התלמידים זועמים: 3 בגרויות בשבוע אחד

התיכוניסטים יכולים לגשת לבחינות בגרות ב-152 נושאים שונים, אך בפועל רובם נבחנים ב-17 שאלונים בלבד. ועדה של משרד החינוך שהחלה היום את פעילותה תבדוק אפשרות לבטל חלק מהבחינות, או להחליפן בעבודות מחקר שיפחיתו את העומס. עד שזה יקרה תוכלו להיבחן בתיירות, עיצוב וטיפוח החן, או במבנה אניות והנעתן

התלמידים בבתי הספר התיכוניים עסוקים בימים אלה בלימוד ושינון לקראת בחינות הבגרות. חלק מהבחינות כבר מאחוריהם - אבל הרוב עדיין מודאגים מאלה שעוד צפויות להם. אוהד רובין, תלמיד כיתה י"א ממכבים רעות, סיפר לנו היום שבעוד כמה שבועות, ייבחן בשלושה שאלוני בגרות - בשבוע אחד.

כדי להתמודד עם העומס הזה התכנסה היום וועדה חדשה שתבחן האם ניתן לצמצם את כמות הבחינות. היום יש 152 מקצועות בהם ניתן לגשת לבגרות, לרובם יש כמה שאלוני בחינה בהתאם ליחידות השונות, כשהמינימום הוא 17 שאלוני בגרות לתלמיד. בסך הכל, בודקים במשרד החינוך כמיליון גיליונות בחינה בשנה.

התלמידים יכולים להיבחן כמעט בכל נושא: תיירות, עיצוב וטיפוח החן, אישיות ומשפחה, מבנה אניות והנעתן, לימודי הפנאי ואמנות הבישול והאפייה המלונאית. בנוסף, כל תלמיד צריך להתמודד עם שורת בחינות פנימיות של בית הספר ועשרות מבדקים בינלאומיים.

שר החינוך גדעון סער, נכח היום בישיבה הראשונה של הוועדה, והסביר כי במשרדו בוחנים שינויים מהותיים בעניין: "יש תחושה שהאיזון הופר. שלא ניתן להשקיע את מה שהיינו רוצים להשקיע, בהיבטים הערכיים של החינוך ויחד עם זאת, צריכים להיות מאוד זהירים ומאוד שקולים כשבוחנים שינויים בנושא הזה", דברי סער.

בראש הוועדה תעמוד מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר, שתשווה את המצב בארץ לשאר מדינות העולם, ותדון בכמה הצעות פתרון שהועלו כאן בארץ - איחוד שאלונים, מעבר לעבודות חקר וביטול בחינת הבגרות במקצועות שנחשבים "שוליים".

שר החינוך הודיע היום כי הוועדה תסיים את עבודתה עד סוף שנת 2012, כדי להחדיר את השינויים כבר בשנה שלאחר מכן. במשרד מסבירים כי הנושא מורכב כיוון שהבחינות הן עדיין הדרך המרכזית של משרד החינוך לבחון הישגים, ומאפשרות לתלמידים להתכונן לעולם המושגים שיפגשו מחוץ למערכת החינוך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת