תיעוד מיוחד: הישראלים שמסייעים לפליטים סורים

בעוד אסד טובח באנשיו, חבורת ישראלים חוצה את הגבול, ומסייעת לפליטים הסורים שנמלטו חסרי כל. כשהם מסכנים את חייהם, חוצים חברי הארגון את הגבול ומחלקים לפליטים אוכל וציוד. דני קושמרו והצלם חנן שרויטמן הצטרפו אליהם. תיעוד מיוחד

ארגון ישראלי שמסייע לפליטים ברחבי העולם במקומות סכסוך ומלחמה, לא עוצר גם כשמדובר במדינות אויב. קבוצה מישראל ומדרום אמריקה, שגם בה יש יהודים, מתגייסת כדי לסייע לפליטים מסוריה, שנותרו חסרי כל.

מדובר בסוג של מבצע, לכאורה, נסיעה תמימה לחו"ל לארץ זרה, כשבביקורת הדרכונים מזדהים הפעילים כתיירים. "אם יעצרו אתכם, תגידו שאתם סתם מטיילים", זאת ההנחיה ממארגנת המסע. ליאת (שם בדוי), הבולדוזר שמאחורי היוזמה מסבירה: "כל לילה מגיעים פליטים חדשים, בין 60 ל-90 משפחות, ונחקרים אצל הצבא. כל לילה מגיעים עוד פליטים, אבל אלה הפליטים שיש להם מסמכים. מה שנעשה היום זה להגיע לאלה שאין להם מסמכים".

בסוריה נמשכת כבר יותר משנה ההתקוממות, ונמשך הטבח באזרחים. אסד ממשיך לחייך לאנשי האו"ם, ובמקביל ממשיך לירות, להפגיז ולרצוח. עד עכשיו כ-15 אלף איש נהרגו, בנוסף אליהם יש גם רבבות פליטים. ההערכה מדברת על יותר מ-50 אלף סורים, שלקחו את המעט שיכלו וברחו מביתם, פליטי מלחמה. "האוכל היחיד שהם יכולים להרשות לעצמם הוא מה שהחקלאים משאירים בשדות אחרי שהם אוספים את המלפפונים... אסור לנו לתת סיוע לפליטים הסורים. העמדה הרשמית של השלטונות היא שאין כאן סורים, אין כאן פליטים".

"אתה אומר לו שאתה יהודי והוא מצפה למשהו אחר"

השלטונות לא יודעים על מה שיתרחש כאן, לכן הסודיות. שולחן בית קפה הפך לחמ"ל מאולתר, ועליו מפות ומכשירי טלפון. אך לפני שהקבוצה יוצאת עם האספקה לאזור הכפרי, הנשים מחליפות את הלבוש המערבי בניסיון לצמצם את תשומת הלב. בין המוצרים שלוקחים לחלוקה: אורז, שמן, תה, סוכר, משחות שיניים, שמפו, סבון ואבקת כביסה.

הפעילים עושים את דרכם למשפחה סורית מבודדת, וזו הפעם הראשונה שיפגשו במשלחת הזו. על פי הנוהל הרגיל - אחת המכוניות תחסום את ציר הגישה כשמהמשאית יפרקו מהר ככל האפשר את האספקה. בצד האוהל יעסיק את הילדים ויביא להם קצת שמחה אחד מאנשי המשלחת, ליצן במקצועו. אבל לא הכול מצחיק. אחרי שפרקו את הסיוע ודיברו קצת יגיע הרגע שבו יספרו לסורים מאיפה מגיעה באמת המשלחת.

"אנחנו מגיעים מישראל. ואלה יהודים. היהודים האלה באו לפה לעזור לכם. אנחנו מחפשים נזקקים, ועוזרים לכל מי שאנחנו יכולים - לא משנה אם הם סורים או לא סורים" מסבירים חברי המשלחת. משה (שם בדוי), חבר בעמותה לסיוע לפליטים מתוודה: "ברגע שאתה אומר לו יהודי, הוא מצפה לראות משהו אחר. זה מפתיע אותו שאתה בן אדם ושאתה מביא לו סוכר ואורז. זה... אין, זה חורבן עולם, פתאום הוא רואה משהו אחר".

מספר לגיוס תרומות לארגון הסיוע: 1900575252

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת