יום השואה 2012: בכל שעה נפטר ניצול

הקרן לרווחת ניצולי השואה בישראל מפרסמת נתונים מדאיגים באשר למצבם של 198 אלף הניצולים שחיים בישראל. בכל יום נפטרים כ-32 ניצולים. רבע מהם נזקקו לסיוע בשנה האחרונה וכמחצית מהם מדווחים על בדידות. "הדור הצעיר לא יסלח לנו אם לא נטפל בדור המבוגר בכבוד", אמר יו"ר הקרן

"הדור הצעיר לא יסלח לנו", ארכיון (רויטרס)

ערב יום השואה לשנת 2012 מפרסמת הקרן לרווחת ניצולי השואה נתונים מדאיגים במיוחד באשר למצבם של 200 אלף הניצולים החיים בישראל. על פי נתוני הקרן בכל שעה מת יותר מניצול שואה אחד וכרבע מכלל ניצולי השואה נזקקו בשנה האחרונה לסיוע.

את המחקר ביצעה הקרן באמצעות מכון "ברוקדייל" וממנו עולה כי רבע מ-198 אלף הניצולים החיים בישראל נזקקים לסיוע במהלך ימות השנה. בקרן מציינים כי בישראל ישנם קרוב ל-12 אלף ניצולי שואה הסובלים מקור ומרעב בכל ימות השנה. קרוב ל-12 אלף ניצולי שואה מתים מידי שנה בישראל, כ-32 מידי יום.

המחקר בחן בין היתר את מצבם הרגשי והחברתי של הניצולים המקבלים סיוע מהקרן ומצא כי כ-60% מתוכם מעידים על תחושבה של בדידות מתמדת. אחוז דומה של ניצולים העיד כי הם מתקשים לצאת מביתם לצרכי סידורים וקניות. רוב הניצולים דיווחו על תדירות נמוכה של יציאה לפעילויות תרבות או בילויים.

יו"ר הקרן לרווחה לנפגעי השואה, אלוף במיל' אלעזר שטרן הדגיש כי חובתה של ממשלת ישראל לדאוג לניצולים שעדיין בחיים. "אסור להניח לאלפי הניצולים שעדיין בחיים לחיות בחוסר כבוד. מתפקידנו לוודא שהמודעות לצרכיהם תתורגם לאמצעים שיאפשרו מתן סיוע לנזקקים שבהם", הדגיש שטרן.

"הדור הצעיר לא יסלח לנו אם לא נטפל בדור המבוגר בכבוד הראוי לו. למדינה יש משאבים המיועדים לניצולי שואה ולרווחתם, אולם חלק מהמשאבים הללו לא ממומשים למטרה שלה יועדו", הצהיר שטרן.

  רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק