"להדיח את המנהל שקשר בין ההתפרעות בהצגה לבין הכיבוש"

יו"ר ועדת החינוך קורא להדיח מתפקידו את מנהל גימנסיה הרצליה, ד"ר זאב דגני, בעקבות התבטאותו מעוררת המחלוקת לפיה התפרעות התלמידים בהצגה על השואה - נובעת מהכיבוש בשטחים. "ד"ר דגני לא ראוי להיות במערכת החינוך", אמר ח"כ מילר. השחקן עודד לאופולד קשר את התנהגות התלמידים להתנהגותו של סמח"ט הבקעה שהיכה מפגין

הסערה סביב התפרעות התלמידים בהצגה "גטו"בערב יום השואה מגיעה לשולחן הכנסת: וועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת דנה הבוקר בהתנהגות החריגה שהובילה את התלמידים להפריע למהלך ההצגה "גטו", העוסקת ברדיפת היהודים בזמן השואה.

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ אלכס מילר פתח ואמר כי מדובר בפגיעה ברוטלית בזיכרון השואה והעם היהודי ותקף את מנהל בית הספר הגימנסיה הרצליה ד"ר זאב דגני, שקשר את התנהגות התלמידים לכיבוש בשטחים. לדברי מילר, מדובר בדברים "חמורים מאוד וכי הוא אינו ראוי להיות במערכת החינוך".

דבריו לא זכו לתמיכת מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, שאמרה בתגובה כי מנהל גימנסיה הרצליה רק הביע את דעתו. "זוהי מדינה דמוקרטית ומשרד החינוך אינו סותם פיות. גימנסיה הרצליה מחנך ליעדים של משרד החינוך - לגיוס לצה"ל, לתרומה לקהילה ולהישגים גבוהים. אדם אמר את דעתו וצריך לכבד אותה. דעתנו היא אחרת ואין שום הצדקה לכך שהתלמידים לא התנהגו כראוי", דברי שטאובר.

לטענתה, התלמידים לא הוכנו כראוי לאירוע זה והמורים באולם לא מילאו את תפקידם. "חידדנו את הנהלים בדבר הצורך בהכנה מעמיקה לקראת אירועי תרבות מסוג זה והנחינו שבעתיד כל בית ספר ימנה מנהל אירוע מקרב המורים, ששמו יינתן מראש לאנשי התיאטרון למקרה של בעיות ושאלות". 

ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) הציע להחזיר את התלמידים להצגה על מנת ש"יחזרו בתשובה" כדבריו, וכן לדבר על ההתנהגות הלא ראויה גם ביתר מוסדות החינוך. עוד הוסיף כי ההיתלות באווירה האלימה אינה תירוץ וגינה את דבריו של ד"ר דגני. "ד"ר דגני פוגעני כלפי תלמידיו בכך שבדבריו הוא נותן לגיטימציה לאירוע שקרה. כנראה שהשתבש שיקול דעתו הפדגוגי", אמר אורלב.

השחקן עודד לאופולד, שדיבר אל התלמידים בסוף ההצגה ואמר להם כי הוא מתבייש בהתנהגותם, סיפר בדיון כי "לא יכולתי לעמוד מולם ולא להגיד שום דבר", והוסיף כי יש קשר בין מה שאירע באולם לעובדה שבאותו שבוע התלמידים ראו קצין מכה בקת של רובה מפגין.

"אני מבקש לנתק את דבריי מהקשר פוליטי", אמר לאופולד. "התלמידים שמעו אחר כך שרים וחברי כנסת מתרצים את ההתנהגות של הקצין. גם אני שירתתי בשטחים ונתקלתי במצבים קשים וידעתי מתי לשים את הגבול. כל הזמן אומרים לתלמידים שאסור לפעול באלימות והנה חברי כנסת ושרים לא מגנים את האלימות שהופעלה. מכאן צריכה לצאת דוגמה".

כזכור, מנהל הגימנסיה הרצליה ד"ר זאב דגני, שתלמידיו ישבו ביציע הקאמרי וצפו בחבריהם מרמלה וראשל"צ מתפרעים, קשר בין הסמח"ט המכה, האלימות במגרשי הכדורגל והכיבוש למה שאירע בתיאטרון הקאמרי בערב יום השואה. "שלא יתפלאו שעם שמפעיל אלימות במשך שנים כלפי עם אחר - ישאיר את האלימות בשדה השכן בלבד", אמר ד"ר דגני, "אנחנו נמצאים עכשיו באחד השיאים של התגברות האלימות שמוקרנת החוצה וחוזרת פנימה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת