אין תקציב לרשויות, אין גן לילדים

הממשלה מתפארת ברפורמה שתאפשר החל מהשנה הבאה לילדים מגיל 3 ללמוד בגנים עירוניים בחינם, אבל מבדיקת חדשות 2 עולה כי הכסף לבניית גנים חדשים, שאמורים לקלוט את הילדים, לא הגיע לחלק מהרשויות. "נגמרה יתרת המזומנים שאמורה להספיק לשנת תקציב מלאה", אומרים בשלטון המקומי. מי ישלם על כך בסוף? כמו שזה נראה, ההורים

הרשויות המקומיות בכל הארץ עסוקות בימים אלה בבנייה קדחתנית של גני ילדים - מירוץ נגד הזמן עד תחילת שנת הלימודים. אלא שחלק מהרשויות גילו לאחרונה כי אין להן מאיפה לשלם לקבלנים.

מנכ"ל מרכז השלטון המקומי, שלמה דולברד, כתב למשרד החינוך ולאוצר כי "בימים האחרונים קיבלו מספר רשויות הודעות ממשרד החינוך על עצירת תשלומים לבניית בתי ספר וגני ילדים, משום שהמזומנים בתקציב הפיתוח של משרד החינוך אזלו".

"עצירת המימון כחודשיים וחצי לפני פתיחת שנת הלימודים עלולה לגרום לבעיות קשות בפתיחת שנת הלימודים בעשרות רשויות מקומיות, לרבות עיכוב ביישום מסקנות ועדת טרכטנברג", הוסיף דולברד.

"80% מההורים יקבלו תשובה חיובית"

בשלטון המקומי מסבירים שהרפורמה הזו ממילא יצאה לדרך ברגע האחרון, ולכן כל עיכוב הוא קריטי. "השמועות על עצירת התשלומים כבר עושות להן כנפיים וקבלנים העוסקים במלאכה מבקשים לקבל תשובות מיידיות. תמוהה בעיני העובדה שכבר בסוף חודש מאי נגמרת יתרת המזומנים שאמורה להספיק לשנת תקציב מלאה", צוין במכתב.

גם בקרב ההורים יש לא מעט חוסר ודאות. רבים עדיין לא קיבלו תשובה ולכן לא יודעים אם ילדיהם ישובצו בגן עירוני בשנה הבאה. ברשויות מבטיחים תשובות בקרוב, ולרוב גם תשובות חיוביות. "הרשויות מחזירות תשובות בימים אלה, 80% יקבלו תשובה חיובית", טוען אבי קמינסקי, יו"ר איגוד אגפי החינוך ברשויות המקומיות.

כמובן שגם הנתון הזה, לפיו יותר משלושת רבעי מההורים יקבלו תשובה חיובית, תלוי בקצב בניית הגנים. אם ימשיכו הבעיות בהעברת הכספים - מי שישלם על כך הם ההורים, שיצטרכו לדאוג לילדיהם לפתרונות חלופיים.

תגובת משרדי החינוך והאוצר: התקציב לבניית הגנים יועבר בימים הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת