כך נראה יום במציאות הקשה של דרום תל אביב - מהצד השני

תיעוד מיוחד: אוסקר אוליביה, עובד זר מקונגו, השוהה בישראל כבר 20 שנה, צויד במצלמה כדי שינסה לתאר יממה טעונה בדרום תל אביב. אתמול הוא מיהר לאסוף את בתו הקטנה מפני שהשמועות אמרו שתהיה הפגנה סוערת בערב. "הייתי כאן כשרבין נרצח. אני יודע שמילים הורגות", אמר והוסיף: "מילים עוד יהרגו"

ביום רביעי השבוע התקיימה ההפגנה האלימה שארגנו תושבי שכונות דרום תל אביב נגד המסתננים מאפריקה. התמונות שסיקרו אותה הציגו את הזווית הישראלית. אוסקר אוליביה, עובד זר השוהה בישראל כבר 20 שנה, צויד במצלמה ותיעד את המציאות הטעונה של תושבי דרום העיר שיושבים על סיר לחץ שעלול להתפוצץ בכל רגע - מהזווית שלו.

"אני מאוד דואג שמשהו יקרה לילדה שלי". כך, במילים האלה, פתח אוסקר אוליביה את סרט הוידאו שתיעד את היממה הקשה שסיקר בגבולה הדרומי של תל אביב. בהפגנה האלימה שהתקיימה שם השבוע, כינו מפגינים את אוסקר ושכמותו "סרטן" וקראו קריאות גזעניות נגדם. "אתמול הלכתי לקחת את הילדה שלי מהמעון מוקדם יותר כי קיבלנו מסר שהמצב 'לא יהיה בסדר'", הוסיף. "מה אני יכול להגיד לה? 'אם את רואה ישראלים, תעברי לצד השני של הכביש?'".

"יש אווירה של הסתה ואלימות באוויר"

"בכל מקום וזמן בהיסטוריה לא היה קל לאנשים שעברו ממקום למקום", ציין אוליביה והוסיף: "תמיד האשימו את הזר בכל הרע שבעולם. הייתי מצפה מהעם היהודי - שעבר דברים דומים, להבין את המצוקה שלנו".

תושבי דרום העיר, מצידם, נשמעים רגועים פחות. בעל הבית של אוסקר, מנשה שם-טוב, התלונן בפני המצלמה: "האנשים האלה עושים את הצרכים שלהם בחצרות שלנו",ציין והמשיך: "אני לא יודע מי הביא אותם ומאיפה, אבל צריך לדאוג להם. לתת להם עבודה ומקום לגור בו. מצדי שיהיו פה עוד מיליון, אבל צריך שיהיה סדר".

אוסקר, שכבר נמצא בישראל 20 שנה, מבקש מהציבור הישראלי שלא להתלהם וללכת כעדר אחר הגזענות הגואה בימים האחרונים. "רק בגלל שאני שחור אני פושע? זה לא הגיוני, לא צריך לעשות הכללות". אמר אוסקר והזהיר: "אני פה כבר 20 שנה. הייתי כאן ברצח רבין. אני יודע שמילים הורגות. ואני אומר - מילים עוד יהרגו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת