החופש הגדול - גובר החשש לאסון

כיצד מעבירים בני נוער את חופשת הקיץ? הרשת מלאה בסרטונים של נערים מגיל עשר ועד התיכון, שמפיגים את השעמום בדרך מאוד מסוכנת - פשוט עושים שטויות מול המצלמה. מאות סרטוני "ג'קאס" הועלו לרשת בחודשים האחרונים, והחשש הוא מעוד סרטונים רבים כאלה בתקופת החופש הגדול.

למי שלא מכיר, הסרטונים מהסוג הזה כוללים בני נוער שמסכנים את חייהם מדי צילום: אם בקפיצות מגובה רב, היתלות על חוטי חשמל רעועים, טיפוס לגובה על בניינים, שבירת חפצים על גופם ופעלולי אש. "אנחנו עושים את זה רק כי אנחנו מטומטמים", הסביר אחד ה"פעלולנים" בפתיחתו של סרט בן 40 דקות שהוסרט במצלמה סלולרית.

אבל, לא תמיד הסרטונים הללו מסתיימים בצורה טובה. מנתוני מד"א עולה כי מקורן של לפחות 15% מפציעות בני הנוער הן כתוצאה ממעשי קונדס כאלה ואחרים. "הילדים לא יודעים מה המשמעות של גולגולת שבורה או מה קורה כאשר שוברים צלחת על ראשו של חבר", אומר ד"ר אלי יפה, מנהל אגף ההדרכה במד"א.

"כך אנו ממצים פוטנציאל"

השחקנים הראשיים בסרטונים שחלקם זכו לאלפי צפיות, ממש לא מתרגשים מהביקורת - וגם לא מהסכנה. "זה היה ממש כיף לצלם", אמר אחד השחקנים, "כולם סיימו עם חיוך ועם רוב האיברים שלמים. אי אפשר להגיד שיש כאן אלימות, כי גם כאשר קפצנו אד על השני זה היה לגמרי בשביל הכיף".

בן רייס, שחקן נוסף שמככב בסרטונים מסוג זה, הגן על חבריו ועל עצמו. "אנחנו רואים כמה משעמם לנוער ואיך זה יוצא החוצה, בעיקר באלימות. זאת דרך נהדרת לבלות את שעות הפנאי וכך גם מממשים את הפוטנציאל שלך כנער", הוא אומר, "אני מקווה שלא יסתכלו על זה כמשהו שלילי - תנו לזה את הכבוד וקחו את הטוב ביותר מהסרטונים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק