נאסרה ההפרדה בין תלמידים באבו סנאן

מאז פרוץ המהומות האלימות באבו סנאן בחודש שעבר מאות תלמידים, רובם מוסלמים, לא הולכים לבתי הספר ונמצאים בבית. במקביל, ראש המועצה החליט להפריד בין העדות במקום כדי לשמור על השקט. היום ביהמ"ש קבע כי על המועצה להפסיק את ההפרדה ולהחזיר את כל התלמידים ללמוד: "אי אפשר להפריד בין תלמידים על רקע עדתי או דתי"

הדיון בבית המשפט בנצרת, היום (חדשות 2)

סוף להפרדה: בית המשפט המחוזי בחיפה דחה את ההחלטה של המועצה המקומית באבו סנאן להפריד בין תלמידים דרוזים למוסלמים. בכך, מקווים באבו סנאן, יחזרו ללימודים מאות תלמידים - רובם מוסלמים - שלא חזרו למערכת החינוך מאז הקטטה ההמונית שפרצה בכפר שבגליל בחודש שעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעתירה שהוגשה על ידי משרד החינוך לבית המשפט המחוזי בנצרת דחה בית המשפט את ההחלטה של המועצה המקומית באבו סנאן להפריד בין תלמידים מוסלמים, דרוזים ונוצרים על רקע אתני מאז המהומות. חברי מועצה והורים של חלק מהתלמידים אמרו בדיון שעדיף להפריד בין התלמידים כדי לשמור על השקט.

בית המשפט לא קיבל את ההנחה הזאת וקבע שאסור לפגוע במרקם וביחסים בין התלמידים, או לעשות הון אידאולוגי ופוליטי על גבם. בית המשפט נתן שבוע ימים למועצה המקומית בכדי לדון בחלופה שתסיים את ההפרדה. "אי אפשר להפריד בין תלמידים בישראל על רקע עדתי, אתני או אידאולוגי", נכתב בהחלטה שקיבלה את עתירת משרד החינוך.

ראש המועצה: "זה לא טרנספר, רק ניסיון לשמור על שקט"

ניהאד מישלב, ראש המועצה המקומית, התייחס בשיחה עם חדשות 2 Online להחלטה. "אני לא רוצה שיבינו שאנחנו מדברים כאן על טרנספר או הפרדה על רקע אתני וגזעי", אמר. "התבקשנו כמועצה שהתלמידים המוסלמים והדרוזים לא ילמדו באותו בית ספר זמנית רק כדי להחזיר את השקט לכפר".

המהומות באבו סנאן, בחודש שעבר (חדשות 2)
מנגד, נמתחה ביקורת חריפה מצד גורמים בכפר על ההתנהלות של ראש המועצה. חלק תיארו אותה ככניעה לאותם גורמים שדווקא לא רוצים להחזיר את השקט. ד"ר אורנה שמחון, מנהלת המחוז הצפוני במשרד החינוך אמרה שמשרד החינוך לא יסכים לחלוקה על רקע גזעי. בפרקליטות צידדו בהחלטת בית המשפט שלא לקבל את ההפרדה.

בינתיים, יותר מחודש אחרי האירועים באבו סנאן, מאות תלמידים עדיין נמצאים ללא מסגרת לימודית, בעיקר מוסלמים. מאות התלמידים לא הולכים לבית הספר בחודש האחרון לאחר האירועים שפרצו בכפר ובהם נפצעו יותר מ-40 אנשים, חלקם עדיין מאושפזים. הניסיונות להחזיר את החיים לסדרם נמשכים.