בי"ס סירב לאתיופים: "רמה נמוכה"

עדות נוספת לאפליה גזענית של תלמידים בני העדה האתיופית בפתח תקווה: מנהלת בית ספר מסרבת לקלוט תלמידים אתיופים למרות הוראות חוזרות ונשנות ממשרד החינוך. הנימוק שהיא מספקת לאחד ההורים: רמתם לא גבוהה מספיק

רק השמות והפנים מתחלפים אבל האפלייה הגזענית נשארת: כשאמסלו גושה הגיע בשבוע שעבר לרשום את בנו דוד בן השש לבית הספר היסודי שורו בפתח תקווה, הוא לא ציפה לתשובה שקיבל מהמנהלת בת שבע קפלר.

"אני בריב עם העירייה בינתיים, אני לא מקבלת אף אחד חדש. לא יעזור, תעשו מה שאתם רוצים", אמרה לאביו. כשנשאלה אם לא מדובר לדעתה באפליה ענתה: "זו לא דרישת אפליה, אני לא רושמת אף אחד". גם כשאיים לפנות למשרד החינוך, נשארה המנהלת בשלה: "אתה יכול ללכת לשר החינוך, אין בעיה".

אביו של דוד מגייס את כל כוחו בניסיון לשכנע, לא עזרה גם העובדה שהחזיק בידיו מכתב רשמי מעיריית פתח תקווה שהפנה את בנו להירשם לבית הספר הזה. "מה זה אני מסרבת? ואם אני אבדוק את הילד, ואני אחליט שאני לא מקבלת, אז אני לא מקבלת", אמרה לאב שניסה לשכנע אותה כשהיא מסבירה שלא בטוח שיש לו את היכולות "להיות בבית ספר ברמת כל כך גבוהה".

המנהלת: "שר החינוך הבטיח, לא עשה כלום"

כך נשמע המשך השיחה בין השניים:

הורה: "אז תבדקי אותו בכיתה א'"
מנהלת:"אני לא בודקת!"
הורה: "סירוב לעדה האתיופית, אמרנו לפני שנה נגמר. הבית ספר הזה קיים בכסף של העירייה".
מנהלת: "לא! לא!
הורה: "זה לא מהכסף שלך. למה את אומרת ככה?"
הורה: "אבל אנחנו מרגישים אפליה. מרגישים גזענות גם עוד פעם".
מנהלת: "יש לי שמונה, שישה ילדים בדרך. אני הודעתי על כולם - אני לא מקבלת אף אחד. שר החינוך הכריח אותי לעשות דברים, הבטיח, לא עשה כלום. לא רוצה. אני לא רוצה"".

"חשבנו שלא נראה את המחזות האלה", אמר היום דניאל אוריה, תושב פתח תקווה ממוצא אתיופי. "אני מקווה מאוד שמי שצריך לראות את זה, שר החינוך בין היתר, יטפל בנושא בצורה אחידה".

בני העדה האתיופית כבר מחו פעמים רבות נגד האפלייה של בני העדה בפתח תקווה שרוכזו בבתי ספר נפרדים. בשנה שעברה הבטיח שר החינוך בעצמו לשים לתופעה הזו סוף ואף נסגר בהוראתו בית ספר בעיר. אבל נראה שלא כולם הפנימו את המסר.

משרד החינוך נזף - המנהלת ממשיכה בשלה

אביו של דוד ופעילים בעדה האתיופית התלוננו בכתב בפני שר החינוך על יחסה של המנהלת. מנהל אגף במשרד אף שיגר אליה את המכתב הזועם שבו הוא מבהיר כי הוא רואה בחומרה את התלונה ודורש לקלוט לאלתר את הילדים, אבל המנהלת ממשיכה בסירובה, ובינתיים ל-15 ילדים אתיופים שאמורים לעלות לכיתה א' אין איפה ללמוד בשנה הבאה.

מעיריית פתח תקווה נמסר בתגובה כי "בית הספר 'שובו' קיבל מהעירייה כ-419 אלף ₪ לקליטת תלמידים יוצאי אתיופיה. כשהתברר שהמנהלת אינה מכבדת את מכתבי השיבוץ, פנתה העירייה למשרד החינוך שהורה לקלוט את הילדים. לאור המשך סירובה והתנהלותה של המנהלת, פנתה העירייה שוב למשרד החינוך וביקשה לזמנה לשימוע".

ממשרד החינוך נמסר כי "המשרד לא יאפשר כל אפליה בקליטת תלמידים בבתי ספר. מנהל בית ספר שלא יקלוט תלמידים על רקע גזעני יועמד לשימוע ומבית הספר ייגרעו תקציבים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת