3 פעילי ימין נעצרו בטקס "יום הנכבה"

מאות סטודנטים יהודים וערבים השתתפו בטקס אלטרנטיבי לציון "יום הנכבה" באוניברסיטת תל אביב. במהלך הטקס הגיעו למתחם הכניסה באוניברסיטת תל אביב מאות מפגינים שמחו נגד האירוע. המשטרה עצרה פעילי ימין בחשד להפרת סדר, לאחר שאחד מהם ניסה לפרוץ את המתחם המאובטח ולקרוע את התפאורה

מאות סטודנטים באוניברסיטת תל אביב קיימו היום טקס שנוי במחלוקת לציון יום הנכבה, או כפי שהוא מכונה על ידי הפלסטינים, יום האסון - בשל הקמת מדינת ישראל. בטקס האלטרנטיבי הוצגו סיפורים אישיים של סטודנטים ערבים, המשתתפים עמדו לדקה דומייה, וכן קראו יזכור שנכתב במיוחד לאירוע. שלושה פעילי ימין שמחו נגד הטקס נעצרו בשל הפרת סדר.

במהלך הטקס הגיעו למתחם הכניסה באוניברסיטת תל אביב מאות מפגינים שמחו נגד האירוע. המשטרה עצרה שני פעילי ימין בחשד להפרת סדר, לאחר שאחד מהם ניסה לפרוץ את המתחם המאובטח ולקרוע את התפאורה.

גם בכנסת: צעקות בדיון על טקס ה"נכבה"

שר החינוך גדעון סער פנה מוקדם יותר לנשיא האוניברסיטה, הפרופסור יוסף קלפטר, וביקש ממנו לשקול מחדש את החלטתו לקיים את האירוע וכינה אותה "שגויה ומקוממת". השר הוסיף כי "אוניברסיטת תל אביב קיבלה החלטה חסרת רגישות ציבורית. אין סיבה שנעתיק את מופעי השנאה האנטי ישראליים האלה לתוככי הקמפוסים כאן בישראל, אני מקווה שתהיה התעשתות ברגע האחרון מול תחושות קשות מאד שפוגעות באמון הציבור".

"אני רואה בחומרה את קיום הטקס הזה באוניברסיטה בישראל", אמר בשיחה עם חדשות 2 יושב ראש ועדת החינוך של הכנסת אלכס מילר. "בכוונתי לפעול בנחישות נגד התופעה".

הפורום המשפטי למען ארץ ישראל פנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה להפחית מהתקציבים המועברים לאוניברסיטת תל-אביב שמאפשרת לקיים את הטקס, בהתאם ל"חוק הנכבה", שלפיו ניתן לגרוע תקציבים ממוסדות המקבלים מימון ממשלתי, אם נשמעת בהם קריאה לשלילת קיומה של מדינת ישראל. אחד ממארגני הטקס, דן ולפיש, אמר לגלי צה"ל כי "אי אפשר להתעלם בשיח הציבורי מגירושם של כ-700 אלף מערביי ארץ ישראל. הטקס מאד חשוב לקיום המשותף של יהודים בארץ הזאת. לפחות להכיר את הדבר הזה - זה תנאי להתחיל לדבר על חיים ביחד".

הנהלת האוניברסיטה, שאישרה לקיים את הטקס בשטחים הציבוריים ולא בתוך מבנה, דרשה מהסטודנטים שהם עצמם יישאו בעלויות האבטחה. מהנהלת אוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה: "לבקשת קבוצת סטודנטים הלומדים באוניברסיטה אישרה ההנהלה קיום פעילות לציון 'יום הנכבה'. הליך האישור התנהל על פי הוראות החוק ועל פי תקנות האוניברסיטה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת