1 במאי: עלייה בניצול בני הנוער

בישראל יציינו היום את חג הפועלים הבינלאומי בסימן עלייה בניצול ילדים ובני נוער עובדים. הדוח השנתי של האיגוד המקצועי לנוער מעלה כי השנה נפתחו פחות תיקים נגד מעסיקים שניצלו בני נוער, הוגשו פחות כתבי אישום והוטלו קנסות מופחתים. מחבר הדוח: "המדינה מעבירה מסר כי זכויות בני הנוער העובדים הן הפקר"

בני נוער עובדים ומנוצלים. ארכיון (חדשות 2)

ברחבי העולם מציינים היום את האחד במאי - חג הפועלים הבינלאומי: לרגל האירוע מפרסמת הסתדרות הנוער העובד והלומד את הדוח השנתי שלה אודות מצבם של הילדים ובני הנוער העובדים, ממנו עולה כי בכל המדדים חלה ירידה בפעילות הממשלה בניסיון להגן על בני הנוער העובדים.

בשנת 2011 נפתחו ביחידה לאכיפת חוקי העבודה במשרד התמ"ת רק 53% מכמות התיקים נגד מעסיקים שניצלו עובדים בהשוואה לשנת 2010. עוד דווח כי כמות הקנסות שהוטלה על המעסיקים עומדת על 69% מסך הקנסות שהוטלו בשנת 2010.

באיגוד המקצועי לילדים, נוער וצעירים של הסתדרות הנוער העובד מדווחים כי השנה קיבלו 4,484 פניות, מתוכן ב-928 מקרים נמצא בסיס לפתיחת טיפול. מספר התביעות שהוגשו לבית הדין צנח השנה ל-19%, לעומת 31.5% ב-2010.

40% מתלוננים על השכר

מרבית הפניות (40%) שהגיעו לאיגוד המקצועי נגעו לסוגיה הבסיסית ביותר בתחום יחסי העבודה - תשלום שכר. כמו כן, 34% מהפניות נגעו להפרת הזכויות הסוציאליות של העובדים. כמות הפניות הגבוהה ביותר של בני הנוער מגיעה מענף ההסעדה והמלצרות - סה"כ 43.2% מהפניות. "מדובר בענפים בהם עובדים 'באופן מסורתי' בני נוער וצעירים ורבים מהם עדיין לא מקפידים על תשלום שכר וזכויות סוציאליות לפי החוק", נמסר מהאיגוד.

"המדינה מעבירה מסר כי זכויות בני הנוער העובדים הן הפקר, האוצר לא משקיע את המשאבים והמאמצים הדרושים על מנת להפסיק את תופעת ניצול בני הנוער בעבודה", אמר מחבר הדוח יעקב אביד. "הבעיה החריפה היא שגם בני הנוער מבינים את המסר הזה ולכן פונים פחות כדי לדרוש את זכויותיהם. אובדן האמון בהגנה שהמדינה היתה צריכה לספק מוביל את בני הנוער לוותר על הזכויות הבסיסיות המגיעות להם בעבודה ויוצר דור של מבוגרים שהניצול מובנה בחווית העבודה שלו".

"טוב תעשה ממשלת ישראל אם תהיה קשובה לדרישה שהוצגה בפניה: הגדלת אכיפת חוקי העבודה, צמצום ההעסקה באמצעות חברות קבלן וכוח אדם ושיפור תנאי העבודה הינם תנאי חיוני לשינוי המציאות", אומרים באיגוד.

היום יקיימו תנועות הנוער העובד והלומד ודרור ישראל מצעד בתל אביב, בסימן "המאבק בניצול ילדים, בני נוער ומבוגרים במקומות העבודה". הצעדה תצא בשעה 17:45 מכיכר העפרונות ברחוב בני דן, תימשך לאורך רחוב אבן גבירול ותסתיים בעצרת חגיגית בבית ההסתדרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת